27. Svetová zimná univerziáda, Štrbské Pleso a OsrblieŠtrbské Pleso - Osrblie, január 2015 (regiontatry.sk)
- Najväčší sviatok akademického športu planéty je už pred dverami. Od 24. januára do 1. februára 2015 sa na Štrbskom Plese a v Osrblí uskutoční 27. Svetová zimná univerziáda.
Univerziáda je vysokoškolské medzinárodné športové podujatie. Hlavným organizátorom hier je Medzinárodná federácia vysokoškolského športu  (International University Sports Federation - FISU). Názov je kombináciou slov „Univerzita“ a „Olympiáda“.
Hostiteľskou krajinou v roku 2015 je Španielsko - Granada a Slovensko - Štrbské Pleso a Osrblie.

Na Slovensku sa predstaví to najlepšie, čo ponúka vysokoškolský šport v tých najatraktívnejších disciplínach: v skokoch na lyžiach, v severskej kombinácii, v behu na lyžiach a v biatlone.
Predpokladaná účasť športovcov na Štrbskom Plese a  Osrblí je 470 pretekárov z 32 krajín. Spolu by sa malo na Univerziáde predstaviť 800 pretekárov, trénerov, servisných pracovníkov a ďalších členov oficiálnych výprav.
Prihlásené krajiny:
Austrália, Bielorusko, Bulharsko, Česko, Čína, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Chorvátsko, Japonsko, Lotyšsko, Kanada, Kazachstan, Kórea, Maďarsko, Mongolsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Rakúsko, Rusko, Slovinsko, Slovensko, Srbsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko, Turecko, Ukrajina, USA, Veľká Británia.

Organizáciu Univerziády bude zabezpečovať spolu s 30 členmi organizačného výboru aj 50 členov FISU, 200 rozhodcov a technických delegátov, 150 dobrovoľníkov, 50 technických pracovníkov. Očakáva sa prítomnosť 150 novinárov z Európy, Severnej Ameriky, Ázie a Austrálie.

Ďalšie informácie:
* Univerziáda, podobne ako olympijské hry, sú spojené so zapálením ohňa a štafetovým behom s pochodňou.
* Po príchode jednotlivých delegácií sa uskutoční privítanie výprav na Univerziáda spojené so vztýčením vlajky krajiny v stredisku Štrbské Pleso.
* 24. januára 2015 o 18,00 hod sa na Štrbskom Plese uskutoční otvárací ceremoniál. Bude to cca 90 minútový kultúrny program, ktorý vyvrcholí zapálením univerziádneho ohňa.
* 1.februára 2015 sa na Štrbskom Plese uskutoční záverečný ceremoniál spojený s odovzdaním štafety organizačnému výboru zimnej univerziády v Granade. V dĺžke približne 60 minút.
* Každý deň sa po skončení disciplín na Štrbskom Plese a v Osrblí uskutočnia medailové ceremoniály, na ktorých sa odovzdajú medaily víťazom v jednotlivých disciplínach. Ceremoniálu bude predchádzať krátky kultúrny program.

Viac informácií a harmonogram športových disciplín čítaj tu.