Aikido - harmónia, jednota, energia, príroda, cesta

Ing. Pavel Šípoš

AIKIDO – voľne preložené – ako spôsob života v harmónii a najčastejší preklad ako CESTA HARMÓNIE. AIKIDO vo svojej podstate nie je športom. Zakladateľ  MORIHEI UESHIBA si v záujme zachovania neútočenia neprial degradáciu AIKIDO na šport usporadúvaním zápasov a súťaží. Prakticky jediným štýlom, v ktorom sa súťaží, je Tomiki-ryu, resp. Tomikiho športové aikido. To je asi hlavný dôvod menšej popularity v porovnaní s inými bojovými umeniami, v ktorých sa súťaže konajú. Je to jedno z najmladších bojových umení Japonska, v podstate umenie sebaobrany. AIKIDO je  syntézou viacerých bojových umení bujutsu / umenie boja/ -Aiki-jutsu ; Ju-jutsu; Ken-jutsu; Daito-ryu; Yagyu; a iné.

Za zakladateľa tohto umenia sa považuje Morihei Ueshiba. Bol potomkom starej samurajskej rodiny. Na základe dlhého štúdia rôznych bojových umení jutsu (boj) dokázal spojiť smrtiace bojové techniky s hlbokou filozofiou mieru. Smrtiace techniky prispôsobil tak, aby boli účinné a aj napriek tomu chránili život a zdravie obrancu i útočníka. Súčasne spojil pohyb tela, energiu útočníka a prispôsobenie sa útoku. Techniky Aikido tak môže cvičiť každý – mladí i starí, ženy i muži.

"Súťažiť v technikách, vyhrávať a prehrávať, to nie je pravé Budó. Skutočné Budó nepozná porážku. Nebyť nikdy porazený znamená nikdy nebojovať."

Morihei Ueshiba
 


Obr. : Zakladateľská osobnosť aikido Murihei Ueshiba

Snáď najväčší vplyv na vznik Aikido mali Sokaku Takeda a Onisaburo Deguchi. Sokaku Takeda: bol krvavý bojovník, ktorý nerešpektoval ani zákaz nosenia meča. Jeho život bol doslova posiaty mŕtvymi protivníkmi. Okrem toho to bol excelentný bojovník a učiteľ Daito-ryu. Ueshiba s ním cvičil dovtedy, kým nezískal certifikát o odovzdaní všetkých znalostí Daito-ryu. Onisaburo Deguchi: bol kňaz sekty Omoto-kyo. Toto náboženstvo je známe svojou hlbokou filozofiou pacifizmu.

Na základe spojenia účinných techník, vnútornej energie a filozofie tak Ueshiba vytvoril výnimočné bojové umenie – Aikido. Hlavným cieľom je riešiť konflikty mierovou cestou, a víťazstvo nad sebou samým. Naplnil tak odkaz Bushido (morálneho kódexu samurajov). Preto v Aikido neexistujú súťaže na rozdiel od ostatných bojových umení.

Bude dobré si pripomenúť, že  Aikido, ako bojové umenie, bolo zaregistrované japonským ministerstvom školstva v roku 1942. Od tejto doby, ako všetko na svete, prešlo určitým rastom a vývojom. Podľa pravidla „ čo človek, to názor " sa postupom času od základného kmeňa aikida oddelili jeho odnože. Ich predstaviteľmi sú väčšinou prví žiaci zakladateľa, ktorí  u Veľkého učiteľa mr. Uešibu dosiahli vysokého stupňa majstrovstva. Títo potom prispôsobovali cvičenie svojim predstavám a potrebám doby, takže dnes môžeme nájsť štýl obohatený o prvky džuda a karate, ktorý zostavil Minoru Mochizuki, a ktorý sa nazýva Yoseikan, ďalej štýl zostavený Gozo Shodou, zahrňujúci tvrdé silové techniky – Yoshinkan, štýl vyučovaný Morihirem Saitom s dôrazom na cvičenie so zbraňami – Iawama Ryu alebo štýl zameraný hlavne na prácu s energiou KI, propagovaný Koichi Toheiem – Ki aikido a ešte niekoľko ďalších. Ako jedna z odnoží vstúpil do dejín aikido i športový štýl zostavený Kenjim Tonikim  - Tomiki-Ryu-Aikido.

Tak ako aj v iných bojových umeniach, tak aj v aikido majú cvičenci možnosť získavať technické stupne. Delia sa do dvoch kategórii: kyu (6 žiackych stupňov, v poradí od 6. po 1. kyu) a dan (10 majstrovských stupňov, číslované od 1. po 10. dan). Na rozdiel od ostatných bojových umení sa technické stupne nerozlišujú farebnými pásmi ako napríklad v karate. Držiteľ kyu po 3. kyu má biele gi (kimono) a biely pás. Od 2. prípadne od 1. kyu cvičenci nosia Hakamu (široké nohavice používane v Aikido) a pod ňou biely pás. Držitelia technického stupňa dan majú pod hakamou čierny pás.Čakacia lehota (minimálny odcvičený čas) medzi jednotlivými stupňami kyu je všeobecne min. 6 mesiacov. Čakacia lehota medzi jednotlivými stupňami dan je vyjadrená číselne v závislosti od číslovania danu (1. dan – 1 rok, 2. dan – 2 roky, 5. dan – 5 rokov). Získanie štvrtého danu je tak najskôr možné po trinástich rokoch cvičenia.

Netradičným pre bojové umenia je aj udeľovanie majstrovských stupňov dan. Technické skúšky prebiehajú pre cvičenca len po 4. dan. Technické stupne 5. - 8. dan sa udeľujú osobitne za príspevok k rozvoju Aikido. Po smrti zakladateľa Moriheia Ueshibu sa ustúpilo od udeľovania technických stupňov 9. a 10. dan. Tieto dany sa v súčasnosti udeľujú veľmi výnimočne, a to ako prejav úcty a vďaky za dlhoročnú činnosť a rozvoj aikido (teoretická čakacia lehota na 9. dan by bola min. 48 rokov cvičenia).


Pre záujemcov o bližšie spoznanie Aikida môžem odporučiť návštevu seminárov  24.-26. 10. 2014 v Bratislave, ktoré sa uskutočnia pri príležitosti 20. výročia Slovenskej Aikido Asociácie  v športovej hale ŠK Slávia Agrofert. Pri tejto slávnosti povedie jeden zo seminárov priamo vnuk zakladateľa p. UESHIBA MITSUTERU – Waka sensei. Taktiež p. KATSUAKI ASAI  8. dan Aikikai, technický riaditeľ Aikikai, Nemecko a p. MICHELE QARANTA 6. dan Aikikai, technický riaditeľ SAA- Slovenskej Aikido  Asociácie.


Dátum vydania: september 2014