Alpské lyžovanie: Jasná chce Svetovým pohárom zaujať svet


Bratislava 9. 10. 2015 (TASR) - Jasná je moderné stredisko, ktoré zvládne najvýznamnejšie lyžiarske podujatia ako preteky Svetového pohára žien. Zdôraznil to na pilotnej tlačovej konferencii SP Jasná 2015 šéf organizačného výboru Bohuš Hlavatý. Zároveň ako ambasádorku akcie predstavil úspešnú slalomársku reprezentantku Veroniku Velez-Zuzulovú.
 
Špičkové športové podujatie sa v Nízkych Tatrách uskutoční v prvý marcový víkend (5.-6.), v sobotu je na programe obrovský slalom, v nedeľu slalom. "Po viac ako tridsiatich rokoch sa Svetový pohár vracia k nám a ak chceme, aby sa tu konal pravidelne, musíme ukázať, že o tento šport je záujem. Preto chceme pritiahnuť médiá a cez ne aj divákov. Máme sa o čo oprieť, sú to bohaté skúsenosti pod Chopkom, trikrát Svetový pohár, desaťkrát Európsky pohár. No dúfam, že ukážeme, že Slovensko je moderný štát, že to bude nielen o hlavnom, teda o športe, ale aj o zábave," konštatoval Bohuš Hlavatý.

V tejto súvislosti zdôraznil, že hostitelia "sa nechcú predstaviť ako bačovia s fujarou". Folklór a tradície podľa neho dnes nestačia a v súčasnosti sú vnímané ako samozrejmosť, takisto ako napríklad súťažný sneh, či kompletná infraštruktúra: "O celkovom úspechu takéhoto podujatia rozhoduje spoločenská časť."

Organizátori však nepodceňujú ani tú "samozrejmú" výbavu podujatia a v uplynulých dňoch im vrásky na čele urobil požiar hotela v Jasnej. "Je to nepríjemné, aj keď na naše šťastie tieto ubytovacie kapacity neboli určené ani pre organizátorov, ani pre akreditovaných hostí, takže proces prípravy sa až tak veľmi nenaruší. Chcel by som zdôrazniť, že v uplynulom období sa v Demänovskej doline urobili veľké investície do infraštruktúry, takže sa tým potiahlo aj ubytovanie. Prirodzene nie všetci budú ubytovaní v Jasnej, tam prioritne športovci. No ostatné rieši naša dopravná koncepcia, môžem už prezradiť, že bus, teda kyvadlová doprava bude premávať každých desať minút," informoval šéf organizátorov.

Tí zatiaľ nechcú prezrádzať veľa z konkrétnych záležitostí, rozpočet nazývajú "nekonečným príbehom" a k stanoveným pretekárskym prémiám chcú pribaliť športovkyniam darček na spôsob "slovenskosti a ženskosti". Počítajú s návštevou desaťtisíc divákov a tomu prispôsobujú detaily v prípravnom období. "Často čelíme otázkam o snehu. My otvárame sezónu v Jasnej v decembri a v dnešnej ére technológií nemám obavu, že by sme v marci nemali dostatočné snehové podmienky. Zasnežovanie do tohto termínu nemôže byť problém, aj keby sa začalo neskôr, skomplikovať to, pravda, môžu dážď či husté sneženie tesne pred podujatím a počas neho. Pracujeme s prírodou, to sa nedá nijako ovplyvniť," konštatoval Hlavatý.

Organizátori tvrdia, že prvý veľký úspech sa podaril už len získaním organizácie v obrovskej konkurencii. Množstvo renomovaných alpských stredísk pútajú atraktívne reálie usporiadania zjazdárskych akcií SP. Za druhý úspech sa považuje aj fakt, že Slovensko môže na štart pretekov postaviť dve popredné reprezentantky, Petru Vlhovú a samozrejme najmä Zuzulovú (na snímke TASR), ktorá poznamenala: "Titul ambasádorka je pre mňa veľká česť. Prešla som už celý svet a povedala som si, že aj ja by som rada zažila domácu atmosféru. Som šťastná, že sa to podarilo. Myslím si, že Jasná môže byť výnimočná v počte divákov. Ja trénujem aj s Laurie Maugelovou a jej ocino v Jasnej kedysi pretekal a vraj to bolo najlepšie podujatie vtedajšieho cirkusu. Bolo najviac divákov a tento faktor môže byť aj teraz najviac, čo sa tu môže stať."

Veroniku Velez-Zuzulovú nijako netrápi, že sa pretekov doma dožila na "staré zjazdárske kolená". Tridsaťjedenročná rutinérka hustých bránok sa ani medzi mladšími a dravými súperkami necíti na odpis: "Viem, čo vo mne je. Beriem to tak, že roky idú a keď budú lepšie ako ja, odídem. No kým s nimi držím krok a kým ma to baví, tak budem pokračovať."