Andrej "Bandi" Csemez tesne pred MS

Bratislava 22. 8. 2017 (sport.aktuality.sk) - Na blížiacich sa majstrovstvách sveta mužov v boxe, ktoré sa začnú v nemeckom Hamburgu v piatok 25. augusta a vyvrcholia finálovým súbojmi vo všetkých desiatich hmotnostných kategóriách v sobotu 2. septembra, bude mať zastúpenie aj Slovensko.

Premiérovú účasť na seniorských MS si vybojoval člen NŠC Andrej "Bandi" Csemez, iba 19-ročný pästiar KO Box Club Galanta (nar. 6. mája 1998) sa predstaví do 75 kg.

Talentovaný boxer sa do dejiska svetového šampionátu v Nemecku presunul v utorok spolu s reprezentačným trénerom Pavlom Hlavačkom a bývalým profesionálnym boxerom a trénerom NŠC Tomášom Kovácsom, ktorý ho pripravuje v galantskom klube.


Foto archív: zľava Pavol Hlavačka, Andrej Csemez, Tomi KID Kovács

"Treba si uvedomiť, že "Bandi" bude v devätnástich rokoch patriť k najmladším účastníkom majstrovstiev sveta. Už len to, že sa dokázal v jeho veku kvalifikovať na MS do Nemecka, je veľký úspech. V Hamburgu preto nemáme čo stratiť, každé víťazstvo medzi svetovou špičkou by bolo mimoriadne cenné," uviedol pre agentúru SITA pred odchodom na MS 2017 kouč slovenskej reprezentácie Pavol Hlavačka a doplnil:

"Andrej v rámci záverečnej prípravy absolvoval sústredenie na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách a niekoľko prípravných zápasov. Myslím si, že Bandi je v dobrej forme.".

Andrej Csemez si na júnových majstrovstvách Európy v ukrajinskom Charkove, kde skončil účinkovanie až vo štvrťfinále (prehral s favorizovaným Maďarom Zoltánom Harcsom 0:5 na body, pozn.), práve účasťou v elitnej osmičke zabezpečil postup na svetový šampionát v Hamburgu.

Podarilo sa mu to ako jedinému z pätice slovenských boxerov, ktorí sa zúčastnili na ME v Charkove: neuspeli Viliam Tankó - NŠC (do 56 kg), Michal Takács (do 60 kg), Matúš Strnisko (do 81 kg) ani Erik Tlkanec (do 91 kg), ktorým na postup na MS nestačila účasť v osemfinále kontinentálneho šampionátu.

"K Csemezovi už nepribudol nikto. Napriek tomu že Matúš Strnisko bol v pozícii prvého náhradníka. Na majstrovstvá sveta do Nemecka sa jednotliví boxeri mohli kvalifikovať z kontinentálnych šampionátov, v každej váhe na MS štartuje 28 boxerov, Európa mala v každej hmotnostnej kategórii 8 miesteniek plus domáce Nemecko,. Celkovo by malo v Hamburgu štartovať 280 boxerov z 85 krajín," poznamenal ďalej kouč Pavol Hlavačka.

Dosiaľ jediným Slovákom v samostatnej ére, ktorý sa dokázal na najvýznamnejších seniorských podujatiach v boxe presadiť až na stupne víťazov, je Rudolf Dydi. V zbierke má tento dubnický odchovanec dva bronzy (na MS 1997 v Budapešti a na ME 2002 v ruskom Perme), v oboch prípadoch v kategórii do 48 kg.