Anketa: 10 najlepších športovcov Slovenska 2016

Bratislava 7. 12. 2016 (SITA) - V najlepšej desiatke na ocenenie slovenský Športovec roka 2016 figurujú tri ženy a osem mužov.

Víťaz ankety v kategórii jednotlivcov vzíde z desiatky (podľa abecedného poradia):
Matej Beňuš (vodný slalom)
Dominika Cibulková (tenis)
Marek Hamšík (futbal)
Marián Hossa (ľadový hokej)
Peter Sagan (cyklistika)
Štefan Svitko (motorizmus)
Ladislav Škantár, Peter Škantár (vodný slalom)
Matej Tóth (atletika)
Veronika Velez-Zuzulová (zjazdové lyžovanie)
Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie)


Foto: šport.sk, SITA, TASR

Najúspešnejším kolektívom SR za tento kalendárny rok bude jeden z trojice (tiež v abecednom poradí):
Futbalová reprezentácia Slovenska
Futbalová reprezentácia Slovenska do 21 rokov
Štvorkajak rýchlostných kanoistov na 1000 m

Stodvadsaťdva zástupcov médií dalo hlas 35 jednotlivcom, čo je najmenej v histórii ankety, a ôsmim kolektívom. Šesť športovcov zo spomínanej desiatky uchádzačov o slovenský športový trón sa objavilo na 107 hlasovacích lístkoch. Prezradili to organizátori slávnostného vyhlásenia B&D Agency a Klub športových redaktorov SSN.

Výsledky tradičnej ankety Klubu športových redaktorov SSN vyhlásia vo štvrtok 22. decembra večer v novej budove Slovenského národného divadla pred kamerami RTVS, ktorá pripraví z akcie 80-minútový priamy prenos na Jednotke so začiatkom o 20.20 h.

Uzávierka hlasovania v ankete bola 2. decembra. Hoci laureáti v najlepšej desiatke sú známi, kompletné výsledky sa verejnosť dozvie až na spomenutom galavečere. Vlani sa z prvenstva tešil v kategórii jednotlivcov cyklista Peter Sagan a medzi kolektívmi futbalisti Slovenska.

"Na internetovej adrese www.sportovecroka.eu spúšťame hlasovanie verejnosti, ktoré bude ukončené až 22. decembra približne o 22.00 h v priamom televíznom prenose. Víťaza tohto verejného hlasovania odmenia počas programu v SND," uviedol Ján Kakaščík.

"Novinkou oproti minulým rokom bude aj možnosť pozdraviť svojho obľúbeného športovca ďakovným videom. Najvydarenejšie budú využité počas slávnostného večera, takže aj milovníci videoprezentácií sa môžu stať súčasťou programu, ktorý bude režírovať Peter Nuňéz. Moderátormi slávnostného večera budú Marcel Forgáč a Milan 'Junior' Zimnýkoval. Túto dvojicu doplní ešte Marcel Merčiak ako erudovaný znalec slovenského a svetového športu," pokračoval Ján Kakaščík.

Organizátori novinárskej ankety tak ako v uplynulých šiestich rokoch ocenia slávnu športovú osobnosť z minulosti v kategórii Športová legenda. Meno však organizátori ankety zatiaľ taja. Za rok 2010 sa slovenskou športovou legendou stal boxer Ján Zachara, pred piatimi rokmi hokejista Jozef Golonka, pred štyrmi futbalista Jozef Adamec, za rok 2013 hádzanár Anton Frolo, predvlani atlétka Eva Šuranová-Kucmanová a vlani krasokorčuliar Karol Divín.