Sekcia: Vzdelávanie

 

Athlete’s foot

MUDr. Martin Somora, Národné športové centrum

Slangový anglický výraz „noha atléta“ si našiel miesto v lekárskej terminológii diagnostiky kožných chorôb vyvolaných hubami (plesňami). Toto ochorenie postihuje predovšetkým 4. a 5. medziprstie na nohách. Prejavuje sa zápalovou, svrbivou reakciou kože, ktorá obyčajne zhrubne, olupuje sa a vytvára drobné šupinky, ktorými sa ochorenie prenáša na ďalšieho človeka.

Hrubšia koža v medziprstiach nôh často mokvá, resp. praská, vytvárajú sa bolestivé trhliny, do ktorých ľahko druhotne preniká bakteriálna infekcia, resp. používaním nesprávnych mastí sa koža ekzematizuje.

Výsledná diagnóza laicky liečeného, resp. zanedbaného rozvinutého ochorenia potom znie: Ekzematizovaná povrchová dermatomykóza, sekundárne infikovaná. Jej liečba je potom často rébusom aj pre skúseného dermatológa.

Hubovité ochorenie sa nikdy nevylieči „samo od seba“. Ochorenie znižuje nie len celkový komfort pacienta, ale často aj športový výkon, čo je škoda, pretože včasná liečba je mimoriadne efektívna! Je dobré vedieť, že proti vyvolávateľom sa nevytvára imunita, takže je možná opätovná reinfekcia aj niekoľkokrát za sezónu za sezónu.

Ľahko jej zabránime, keď si uvedomíme, že hubám, kvasinkám a plesniam sa darí dobre všade tam, kde je teplo, vlhko a tma, pre to sa snažíme udržiavať nohy suché, prípadne odťahujeme postihnuté prsty nôh od seba vkladaním hydrofilného obväzu do medziprstí.

Neliečený pacient sa stáva zdrojom infikovaných šupiniek, ktoré sa ľahko prenášajú na iných ľudí. Tento mechanizmus prenosu zvlášť dobre funguje u športovcov, ktorí veľmi často používajú spoločné šatne, sprchy, kúpaliská, sauny, relaxačné a fitness centrá. Mikroskopické huby boli dokázané aj v obuvi, pančuchách a inom textile, preto si ho vzájomne redšej nepožičiavame.

Účinná ochrana spočíva v sústavnej dezinfekcii spoločných zariadení, mechanickej očiste exponovaných častí tela, dezinfekcii obuvi a odevu, preventívnom používaní zásypov. Osobitnú starostlivosť si zasluhujú postihnuté nechty nôh – Onychomykóza (viď. obrázok č. 1). Sú zhrubnuté, deformované, dyskolorované s podnechtovou „drťou“ obsahujúcou vyvolávateľa. Takéto nechty predstavujú prinajmenšom neprehliadnuteľný kozmetický defekt. Diferenciálne diagnosticky sa môže jednať aj o nedostatok vitamínu E (tzv. syndróm žltých nechtov).


Obr. č. 1

Postihnuté nechty treba zastrihávať špeciálnymi nožnicami (viď. obrázok č.2) až po okraj, sústavne odstraňovať podnechtové hyperkeratózy a aplikovať celkove a lokálne antimykoticky pôsobiace tabletky, masti a roztoky. Ako dobré preparáty sa javia lieky, ktoré obsahujú účinné látky: terbinafin, itrakonazol, tridecanamin, clotrimazol, acid, undecylenicum a iné.


Obr. č. 2

Najväčšie obavy však vzbudzuje kožné ochorenie, označované laikmi ako „alergia na slnko“ resp. „strata pigmentu“, ba až „prašina“. Vyvolávateľ tohto ochorenia bráni prieniku slnečných lúčov do kože vytvára veľké ložiská bielej, príp. inej farby na chrbte a bočných stranách trupu s dobrým ošupovaním, pričom na slnku sa kontrast oproti opálenej koži zväčšuje (viď. obrázok č. 3). Liečba vyššie uvedenými látkami trvá minimálne 3 týždne, pričom ako podporná liečba sa využívajú sírové kúpele a horské slnko. Ochorenia zapríčinené mikroskopickými hubami (angl. tinea) sa vyskytujú nielen na nohách a rukách, ale prakticky všade na tele, vrátane kožných záhybov. Presná diagnostika sa opiera okrem klinického nálezu aj o doplňujúce mikroskopické a kultivačné vyšetrenia.


Obr. č. 3

Dátum vydania: 2006