Atlét roka Ján Volko: Bol to rok ako z rozprávky

Bratislava 14. 11. 2017 (SITA) - Najlepší atlét Slovenska za rok 2017 šprintér Ján Volko (NŠC) odchádza na trojtýždňové sústredenie do Juhoafrickej republiky (14. novembra - 8. decembra). Je to neklamný znak toho, že sezóna medailových návratov z veľkých podujatí, ktorú výstižne definoval "rok ako z rozprávky“, sa už definitívne skončila.

Dvadsaťjedenročný rodák z Bratislavy svoju medailovú žatvu začal 4. marca senzačným striebrom na HME v Belehrade v behu mužov na 60 m a uzavrel 26. augusta ťažko vybojovaným bronzom v behu na 200 m na Svetovej univerziáde v Tchai - pej na Taiwane. Medzitým stihol byť zlatým šprintérom na dvojstovke a strieborným na stovke na ME atlétov do 23 rokov v poľskom Bydgoszczi.

Poteší ho ďalšie zlepšenie a finále na veľkých pretekoch

"Či mi nie je ľúto, že rok ako z rozprávky sa pomaly končí? Ani veľmi nie. Bol to náročný rok. Počas neho som absolvoval veľa vydarených pretekov, zažil veľa silných emócií. Bolo to krásne. Teraz už prišlo obdobie, keď treba všetky tieto úspechy hodiť za hlavu. A treba začať znova trénovať. Aby aj budúci rok bol podobný tomu, ktorý teraz bilancujeme. A možno ešte krajší," reagoval na otázku agentúry SITA najmladší slovenský atletický kráľ v histórii samostatnej SR.

Tvrdí, že ho trochu mrzí rozbeh na 100 metrov na majstrovstvách sveta v Londýne, ale naozaj iba trochu. "Nemôžem povedať, že by to v Londýne bolo z mojej strany zlé. Veď na MS sa podaril nový slovenský rekord a tiež nový osobný výkon. V tejto sezóne celkovo nebolo veľa toho, čo by sa mi nepodarilo," pokračoval v bilancovaní 21-ročný šprintér BK HNTN Bratislava, ktorý sa trochu zdráhal konkretizovať výkonnostné ciele pre budúci rok s vrcholom ME v Berlíne.

"Finále na veľkých pretekoch na 100 alebo 200 m by ma určite potešilo. Z toho by mal radosť každý atlét, ktorý sa túži zlepšovať. Ja nie som iný. Aj keď ja sa na to všetko pozerám z takého dlhodobejšieho hľadiska. Rád by som sa neskôr predstavil na olympiáde," objasnil Ján Volko svoje ambície.

Individuálny študijný plán? To neexistuje.

"Cieľom je tiež ukončiť vysokú školu," zmenil tému študent informatiky STU Bratislava. Podľa zverenca trénerského dua Naďa Bendová - Róbert Kresťanko naplniť tento cieľ bude tiež ťažké, pretože jeho atletické vyťaženie a tréningy sú momentálne na úplne inej úrovni ako boli vtedy, keď s atletikou iba začínal.

"Samozrejme, chce to určité ústupky aj zo strany školy. Musím sa priznať, že niektorí profesori ústupky vôbec nerobia. A nie iba v mojom prípade. Neurobili ich ani pri študentoch, ktorí nerobia šport, resp. ktorí nevyvíjajú nejakú inú aktivitu. Z tejto strany je to také... Keby vedeli, že niekto je talent, tak by mu mohli aj viac pomôcť... Ale inak je to už super. Našťastie veľa ľudí pochopilo, že potrebujem pochopenie a som veľmi rád, že mi vyšli v ústrety. Za to im ďakujem," priblížil šprintér Volko náročné obdobie svojho aktuálneho sedenia na dvoch stoličkách. "Nie, individuálny študijný plán nebudem mať, lebo ten prakticky na Slovensku ani neexistuje. Samozrejme, že je to trochu nepochopiteľné, ale je to tak. Profesionálny športovec nemá šancu dostať individuálny plán. A nie iba na škole môjho zamerania. Na väčšine slovenských vysokých škôl je to tak,“ vysvetlil Volko.

Hrebeňovka v Tatrách bol aj mentálny oddych

Úradujúci najlepší slovenský atlét si ešte pred plnením školských povinností od náročného programu hneď po skončení sezóny snov oddýchol na vydarenej hrebeňovke po Vysokých Tatrách. "Som rád, že sme to mohli absolvovať. Napokon, sústredenie v Tatrách je vždy super. Dobrá regenerácia, oddych, relax. Trošku nás mrzelo, že nám počas sústredenia napadol sneh, čo nám trochu sťažilo tréning, ale s tým v Tatrách v tomto ročnom období treba počítať," hodnotil 21-ročný Bratislavčan nápad svojich trénerov, aby sa v partii prešli po hrebeňoch najmenších veľhôr sveta.

"Ja som to privítal, veď od dieťaťa som bol v horách doma. S otcom sme chodili na turistiku, aj lyžovať sme sa spolu boli. Hory mám veľmi rád," zdôraznil Ján Volko, ktorý v juniorskom veku obľuboval aj lyže. "Nikdy som ich nemal zakázané, ale tri roky som si nenašiel na ne čas. Možno sa k lyžovaniu dostanem neskôr. Teraz všetko podriaďujeme atletike a tréningu," povedal Ján Volko na margo svojho niekoľkoročného (ne)lyžovania.

"Čo sa týka hrebeňovky, musím priznať, že sme sa pomaly rozbiehali. Preto jej prvý deň bol najnáročnejší. Potom sme si už zvykli. Bol to krásny zážitok. V Tatrách som si oddýchol najmä mentálne. Poriadne som si vyvetral hlavu, čo som už veľmi potreboval," tvrdil Ján Volko,

Najlepší slovenský atlét súčasnosti dostal aj otázku, ako vidí svoj možný prienik do najlepšej desiatky v ankete Športovec Slovenska 2017. "Ťažko povedať. To hodnotia odborníci. Nechávam to na nich. Oni musia rozhodnúť o tom, ako som uspel v ich očiach. Ako zavážili úspechy, ktoré som tento rok dosiahol. Teraz sa však takými úvahami nezaťažujem. To budem riešiť až vtedy, keď to bude aktuálne. Teraz je aktuálne sústredenie v Juhoafrickej republike, z ktorého sa vrátime až 8. decembra," dodal Ján Volko.


Foto Pavol Uhrín: Naďa Bendová a Ján Volko s medailami z roku 2017