Atléti NŠC hodnotili sezónu 2016

Bratislava 28. 9. 2016 (SITA) - Niečo viac ako jeden mesiac po skončení OH 2016 v Riu de Janeiro možno definitívne hovoriť o závere atletickej sezóny. Viacerí slovenskí športovci v tomto odvetví v roku 2016 dosiahli kvalitné výsledky, či už pri pohľade na časy alebo umiestnenia. Poltucet Slovákov s podporou Národného športového centra (NŠC) a pod hlavičkou manažérskej skupiny Top Athletics si v stredu našli chvíľu na hodnotenie skončeného súťažného ročníka a priblížili aj ciele do najbližšieho obdobia. "Účasť našich športovcov na OH je zadosťučinenie za vykonanú prácu. Aj keď nedosiahli na medailu, stále sú vzorom pre mládež a to je podstatné. S prácou centra vládne spokojnosť, veď sme na olympiáde mali viacero športovcov. Hlavná naša náplň je totiž mládež. Úspechom bolo už len to, že sa dostali na OH," zhodnotil šéf NŠC Boris Čavajda.

Talentovaná Michaela Pešková nie je spokojná so svojim rokom 2016, aj keď skončila na juniorských MS v Poľsku piata na 400 m prek. a bola druhou najlepšou Európankou. "Nemôžem byť spokojná, pretože som chcela dosiahnuť osobný rekord, a to sa mi nepodarilo, zaostala som za ním o pár stotín. Spokojnosť je s vrcholom skončenej sezóny, na ktorom sa ukázala forma. Mesiac predtým som pritom mala zdravotné problémy s členkom," prezradila členka AŠK Slávia Trnava, kde ju vedie Eduard Čordáš. Stále iba osemnásťročná atlétka možno má pred sebou veľkú zmenu. "Cestujem do amerického Lincolnu na univerzitu. Obzriem si to tam a uvidím, čo bude ďalej. Súťažila by som aj za univerzitu, dostala by som športové štipendium. Verím, že do mesiaca padne definitíva. Tejto zmeny sa dosť bojím, pretože by ma čakala jazyková bariéra a celkovo by v jednom okamihu nastalo príliš veľa zmien. Chcela by som tam študovať fyzioterapiu," doplnila Michaela Pešková, ktorej cieľom na nasledujúcu sezónu je účasť na ME pretekárov do 23 rokov v Poľsku.

Iba o rok viac má šprintér Ján Volko, ktorý sa v uplynulých mesiacoch stal držiteľom slovenského rekordu na 200 m. Navyše si výraznejšie zlepšil osobné maximá na 60, 100 aj 200 metrov. "Môžem byť maximálne spokojný s účasťami na podujatiach či maximami. Sezóna mi vyšla veľmi dobre a nečakal som, že dosiahnem až taký vzostup. Verím, že to bude ešte pokračovať, aj keď z rekordov sa budú jednotlivé stotiny skresávať už veľmi ťažko," povedal študent informatiky na STU v Bratislave. V roku 2017 chce člen klubu Stavbár Nitra pokračovať v progrese. "Rád by som sa predstavil na ME do 23 rokov či univerziáde. Ak by sa mi podarilo kvalifikovať na majstrovstvá sveta do Londýna, bolo by to neskutočné. Všade by som rád podal výkony na úrovni osobných rekordov," dodal Volko.


Skúsená Lucia Hrivnák Klocová je spokojná najmä so záverom uplynulej sezóny. "Olympiáda však nebola podľa mojich predstáv. Celú sezónou som sa pripravovala na 1500 m a osemstovka mi trochu skrížila plány. Prvýkrát som sa stretla s tým, že na osemstovke postupovali len bežkyne s časom pod dve minúty. Počas sezóny sme ladili formu na viaceré vrcholy," prezradila 32-ročná Martinčanka, mama malého Adamka. V jej športovej kariére prichádza k zaujímavej zmene. Pravidelne totiž vynechávala halovú sezónu a naposledy v interiéri štartovala v roku 2015. Teraz sa plánuje pripravovať na halové majstrovstvá Európy do Belehradu. "Do Londýna 2012 som to nechcela riskovať, pretože vonku som cítila dobre. Prišla materská dovolenka a teraz po Riu prišiel ten čas. Navyše je šampionát geograficky veľmi blízko. Limity mám splnené a nemusím 'drať' nohy. Budem si ich chystať priamo na šampionát. Ešte som sa nerozhodla, v ktorej disciplíne sa tam predstavím. Tisícpäťstovka mi je však omnoho bližšia," poznamenala Hrivnák Klocová.

Na augustových OH 2016 v Riu okrem Hrivnák Klocovej nechýbala ani Iveta Putalová, ktorá štartovala na 400 m. "Najspokojnejšia som bola s halovými MS v USA, kde som skončila šiesta. Čakala som maximálne semifinále a bolo z toho finále. V letnej sezóne som mala aj problémy a bez oddychu som pokračovala. Celkovo som spokojná, pretože dostať sa na olympiádu je pre mňa veľký úspech. Teraz ma čaká halová sezóna, v ktorej mám veľké ambície. V Belehrade by som rada bojovala o medailu. Chcela by som totiž získať kov z nejakého vrcholného podujatia. Plánujem aj MS v Londýne, ale ešte musím splniť limit," prezradila 28-ročná Bratislavčanka.


Osemstovkárovi Jozefovi Repčíkovi nevyšiel súťažný rok 2016 podľa predstáv, v závere septembra však má dôvod na radosť. Má totiž za sebou veľkú životnú zmenu, ktorou bol vstup do manželstva. "Nie som spokojný s priebehom sezóny, chcel som dosiahnuť viac. Veľa som obetoval, príprava bola náročná a dobre zvládnutá. V úvode roka prišiel zlom a akoby som sa nevedel pohnúť z miesta. Trápil som sa, bolo to ťažké aj mentálne. Je to pre mňa motivácia ďalej, pretože natrénované sa nemôže len tak stratiť. Teraz sa teším na halovú sezónu, túto časť roka mám rád. Vrchol sezóny budú MS v Londýne, teraz však myslím len na halu. Pôjdem postupnými krokmi. Chcel by som sám sebe dokázať, že môžem zlepšiť slovenský rekord," povedal zverenec Petra Žňavu.


Martin Kučera dosiahol v roku 2016 veľký úspech, keď na 400 m prek. skončil na ME v Amsterdame siedmy. Predstavil sa aj na OH v Riu a aktuálne je druhý v slovenských historických tabuľkách časom 49,56 s. "Pred Amsterdamom sa mi dlho nedarilo to prelomiť, vyšlo to až v Holandsku. Dostal som sa tiež na olympiádu a aj keď mi to tam úplne nevyšlo, so sezónou som spokojný," podotkol zverenec Vladimíra Bezdíčka a dodal: "V úvode ďalšej sezóny plánujem nejaký štart v hale, viac však budem vedieť až po sústredeniach. Ak by sa mi darilo, tak by som sa asi zúčastnil na HME v Belehrade. Musím však ešte splniť limit. Hlavným cieľom je stabilizovať výkonnosť."


Fotogalériu pozri TU!