Atletická tlačovka s ambasádormi NŠC Luciou Klocovou a Jozefom Repčíkom
Na tlačovej konferencii dňa 12. 11. 2013 v Národnom športovom centre v Bratislave prezradila mladá mamička Lucia Klocová svoje najbližšie športové plány. Na atletické dráhy sa najlepšia atlétka Slovenska roku 2012 plánuje vrátiť už budúcu letnú sezónu. Zverenkyňa trénera Pavla Slouku sa ku športu vracia po zhruba piatich mesiacoch.„Začala som športovať asi tak mesiac dozadu, takže som kondične asi tam, kde som bola pred 15 rokmi. Len skúsenosti sú lepšie,"
popisuje svoje pocity po sústredení v Tatrách Lucia. „Teraz som zadýchaná ako po olympijskom finále aj po voľnom tréningu," usmiala sa. Päťmesačný Adamko ustál sústredenie s mamou v poriadku, čo bolo pre celú rodinu prvoradé.

„Začala som behať rýchlejšie a teším sa na lepšie pocity po behu. Zatiaľ je to hlavne boj s vlastným telom," priznáva čoskoro tridsaťročná Martinčanka. Sústredenie v zahraničí teraz neplánujú kvôli synčekovi. „Budeme sa pripravovať doma a v Českej republike. Na jar sa možno presunieme autom do Talianska, ale určite nebudeme nikde letieť."

Spolu s trénerom Pavlom Sloukom si žiadne konkrétne ciele nevytyčujú. „Príprava je pre mladú mamičku náročná po všetkých stránkach a iba sa ukáže, akým smerom sa to celé bude uberať. Všetko záleží aj od zdravotného stavu a až potom si stanovíme nejaké ciele," hovorí tréner Slouka o vrchole sezóny na majstrovstvách Európy v Zürichu. „Teraz musím Lucku skôr brzdiť. Eufória je veľká, aj keď nejaké limity a umiestnenia nás teraz až tak nezaujímajú."

To, že má Lucia chuť behať pociťovala už dávno. „Chuť do tréningu mám obrovskú – z toho vyplýva aj tá eufória. Chcela by som zas behať tak rýchlo a s takými dobrými pocitmi. Ale súťaže a predštartový stres mi až tak nechýba. Každým tréningom však cítim, že sa zlepšujem a dostávam do formy. Z 15 kilogramov po tehotenstve mi zostali už len tri," prezradila mamička Adamka.

VIDEO rozhovor s Luciou Klocovou prezradí ešte viac.Na tlačovej besede bol prítomný aj strieborný medailista z behu na 800 m zo svetovej univerziády 2013 v Kazani a finalista majstrovstiev Európy 2012 v Helsinkách Jozef Repčík. Ambasádora Národného športového centra čaká na prelome novembra a decembra netradičná príprava na novú sezónu. Ako prvý slovenský atlét si vyskúša tréningový kemp Haileho Gebrselassieho v Yaya Village v nadmorskej výške 2700 m v Etiópii. Celú prípravu bude Repčík ladiť k budúcoročnému vrcholu - majstrovstvám Európy v Zürichu, kde má na 800 m finálové ambície. "So sústredením v podobnej nadmorskej výške nemá na Slovensku žiaden z bežcov skúsenosti, v minulosti to skúšali chodci. Jozefa to môže v kariére posunúť ďalej, ale môže aj na pol roka zastaviť," uviedol tréner Marcel Lopuchovský.

Repčík odlieta do Addis Ababy, ktorá je vzdialená len 11 km od Yaya Village, jeho kouč za ním poletí po aklimatizácii neskôr. Spoločne sa vrátia 19. decembra pred vyhlásením slovenského atléta roka. Slováci cestujú do Etiópie na pozvanie Poliaka Marcina Lewandowského, majstra Európy 2010 na 800 m. V Yaya Village vybudoval Gebrselassie špičkové podmienky na tréning, v komplexe varia európski kuchári. Slováci sa pred odchodom nechali zaočkovať proti malárii, zimnici a ďalším exotickým chorobám, ak však nebudú chodiť do nižších oblastí, v nadmorskej výške 2700 m n. m. by ich už nemali postihnúť.

Dvadsaťsedemročný rodák z Brezovej pod Bradlom vynechá halovú sezónu, aj keď pod strechou chce štartovať minimálne na majstrovstvách Slovenska. "Všetko smerujeme na kontinentálny šampionát v Zürichu. S limitom by som nemal mať problém. Pre riziko zranenia vynechám halovú sezónu. Pred dvoma rokmi som bol na Európe vo finále, iné ciele nemôžem mať ani teraz. Skôr chcem ísť vyššie," tvrdí Jozef Repčík.

Minulý víkend získal člen skupiny Top Athletics manažéra Alfonsa Jucka medzi míliarmi bronz na majstrovstvách Slovenska v krose. Na šampionáte sa predstavil po štvortýždňovom tréningu. "Teším sa, že mám ďalšiu medailu z krosu. Vlani som bol strieborný. Na preteky som išiel z plnej prípravy," priznal Jozef Repčík.

Fotogaléria

Zdroj: TOP ATHLETICS, Zuzana Trojáková, SITA, 12. 11. 2013
Foto: NŠC