Atletika: S limitmi na MS pätica atlétov, medzi nimi Gajanová

Bratislava 6. 9. 2019 (SAZ-Gabriel Bogdányi) - Dnes je dátum, kedy slovenským atlétom padne nominačná závora na plnenie kritérií pre MS 2019 v katarskej Dauhe (27. 9. – 6. 10.).

Kritériá pre účasť splnili zatiaľ šiesti Slováci: osemstovkárka Gabriela Gajanová, členka NŠC, kladivárka Martina Hrašnová, chodkyňa na 50 km Mária Katerinka Czaková, maratónec Tibor Sahajda, kladivár Marcel Lomnický a olympijský šampión Matej Tóth v chôdzi na 50 km, Sahajda však na MS nepôjde, uprednostnil MMM v Košiciach, kde má väčšiu šancu získať potrebné body do kvalifikačného renkingu pre OH 2020 v Tokiu.


Foto Ján Luky: Gabriela Gajanová, istá účastníčka MS 2019 v atletike v katarskej Dauhe

V hre o Dauhu sú však i ďalší slovenskí atléti. Veľmi blízko k účasti je prekážkarka na 100 m Stanislava Lajčáková, ktorá síce nesplnila limit 12,98 sekundy, ale čas 13,08 jej zatiaľ v kvalifikačnom rebríčku stačí na miesto v štyridsiatke kvalifikovaných. Zverenka Michala Škvarku je momentálne 37. Systém totiž funguje tak, že ak sa predpokladaný počet štartujúcich na MS nenaplní limitármi, do stanoveného počtu sa ďalší pretekári doberajú podľa dosiahnutých výkonov v kvalifikačnom období od 7. 9. 2018 do 6. 9. 2019.

Reálnu šancu dostať sa do Dauhy má takisto trojskokan Tomáš Veszelka. K limitu 16,95 m mu síce chýbajú štyri centimetre (pokúsi sa toto manko zlikvidovať v utorok na mítingu IAAF World Challenge v chorvátskom Záhrebe, na ktorý sa špeciálne pripravoval), ale aj on je v kvalifikačnom rebríčku zatiaľ na postupovej pozícii. Na MS by malo skákať 32 skokanov a zverenec Radoslava Dubovského  je vďaka osobnému rekordu 16,91 m z majstrovstiev SR v Dubnici tridsiaty druhý. Limit má 28 trojskokanov.

Výškar Matúš Bubeník by na miestenku vďaka kvalifikačnému renkingu potreboval skočiť do piatka 228 cm (limit na MS je 230 cm) a za istých okolností by mu mohlo stačiť aj o centimetrík menej. Zverenec Josefa Karasa, ktorý začal pre zdravotné problémy letnú sezónu až v polovici júla, má zatiaľ skočených 223 cm z 2. kola českej extraligy v Prahe.

Teoretickú šancu dostať sa do Dauhy má i neustále sa zlepšujúca členka NŠC Daniela Ledecká, ktorú by slovenský rekord 56,79 na 400 m prekážok z júnového mítingu P-T-S 56,79 mohol za istých okolností posunúť na šampionát. V jej prípade však už šanca nie je veľká, keďže posledný „nelimitový“ výkon v kvalifikačnom poradí (40 účastníčok) je 56,07 a pred ňou je ešte veľa atlétok s ambíciou štartovať v Dauhe.


Foto Ján Luky: Daniela Ledecká. Bude členkou výpravy SR? 

Do poslednej chvíle bojoval o miestenku na MS i šprintér Ján Volko, na 200 m mu k miestenke chýbalo do minulej soboty 18 stotín, no vo finále atletickej ligy v Nitre sa v štafete na 4 x 100 m zranil a predčasne ukončil letnú sezónu.

Summa summarum: slovenská výprava na 17. majstrovstvách sveta by mohla byť reálne 7-členná, no teoreticky by v nej mohlo byť až deväť atlétov, no tento scenár sa nejaví veľmi pravdepodobný.