Banskobystrická latka aj s podporou NŠC

Banská Bystrica, 4. februára (TASR) - Svetový výkon roka a rekord mítingu

Po ročnej prestávke spôsobenej nedostatkom sponzorov sa Banskobystrická latka vracia vo veľkom štýle. “Prvý raz po dlhej dobe môžeme povedať, že nám nič nechýba. Máme zabezpečených najlepších výškarov, ktorí sú v halovej sezóne k dispozícii,” povedal za organizátorov Alfons Juck. 21. ročník Banskobystrickej latky sa môže pochváliť účasťou štyroch najlepších výškarov na svete, ktorí sa tento rok stretli iba v Banskej Bystrici.
Najlepší osobný výkon má Mutaz Essa Baršim (243 centimetrov) z Kataru, ktorý má bronz z OH 2012 v Londýne a zlato z halových majstrovstiev sveta 2014. Ťahákom je aj olympijský víťaz Ivan Uchov (242 cm) z Ruska a jeho krajan Aleksej Dmitrik (240 cm). Štvoricu doplnil strieborný medailista z majstrovstiev Európy 2014 Andrij Procenko (240 cm).

Elitná zostava automaticky otvárala otázku prekonania rekordov, čo sa potvrdilo včera, 4. februára, keď sa zrodil rekord v súťaži mužov. Postaral sa oň Katarčan Mutaz Essa Baršim s 240 cm, zdolal ich na prvý pokus a splnil sen organizátorov, aby niekedy Banská Bystrica uvidela skok na 240 cm.
Mutaz Baršim dostal divákov do varu už na 225 cm skočených s obrovskou rezervou. Ďalšiu výšku 228 vynechal, na 231 cm si zapísal jeden neplatný skok, no opravu zvládol excelentne s veľkou rezervou a prehupol sa hneď na prvý raz aj cez 233. Na druhý pokus zdolal 235 cm a jeho najväčší súperi už rovnocenne neodpovedali, druhý skončil Ukrajinec Andrij Procennko s 233 cm a tretí Rus Ivan Uchov. Baršim si potom naložil latku na 240 cm, prekonal ju okamžite bez opravy a raz sa snažil aj o 244 cm, o jeden cm viac ako je svetový rekord Kubánca Javiera Sotomayora z roku 1989 (4. marca 1989). Ďalej už neskákal pre bolesti chrbta.


Foto: teraz.sk; na snímke víťaz 21. ročníka medzinárodného halového výškarského mítingu Banskobystrická latka 2015 katarský skokan do výšky Mutaz Baršim v Banskej Bystrici v stredu 4. februára 2015.

Aj ženská súťaž s kompletným medailovým stupňom na ME v Zürichu, s piatimi s osobákom 200 a viac, pripravila pre divákov zaujímavé lákadlá, a tak diváci sa nenudili ani chvíľku. Úradujúca majsterka sveta Ruska Svetlana Školinová sa stretla v súboji s krajankou Kučinovou, vlaňajšou tabuľkovou jednotkou, i Chorvátkou Anou Šimičovou, Taliankou Alessiou Trostovou a majsterkou Európy Španielkou Beitiovou.