Beh na lyžiach: Procházková vstúpi do olympijskej sezóny v Muoniu

Najlepšia slovenská bežkyňa na lyžiach a ambasádorka Národného športového centra Alena Procházková vstúpi už zakrátko do sezóny, ktorej vrcholom budú februárové zimné olympijské hry. Členka širšej svetovej špičky v šprinte bude ladiť formu na Soči najprv na severe Európy, kde sa na prelome novembra a decembra vo fínskom Kuusame začne nový ročník Svetového pohára. Ešte predtým v polovici novembra sa v Muoniu (15. - 17. 11.) za fínskym polárnym kruhom uskutočnia fisové preteky, kde by 29-ročná Banskobystričanka nemala chýbať.

"Budú tam Poľky na čele s Kowalczykovou, domáce Fínky aj najlepšie Rusky, ktoré tam trénujú už teraz. Črtá sa teda hneď na úvod zaujímavá konkurencia na porovnanie," uviedol Procházkovej tréner Ján Valuška. Spolu so svojou zverenkyňou cestujú za fínsky polárny kruh do Muonia v úvode sezóny už niekoľko rokov a majú tam zabehnutý systém prípravy.

"Z Muonia sa neskôr presunieme do Kuusama na úvod Svetového pohára. Aj vzhľadom na financie a cestovanie si nemôžeme dovoliť kúskovať prípravu tým, že by sme sa ešte raz vrátili domov. Trate v Muoniu dobre poznáme, už teraz by tam mal byť dostatok snehu aj na vytrvalostný tréning," pripomenul Valuška.

Procházková má za sebou vydarenú letnú prípravu na výškových sústredeniach v Taliansku a Rakúsku, využívala však aj špeciálne dráhy na kolieskové lyže v českom Novom Meste na Morave a nemeckom Oberhofe, keďže na Slovensku taká nie je. Všetku prípravu aj účasť na Svetových pohároch bude smerovať k tomu, aby jej forma kulminovala vo februári v Soči. O ambíciách zatiaľ nechce hovoriť, ale vrchol ostatnej sezóny jej celkom vyšiel. Na svetovom šampionáte v talianskom Val di Fiemme skončila v šprinte klasickou technikou ôsma.

"Úvod Svetového pohára v Kuusame berieme ako rozbehový. Na druhej strane - v šprinte sa tam Alene zvykne dariť, bola už aj na pódiu. Ak sa jej podarí dosiahnuť nejaký pekný výsledok na úvod, nebudeme proti. Špeciálne ladiť formu však na tieto preteky nebudeme," konštatoval Valuška.

Vzhľadom na olympijský vrchol Procházková vynechá v nadchádzajúcej sezóne niektoré januárové preteky Svetového pohára ako taliansky Toblach či poľskú Szklarsku Porebu. "Otázne je aj Nové Mesto na Morave a tiež druhá časť Tour de Ski, keďže sa tam beží len jeden šprint. V januári chceme absolvovať ešte jednu vysokohorskú prípravu v Livigne alebo Santa Caterine, ktorá môže byť kľúčová pred naším vystúpením v Soči," vysvetlil dlhoročný tréner Procházkovej.

Valuška rád konštatuje, že letná príprava nepriniesla jeho zverenkyni výraznejšie zdravotné problémy. Práve zdravie je faktor, ktorý ju v minulosti neraz obral o lepšie výsledky najmä na vrcholných podujatiach. Tréner teraz dokonca tvrdí, že funkčné testy po vysokohorských tréningových pobytoch sú u jeho zverenkyne na úrovni tých z jej najlepších sezón.

"V príprave sme sa snažili nájsť a eliminovať všetky zdravotné negatíva, ktoré nám robili problémy v minulých rokoch. Chceme to nastaviť aj v spolupráci s lekármi tak, aby bola Alena najmä počas súťaží stopercentne fit. Samozrejme, mentálny stres a fyzické vypätie v pretekoch budú vždy niečo iné ako v príprave. Bodaj by jej však zdravie a fyzička vydržali celú sezónu," zaprial si Valuška.

Zdroj: SITA, TASR, 30. 10. 2013