Bleskovky Zalku a Baláža (NŠC): Jeden mesiac spolupráce, dve medaily z vrcholných podujatí

Minsk 31. 7. 2016 (SZRK, lh) - V sobotu predpoludním prišla z MS juniorov a pretekárov do 23 rokov v rýchlostnej kanoistike z Minska výborná správa. Prvú medailu pre Slovensko na šampionáte vybojovali v K2 na 1000 m Samuel Baláž (v podpore NŠC)  a Csaba Zalka, ktorí k striebru z nedávnych ME pridali bronzový kov (na snímke dekorovaní medailou). Pred nimi skončila iba maďarská dvojica Erik Petró, Ádám Varga (Slováci za nimi zaostali o 1.780 s) a bieloruská Mikita Sanko, Vladislav Suchanosau (manko našej dvojice 174 tisícin s).

Ako videl preteky priamo namieste šéf slovenskej rýchlostnej kanoistiky a vedúci športového oddelenia NŠC Robert Petriska? "Chlapci už v semifinále zajazdili dobre, držali si od začiatku druhú-tretiu pozíciu. Čakalo sa, že o medaily budeme bojovať s  favorizovanými loďami Maďarska a Bieloruska, čo sa potvrdilo. Bielorusi nás na posledných pätdesiatich metroch predbehli a skončili tesne pred nami. Veľmi si však ceníme aj tretie miesto, sú to majstrovstvá sveta a po striebre na ME je to ďalší hodnotný výsledok."

Csabu Zalku ešte čakalo v sobotu popoludní semifinále K1 na 200 metrov. Bolo v poradí štvrté a kajakár KCK Šamorín ho vyhral a postúpil do finále.

Slovenský juniorský štvorkajak v zložení Martin Nemček, Samuel Baláž (NŠC), Milan Fraňa (NŠC), Csaba Zalka si už v piatok vybojoval postup do nedeľňajšieho finále. "Momentálne má Martin Nemček zdravotné problémy, chytá sa ho angína. Veríme, že sa zmobilizuje a chlapci predvedú dobrú jazdu," informoval Robert Petriska.

Výsledky zo soboty:
K2 1000 m - A-finále:
1. Erik Petró, Ádám Varga (Maď.) 3:19,084 min, 2. Mikita Sanko, Vladislav Suchanosau (Biel.) 3:20,690, 3. Samuel Baláž - NŠC, Csaba Zalka (SR) 3:20,864
C1 1000 m - B-finále: 1. Guillermo Quirino Medrano (Mex.) 4:11,761 min, 2. Michail Jemeľanov (Kaz.) 4:13,201, 3. Jakub Lutaš (SR) 4:13,497
K1 200 m - 4. semifinále: 1. Csaba Zalka (SR) 38,138 - postup do A-finále
C1 200 m - 2. semifinále: 1. Konrád Némedi (Maď.) 44,995, ... 4. Jakub Lutaš (SR, NŠC) 45,777 - postup do B-finále
K1 200 m ženy - 2. semifinále:
1. Ella Beerová (Aus.) 44,215, ... 6. Lucia Oršulová (SR) 45,690 - postup do B-finále

DO 23 ROKOV
K1 1000 m - B-finále:
1. Jakub Špicar (ČR) 3:39,923 min, 2. William Bain (Aus.) 3:41,341, 3. Martin Nathell (Švéd.) 3:41,596,... 8. Viktor Demin (SR) 3:46,881

Komentár a reakcie aktérov:
Ako dvojica si sadli do spoločnej lode iba pred mesiacom. A sadli si. Výsledkom je strieborná medaila z ME juniorov a bronzový kov na MS rovnakej vekovej kategórie -  v priebehu dvoch týždňov. Csaba Zalka a Samuel Baláž (NŠC), posádka našej „kádvojky".

Csaba Zalka a Samuel Baláž ešte pred dobrým mesiacom netušili, že budú spolu pretekať v K2 na európskom i svetovom šampionáte juniorov, a už vôbec nie, že z oboch si privezú spoločne medaily. Keďže Zalkov stabilný partner Martin Nemček mal pred ME zdravotné výpadky, tréneri sa rozhodli, že Zalku spárujú s Balážom.

„Sadli sme si dobre," pochvaľuje si Csaba krátku, ale o to úspešnejšiu spoluprácu so Samom. Kým Zalka preteká za KCK Šamorín, Baláž háji farby Tatrana Karlova Ves. „Na to, že sme sa dali dohromady tesne pred šampionátmi, je to vynikajúce," hodnotí Samo bilanciu K2 , ktorá priniesla v priebehu dvoch týždňov dve medaily z vrcholných juniorských podujatí.

Zalka po troch medailách z Európy si vezie domov jeden  kov aj zo svetového šampionátu plus ďalšie dve finálové umiestenia - piate miesto v K1 na 200 m a ôsme v K4 na tisícku.

„Som spokojný. Cieľ bol, aby sme získali aspoň jednu medailu, a to sa podarilo," bilancuje účinkovanie v Minsku. Ktoré z troch finále bolo pre neho najťažšie? „Všetky boli ťažké, ale najviac síl nás stála K2. So Samom sme si pred pretekmi povedali, že musíme dobre odštartovať, od začiatku nahodiť vysoké tempo a skúsiť v ňom vydržať. Štart bol v poriadku, v polovici trate sme ešte boli prví a nakoniec sme to dotlačili k tretiemu miestu."

Vo finále K1 skončil piaty, pričom na bronz mu chýbalo len niekoľko stotín sekundy. Všetci pretekári, ktorí skončili pred ním, mali ročník narodenia 1998, on je narodený o rok neskôr.

Tvrdí, že na záver náročného programu mu zostali sily aj v K4, hoci len pár hodín predtým vystúpil zo singlkajaku. „Áno, dvojstovku som bral ako rozcvičku," vraví. Stihne si trochu po šampionáte oddýchnuť? „Budúci víkend sú majstráky, ale určite si oddýchneme."

Baláž sa vrátil k pretekom K2 na 1000 metrov v Minsku: „Bolo to ťažšie ako na majstrovstvách Európy, pretože sa zišla oveľa väčšia konkurencia. O to sme šťastnejší, že aj na MS sme skončili na medailovej priečke. Striebro nám ušlo, keď v závere nás tesne predbehli Bielorusi. Ale aj tak je to super."