Cyklista Martin Svrček bude členom v najlepšieho cyklistického tímu sveta - Deceuninck - Quick-Step

Martin je budúcnosť slovenskej cyklistiky

Bratislava 3.11.2021 (SOŠV)Talentovaný cyklista a člen NŠC Martin Svrček bude od leta 2022 členom „vlčej svorky“. Osemnásťročný mladík sa dohodol na zmluve s najúspešnejším cyklistickým tímom vo svetovom pelotóne Deceuninck – Quick-Step.

Rodák z Nesluše, malej obce v žilinskom regióne, ukázal svoj talent v cestnej cyklistike už v mladom veku. Ako člen talianskeho tímu Franco Ballerini dosiahol tento rok už pätnásť víťazstiev, je držiteľom slovenských titulov v časovke i v pretekoch s hromadným štartom, triumfoval aj na Tour du Leman i vo viacerých jednodňových pretekoch v Taliansku. Pred dvoma rokmi bol bronzový na Európskom olympijskom festivale mládeže v Baku. V súčasnosti je veľkou slovenskou nádejou na kvalitný výsledok v juniorských pretekoch na majstrovstvách sveta v Belgicku.

Svrčekove tohtoročné úspechy i spôsob jazdy v juniorskom pelotóne upútali pozornosť tímu Deceuninck - Quick-Step, ktorý s mladým Slovákom podpísal zmluvu na dva a pol roka od júla 2022. Dovtedy bude jazdiť za družstvo Biesse Carrera Continental v kategórii do 23 rokov, kde bude mať dobré prostredie a možnosť zdokonaľovať svoju jazdu v mužskom pelotóne.
„Som nesmierne šťastný, pretože Deceuninck - Quick-Step je najlepší tím na svete. Nečakal som niečo také, takže je to naozaj úžasné. Mojím snom bolo dostať sa do World Tour. Vôbec som nedúfal, že podpíšem svoju prvú zmluvu práve s týmto tímom. Na Deceunincku sa mi páči všetko: atmosféra, víťazný duch, história, dres, ktorý vždy vyčnieva z pelotónu,“ hovoril po podpise zmluvy podľa webu belgického zoskupenia Martin Svrček.


Foto archív MS

Zo začiatku bude zbierať skúsenosti, ale má potenciál, aby sa stal aj jedným z lídrov družstva. Veľké ciele si zatiaľ Svrček nedáva. „Chcem odovzdať všetko pre tím, zlepšovať sa, získavať skúsenosti. Neskôr uvidíme, ako to pôjde ďalej. Ešte pred pripojením sa k Deceunincku absolvujem sériu pretekov do 23 rokov s talianskym tímom, aby som si zvykol na dlhé preteky a všetko okolo,“ doplnil Svrček.

Generálny riaditeľ tímu Deceuninck - Quick-Step Patrick Lefevere s radosťou privítal mladý slovenský talent v tíme: „Sme hrdí na to, že sa k nám Martin v budúcom roku pripojí. Sme presvedčení, že v našom tíme ukáže svoj obrovský potenciál. Sledujeme ho už dlhšie. Má len 18 rokov, ale už teraz ukázal niekoľko skvelých výsledkov. Chceme Martinovi pomôcť zlepšiť sa a získať viac skúseností v profesionálnom pelotóne. Tešíme sa, že Martin bude členom vlčej svorky a už sa nevieme dočkať, kedy bude s nami na pretekoch.“
 
Martin Svrček na seba prvýkrát výraznejšie upozornil v roku 2019. Na Európskom olympijskom festivale mládeže v azerbajdžanskom Baku obsadil v pretekoch s hromadným štartom 3. miesto a získal bronzovú medailu. „Vždy keď si na to spomeniem, mám oveľa väčšiu motiváciu trénovať, aby to nebol môj jediný veľký úspech, ale bolo ich ešte oveľa viac. Na ten pocit asi v živote nezabudnem,“ spomínal vtedy sedemnásťročný cyklista.

Na ME juniorov obsadil v pretekoch s hromadným štartom 8. miesto. Ešte viac sa mu darilo na juniorskom svetovom šampionáte, kde v rovnakej disciplíne skončil teste za pódiom na 4. mieste. Upozornil na seba aj 6. miestom na juniorskej verzii slávnych pretekov Paríž-Roubaix. Nielen tieto výsledky upútali kompetentných v najlepšom cyklistickom tíme sveta - Deceuninck - Quick-Step.


Foto archív MS: Martin víťazí