Deti prejdú testovaním, ktoré odhalí, či majú športový talent

Bratislava 14. októbra (TASR) - Skvalitnenie prípravy športovo talentovanej mládeže, zvýšenie efektivity výberu športových talentov a kvality ich prípravy má priniesť Koncepcia práce so športovo talentovanou mládežou z dielne ministerstva školstva, ktorú dnes schválila vláda. Novinkou má byť testovanie detí vo veku šesť až desať rokov, ktoré by identifikovalo športový talent.


Ilustračné foto NŠC

"Po absolvovaní testovania dostane dieťa certifikát s odporučením pre rodičov, na aký šport má predpoklady. Zároveň výsledky testovania budú môcť byť využité pre výskumné účely a posúdenie fyzickej kondície detí," uvádza sa v dôvodovej správe. Malo by prísť aj k zmenám, ktoré upravia vzdelávanie žiakov v športových triedach v základných školách, a pribudnúť by mal aj nový druh strednej športovej školy.

 Ku sfunkčneniu systému, lepšej koordinácii a spolupráce s útvarmi talentovanej mládeže by malo prispieť aj vytvorenie metodického, analytického a koordinačného oddelenia športovo talentovanej mládeže v Národnom športovom centre.

 Rezort školstva konštatuje, že v športovej príprave mládeže prevláda viacero negatív. Prišlo napríklad ku zrušeniu jednotlivých článkov systému športovej prípravy mládeže ako tréningových stredísk mládeže a školských športových stredísk. Ďalej ku znižovaniu hodín a hlavne kvality vyučovania telesnej výchovy v školách, nezáujem detí a mládeže o šport a pohybovú aktivitu. Na druhej strane sa však rokmi postupne zvyšujú nároky pre športovú prípravu v rôznych športových odvetviach.

"Je potrebné pripraviť systémové zmeny v starostlivosti o športovo talentovanú mládež a začať nastavovať systém na efektívny, ktorý bude postavený na celoplošnom výbere detí, s postupnosťou a nadväznosťou športovej prípravy," konštatuje ministerstvo.