Sekcia: Vzdelávanie

 

Druhý futbalový titul do Bratislavy

PhDr. Igor Machajdík, Národné športové centrum

Po výpredaji hviezd koncom roka 1929 a začiatkom 1930  nikto v I.ČsŠK Bratislava veľké oči do novej sezóny nerobil. Veď nahradiť takých hráčov ako Uher, Zeuman, Poláček, Čambal, Träger či Čabelka bolo ťažké. O to viac ich mnohí otvárali po tom, čo sa v priebehu roka 1930 dialo. Hrajúci tréner Štefan Príboj alias Pišta báči privítal vo svojom tábore nové tváre – posily Daučíka, Vojtěcha i Jurčáka a podarilo sa mu opäť zložiť silný tím. V prípravných dueloch Bratislavčania vyhrávali i prehrávali, utŕžili aj nejaký ten debakel, ale v konečnom dôsledku, ako sa ukázalo, hlavný zámer – sceliť nový kolektív a zohrať sa – vyšiel nad očakávanie.


V r. 1930 získali "belasí" svoh druhý amatérsky majstrovský titul ČSR.

I. ČsŠK ako víťaz župy musel prekonať viacero prekážok. Najprv v podobe  húževnatého ŠK Rus Užhorod, cez ktorý sa dostali až v rozhodujúcom treťom zápase. Prešli aj cez posledného slovenského majstra ŠK Žilina a v boji o asociačný titul narazili na súpera nezvyčajného – Törekvés Košice, ktorý v tom roku dobyl titul majstra maďarského zväzu v Mukačeve. Najväčší favorit na titul, bratislavský Ligeti SC totiž „pustil perie“ ešte predtým v Nových Zámkoch. Zápasy o titul medzi Bratislavčanmi a Košičanmi neboli odohrané tak, ako bolo určené, na ihrisku PTE, ktoré bolo neregulárne, o čom sa vedelo, ale tvrdošijne ho presadzovali, ale na tráve I.ČsŠK. Domáci nezaváhali a po troch rokoch sa mohli tešiť na súboje o titul amatérskeho majstra republiky.

Brünner SC, čiže brnianski Nemci, sa ako prví postavili eškárom do cesty v hlavnej súťaži. „Zlé to bolo, ale netreba zúfať“, tak znel názov reportáže zo zápasu v Petržalke, ktorého hra i výsledok boli chudobné – 2:1. Bratislavčania hrali naozaj zle, Nemci ešte horšie, diváci odchádzali sklamaní. „Pevne veríme, že pri odvete v Brne bude každý hráč Bratislavy vedieť, že háji farby Slovenska, že sa bude snažiť podať to najlepšie, potvrdzujúc, že slovenský football je na dobrej úrovni,“ dúfal autor komentára a dúfal dobre. Na krátkom a úzkom „plácku“ v moravskej metropole dominovali hostia z Bratislavy a rozstrieľali domácich 6:0.

O dva týždne čakal na slovenského majstra zdanlivo ťažší súper – majster Stredočeskej župy SK Zlíchov, no domáci bratislavský triumf v podobe víťazstva 5:0 bol veľavravný. Vysokú prehru Pražanov ich predseda nestrávil a komentoval ju svojrázne: „Moje mužstvo bolo technicky lepšie a v poli malo často prevahu. Porážka je nezaslúžená.“  Zarážajúce bolo pritom delegovanie hlavného rozhodcu Pražana Moudrého, ktorý po zápase povedal: „Mužstvo Pražanov nemalo svoj deň. I obecenstvo je na vine, lebo svojim hlučným povzbudením znervóznilo hráčov.“ Nuž, ťažko sa prehĺtala horká pilulka prehry, ktorá ani v tých časoch nezabrala proti neuznaniu kvalít súpera a skôr diskreditovala osobu, ktorá už svoje vyjadrenia nemohla zobrať späť. V pražskej odvete si Bratislavčania držali surovo hrajúcich domácich na dištanc a s prehľadom si ustrážili remízu 1:1.

Novembrové finále proti vlaňajšiemu majstrovi ČSR AFK Kolín začínal reprezentant slovenského futbalu od Dunaja na pôde súpera. O bratislavských hráčoch sa otvorene hovorilo ako „o mužstve reprezentujúcom vyspelý slovenský futbal, ktoré je vyzbrojené najmodernejšími zbraňami, výbornou taktikou doplnenou skvelou a oslňujúcou technikou a skúsenosťami z medzinárodného kolbišťa.“ Konečný výsledok v Kolíne 2:2 potvrdzovalo konštatovanie, že zaslúžene. Dokonca aj domáci očití svedkovia zápasu priznávali, že výhra hostí by vystihovala priebeh hry lepšie. Rozhodovalo sa teda v bratislavskej odvete. Všetko mali v hlavách a nohách domáci v zostave: Kardoš – Čulík, Šoral – Horký, Vojtěch, Polák – Suchý, Bulla, Príboj, Daučík, Jurčák. Viac ako dve tretiny zápasu znepokojovala štvortisícovú návštevu v Petržalke remízová neistota 2:2, no nakoniec predsa len húževnatí domáci bojovného súpera zlomili a víťazstvo 4:2 znamenalo po troch rokoch zisk druhého titulu amatérskeho majstra republiky pre I.ČsŠK Bratislava. „Je samozrejmé, že pri zápase tak ohromnej dôležitosti, keď niekoľkomesačné úsilie družstiev získať majstrovský titul vyvrcholilo, bolo na oboch stranách veľa nervozity, ktorá zavinila, že celková úroveň zápasu nebola najlepšia. Pri tak významných zápasoch ani nie je možné sa nad tým pozastavovať,“ zamýšľal sa Slovenský denník, majúc možno na mysli to známe – účel svätí prostriedky. Futbalová Bratislava jasala – titul bol späť.


Dátum vydania: september 2016