Dukátová vicemajsterkou sveta

Pau, 1. 10. 2017 (SZDKV) - Na Majstrovstvách sveta vo vodnom slalome na divokej vode vo francúzskom Pau sa ambasádorka NŠC a Európskeho týždňa športu Jana Dukátová stala vicemajsterkou sveta.


Foto SZDKV: Jana Dukátová so striebornou medailou

Tridsaťštyriročná Bratislavčanka previedla čistú jazdu a teší sa z piatej individuálnej medaily z MS. V minulosti získala zlato medzi kajakárkami aj kanoistkami, dvakrát pridala kajakárske striebro. Spolu s hliadkami má na svojom konte už osem medailí – tri zlaté, štyri strieborné a jednu bronzovú. Štvrtá kajakárka olympijských hier v Riu de Janeiro 2016 Dukátová predviedla vo finále rýchlu jazdu, ktorou by triumfovala v semifinále. Nad jej sily bola v top ten iba austrálska obojživelníčka Jessica Foxová, ktorá zašla lepší čas ako najlepší kanoista v semifinále.


Foto Nina Jelenc: Jana Dukátová na trati v Pau

„Vôbec som to nečakala. Je to šok a veľmi príjemný pocit, ani sa mi tomu nechce veriť. Až na jednu chybičku mi finálová jazda vyšla takmer ideálne. Tri týždne, ktoré sme v Pau odtrénovali, priniesli ovocie,” tešila sa Dukátová a pokračovala. „Vedela som, že som dosiahla dobrý čas, ale na štarte boli ešte viaceré favoritky. Keď som videla čas Jessicy Foxovej, povedala som si: ,Wau´. Očakávala som, že niektoré dievčatá ešte pôjdu pod 100 sekúnd. Napokon sa to nestalo. Ukázalo sa, že prejsť dvakrát trať čisto a rýchlo je veľmi náročné.“


Foto Nina Jelenc: medailistky K1

Medaila z MS je obrovská motivácia do ďalšej kariéry. „Každá medaila poteší a z majstrovstiev sveta ešte viac. Je to môj tretí cenný kov z kategórie K1, stále sa držím vpredu s ostatnými špičkovými pretekárkami. Pokiaľ to bude takto aj naďalej, budem veľmi spokojná,“ dodal Dukátová.

Spokojnosťou žiaril aj tréner Róbert Orokocký. „Janka dlho čakala na ďalšiu medailu z MS. Štvrtých miest bolo veľmi veľa, preto sa nesmierne teším, že má medailu. Na pódiu je s rovnakými pretekárkami ako na Svetovom pohári, čo je znak, že patria k top pretekárkam nášho športu. Po tom, čo musela v kvalifikácii absolovať druhú jadzu som jej povedal, nech nevešia hlavu, že začiatok zlý, koniec dobrý. Som veľmi rád, že to vyšlo,” usmial sa Orokocký.

Popri Jane Dukátovej sa vicemajstrom sveta v Pau stal aj Alexander Slafkovský a medailou sa k nim pridala aj legenda vodného slalomu Michal Martikán. Účinkovanie slovenskej výpravy na MS 2017 uzavreli na konečnú bilanciu 1 – 3 – 1, zlato si vybojovala hliadka kanoistov a striebro bratanci Ladislav a Peter Škanárovci v C2M. Slovensko skončilo tretie aj v súťaži hliadok 3x C2, ale tam medaily napokon oficiálne nerozdali pre nízky počet zúčastnených krajín (4).