Džudo: Peter Žilka piaty na ME do 23 rokov

Tel Aviv, 13. 11. 2016 (SZJ) - Slovenský reprezentant a športovec v podpore NŠC Peter Žilka obsadil 5. miesto v hmotnostnej kategórii do 90 kg na majstrovstvách Európy džudistov do 23 rokov v izraelskom Tel Avive.

Od 11.11 do 12.11. prebiehali súboje na tatami v izraelskom Tel Avive. ME U23 sa zúčastnilo 40 krajín a celkovo 321 pretekárov, z toho 190 mužov a 131 žien.

Petrovi Žilkovi (143. miesto WRL – svetový ranking) lós pridelil v prvom kole Aatu Laamena z Fínska (189. WRL). Žilka od začiatku kontroloval zápas a zatlačil súpera do defenzívy. Fín bol trikrát napomínaný shido a následne Peter získal wazari. Potom už len kontroloval zápas aj za cenu napomínania shidom.

V druhom zápase sa Petrovi postavil mladý reprezentant z Estónska, Kuusik, ktorý tento rok bol siedmy na juniorských ME. Bol to vyrovnaný zápas, kde ale aktívnejší a útočnejší bol náš reprezentant. Čo aj zúročil 30 sekúnd pred koncom zápasu, kedy Estónca poslal ipponom na tatami.

V treťom zápase nastúpil proti Meierovi zo Švajčiarska, ktorý zápas pred tým zdolal Bubanju (tretí na ME Juniorov, dve prvé miesta na juniorských európskych pohároch). Peter ho ľahko zdolal za 1:24 minúty, stal sa víťazom skupiny a postúpil do semifinále.

V semifinále sa mu postavil do cesty len 19 ročný Varapayeu z Bieloruska. Zápas bol vyrovnaný a tak pretekári boli napomínaní. Aj keď vo finiši sa Peter veľmi snažil, ale voči silovo zavretému Bielorusovi, ktorý bránil tesný náskok, sa mu nepodarila žiadne technika. Peter tesne prehral 2:3 na shido. Varapayeu skončil na koniec druhý.

A tak Peter nastúpil v boji o tretie miesto s Dadashovom z Azerbajdžanu, ktorý je momentálne na 68. mieste WRL, tohto roku zaznamenal úspechy na Grand slamoch – piaty v Ťjumene a tretí v Ulanbátare. Už po minúte Peter prehrával na wazari. Presne v polovici zápasu Dadashov úspešne kontroval Petrov nástup a bolo z toho druhé wazari a teda ippon. Peter Žilka skončil celkovo piaty.

Víťazom váhovej kategórie sa stal Gruzínec Gviniashvili.

Ilustračné foto: Peter Žilka v zápase