EH Minsk: Boxer Andrej Csemez má už medailu

Minsk 25.6.2019 (SOŠV-Ľubomír Souček) - V utorok večer v ringu Športového palácia Uručie v Minsku spôsobil slovenskej výprave radosť boxer Andrej Csemezčlen NŠC, ktorý vyhral ťažký štvrťfinálový súboj so Španielom Miguelom Cuadradom Entrenom 4:1 a postúpil do štvrtkového semifinále! Náš vlaňajší víťaz otvorených majstrovstiev Európskej únie vo Valladolide už má istú medailu – a vlastne hneď dvojitú, pretože boxerský turnaj v Minsku má zároveň status európskeho šampionátu.

Teraz ide o to, aký lesk tá medaila bude mať. “Ak vyhrám aj ďalší zápas, toto bude môj zatiaľ najväčší úspech. Postup do semifinále ním ešte nie je,” povedal Csemez na margo porovnania vlaňajšieho triumfu na otvorených majstrovstvách EÚ a tohto výsledku. V piatkovom večernom semifinále sa však proti nemu v ringu postaví zrejme najlepší amatérsky boxer sveta v tejto kategórii, ukrajinský majster sveta i Európy Oleksandr Chyžniak, ktorý je ozajstná “mláťačka”. “Už som s ním dvakrát boxoval. Prvý zápas dopadol pre mňa veľmi zle, prehral som v 3. kole RSC. V druhom súboji som už boxoval lepšie a povedal by som, že keby som vtedy zabral v poslednom kole, aj by som vyhral. Na tretí raz ho už zdolám," vyjadril sa na margo ďalšieho súpera.

Samozrejme, v debate s novinármi rezonoval v prvom rade vyhratý duel s Cuadradom. “Bol to silný súper a veľmi ťažký zápas. Španiela som videl už dávnejšie, ale v ringu sme sa stretli prvýkrát. V 1. kole som boxoval veľmi dobre, rovnako aj v druhom, no už som sa trochu unavil a trochu som vypustil. V poslednom kole rozhodlo to, kto má väčšie srdce. Mal som ho ja a tak som vyhral celý zápas," povedal po zápase Andrej Csemez, ktorého odmalička volajú Bandi. Jeho súboj so Španielom chvíľami pripomínal skôr zápasenie, než box, pretože Cuadrado nášho borca podchvíľou chytal za hlavu a snažil sa ho akoby zhodiť na zem. Ale vraj je to jeho štýl.
Csemezov tréner a zároveň šéf Slovenskej boxerskej asociácie Tomáš “Kid” Kovács bol po výhre svojho zverenca nadšený: “Bola to veľká bitka o medailu a zo strany ,Bandiho´ perfektný zápas, hoci mal za sebou dva ťažké duely s Moldavcom a Nemcom. V prvom kole sa držal zvolenej taktiky a boxoval krásne. Aj v druhom kole bol výborný. V závere ukázal veľké srdce a aj takticky to zvládol. Vedeli sme, že súper je veľký bojovník a ,srdciar´, ktorý pôjde stále dopredu. Dobre sa držal a strašne veľa zniesol. Dostal nie ľahké údery.”

Reprezentačný tréner Pavol Hlavačka (obaja tréneri nielen v tomto zápase Csemeza koučovali spoločne) pridal svoj postreh: “V prvom kole bol výrazne lepší, v druhom sa to začalo vyrovnávať. V treťom kole bolo desať sekúnd, keď sme sa zľakli, ale celkove aj v ňom mal viac presných úderov on a vyhral zaslúžene.”

Pre laického diváka box Slováka pôsobil oveľa lepšie na pohľad. Csemez má výborný pohyb nôh, vie sa skvele uhýbať. Často má zvesené ruky a tým láka súpera, aby naňho zaútočil. Vie sa však perfektne uhnúť a neraz kontroje vlastným presným úderom. Štýlom pripomína Muhammada Aliho, ktorý o sebe hovoril, že v ringu lieta ako motýlik a bodá ako osa. “Ruky mám stále spustené, vtedy ma nevedia trafiť. Tak boxoval aj Muhammad Ali a bol excelentný. Keď mám hore ruky, dostanem viac,” vysvetlil svoj štýl. Amerického velikána považuje za svoj vzor a jeho podobizeň ma vytetovanú na ľavom predlaktí. “Tento štýl aj trénujem. Tréningom sa to dá zlepšovať, ale asi je to vo mne,” dodal.

“Bandi má svojský pohyb, hovoríme mu preto slovenský Muhammad Ali. Je to taký tanečník v ringu,” potvrdil náš postreh Tomi “Kid”Kovács. “V poslednom čase sme uňho síce ,tančeky´príliš nevideli, ale dnes ich robil perfektne. Mal dobrý ,tajming´, uhol sa, vrátil úder, plnil všetko, čo sme od neho požadovali, a vedel vymyslieť aj nové veci.”
Csemez je prvýkrát na multišportovom podujatí. “Je to veľmi pekne pripravené a veľmi dobre mi padlo, že ma prišli podporiť naši džudisti. Ale športový cieľ tu mám rovnaký, ako na majstrovstvách Európy,” zakončil.


Foto Ján Súkup: Andrej Csemez v súboji na EH Minsk