ETŠ: Dotkni sa hviezd pod taktovkou NŠC

Košice, 13. 9. 2016 (SOV, NŠC) – Vydarené predstavenie v rámci Európskeho týždňa športu na Slovensku s názvom Dotkni sa hviezd si v utorok 13. septembra mohli vychutnať deti v Košiciach. Národné športové centrum v spolupráci so Slovenským olympijským výborom a Magistrátom mesta Košice nadviazali na tradíciu z minulých rokov.

V Košiciach sa konalo predstavenie, na ktorom sa zišlo 1 021 detí v sprievode pedagogického dozoru. Program sa odohrával v Spoločenskom pavilóne. Medzi účastníkmi boli Ivan Šulek, zo športového referátu Magistrátu mesta Košice a manažér projektu Európske mesto športu a Boris Čavajda, riaditeľ NŠC.
 
Prítomné deti previedli moderátori Alex (Alexander Maďar) a Radko (Radomír Micič alias Mimo) krátkou genézou vzniku olympijských hier a následnou ukážkou takéhoto podujatia v praxi. Nechýbali ani olympijská pochodeň, ktorú niesol trojnásobný olympionik, reprezentant Československa a Slovenska a jeden z najúspešnejších slovenských športovcov v histórii, Jozef Lohyňa a samozrejme vlajka. Program spestrili svojím ohybným vystúpením športové gymnastky (na snímke). Deti si tiež mohli vyskúšať viaceré variácie športových súťaží.
 
Medzi deti prišli aj atlétky, Iveta Putalová, beh na 400 m a Alexandra Bezeková, obe sú v podpore NŠC. Iveta sa len nedávno vrátila z olympiády v Riu. Na predstavení ju sprevádzal aj tréner NŠC Marcel Lopuchovský. Obe atlétky porozprávali deťom o začiatkoch svojej kariéry a o tom, ako  atletikou začínali, čo im šport dal a naopak vzal. Hosťom programu bola aj Katarína Ráczová - Lokšová, najúspešnejšia šermiarka slovenskej histórie, trojnásobná olympionička, dnes národná ambasádorka pre šport, toleranciu a fair play Rady Európy. Na záver si všetky deti zatancovali brazílsku sambu, ktorá ukončila ďalšie vydarené predstavenie pod režisérskou taktovkou režiséra Nikitu Slováka.

     
Marcel Lopuchovský                                                                   Katarína Ráczová-Lokšová

Predstavenie trvalo 60 minút, bolo určené pre žiakov 3. – 5. ročníka základných škôl. Cieľom je predstaviť žiakom olympijské symboly a myšlienky, prezentovať im rôzne športy, umožniť im sprostredkovane zažiť skutočnú atmosféru olympijských hier, naučiť ich správaniu v duchu fair play, aj umožniť im stretnúť sa so športovými vzormi – olympionikmi a spoznať ich športovú cestu na vrcholné podujatia ME, MS a olympijské hry.


Tím NŠC a organizátorov predstavenia v Košiciach

Videogalériu z Magistrátu mesta Košice pozri TU!
Videogalériu NŠC pozri TU!