Sekcia: Vzdelávanie

 

Európsky univerzitný hokej vznikol na Slovensku

Mgr. Igor Karaba, Národné športové centrum

Čo bolo inšpiráciou...

V Amerike má univerzitný systém viac ako storočnú tradíciu. Jedna z ciest v kariére hokejistu môže viesť cez systém univerzitných súťaží na amatérskej báze ako National Collegiate Athletic Association (NCAA) alebo American Collegiate Hockey Association (ACHA). Druhá cesta do NHL je cez profesionálnu juniorskú súťaž Canadian Hockey League (CHL). Hráči z CHL nemôžu hrať v americkom univerzitnom systéme. No tí, ktorým sa nepodarí presadiť v CHL, môžu prestúpiť už len na kanadské univerzity za predpokladu, že ukončia profesionálnu juniorskú kariéru. „Videl som, že najlepší hráči odchádzajú na univerzity, tak som si sám sebe dával otázky a ,samozrejme, aj im, čo je lepšie. Pretože po drafte NHL som mal možnosť hrať v jednej z CHL líg. Keď som videl, že hráči vybraní v prvom kole draftu, ako aj spoluhráč Jaden Schwartz draftovaný St. Louis Blues, majú šancu presadiť sa cez univerzitu, tak mi to všetko začalo dávať zmysel. Je to super nápad robiť si školu popri hokeji. Nikdy nevieš, čo sa ti môže stať. Predsa nemôžem vedieť, či s hokejom docielim svoje plány. Budem mať takto vždy tie zadné dvierka otvorené, budem mať niečo v zálohe,“ opísal svoje rozhodnutie v rozhovore pre slovakprospects.com Radoslav Illo, ktorého draftoval klub NHL Anaheim Ducks.Systém NCAA a ACHA bol inšpiráciou pre zakladateľov európskej univerzitnej hokejovej ligy, odchovanca trenčianskej Dukly a bývalého hráča NHL Ľubomíra Sekeráša a prezidenta EUHL Jaroslava Straku.


Cieľ EUHL
Cieľom EUHL je vytvoriť medzistupeň medzi mužským a juniorským hokejom. Na Slovensku je takmer pravidlom, že mladí hráči, ktorí prekročia juniorský vek a ďalej nenájdu uplatnenie v profesionálnom hokeji, musia zavesiť korčule na klinec a ísť pracovať, alebo si zvolia cestu štúdia, no bez hokeja. Tento mladý, no ambiciózny projekt dáva šancu tým hráčom, ktorí si zvolia práve cestu štúdia. Je všeobecne známe, že niektorí hráči dozrievajú v neskoršom veku. Hráčov, ktorí sú v juniorskom veku a chcú pokračovať ďalej, je veľmi veľa. Možnosti na hokejový rast sú však na Slovensku obmedzené, priemerne z jedného juniorského tímu asi desať hráčov končí. V Európe doposiaľ neexistoval žiadny systém, ktorý by hráčom dával priestor rozvíjať svoj potenciál, zlepšovať sa a premostil kariéru medzi juniorským a profesionálnym hokejom.

EUHA
Hlavným cieľom asociácie je rozvoj športových aktivít mládeže, propagácia ľadového hokeja a ďalších športov pre študentov denného štúdia vysokých škôl a univerzít. Dôležitou súčasťou je zvyšovanie fyzickej a duševnej zdatnosti v oblasti športu, telesnej kultúry a vytváranie podmienok pre kvalitné vzdelanie mládeže. Ďalším z hlavných cieľov združenia je vzdelávací proces jeho členov. Združenie má za cieľ prispievať k rozvoju osobnosti po morálnej i fyzickej stránke mládeže prostredníctvom jedinečného projektu Európskej univerzitnej hokejovej ligy. Medzinárodná súťaž univerzít a vysokých škôl odbúrava jazykové bariéry a spája mladých ľudí pre hokej a vzdelanie.

Plány
Medzi dlhodobé plány tohto projektu patrí expanzia EUHL do celej Európy a vytvorenie 4 divízií. Východná (Slovensko, Česko, Maďarsko, Rakúsko), Západná (Nemecko I, Francúzsko, Belgicko, Holandsko), Severná (Švédsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko) Južná (Nemecko II, Rakúsko II, Švajčiarsko, Slovinsko).

Súčasnosť
Prvá sezóna EUHL, 2013/2014, začínala so šiestimi účastníkmi, z toho boli štyri zo Slovenska a dva z Českej republiky . Do štvrtého ročníka Európskej univerzitnej hokejovej ligy (EUHL) nastúpilo deväť tímov z troch krajín. Zo Slovenska sa zapojilo päť mužstiev: Diplomats Pressburg (Vysoká škola mezinárodních a věřejných vztahů Praha, vzdelávací a konzultačný inštitút v Bratislave) Gladiators Trenčín (Vysoká škola manažmentu/City University of Seattle, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka), UMB Hockey Team (Univerzita Mateja Bela), Paneuropa Kings (Paneurópska vysoká škola) a nováčik Unipo Warriors (Prešovská univerzita).

Česko zastupujú tri výbery: trojnásobný víťaz súťaže UK Praha (Karlova univerzita), Akademici Plzeň (Západočeská univerzita a Lékařská fakulta UK) a Technika Praha (České vysoké učení technické). Jedného účastníka dodalo Poľsko, tím Academy 1928 KTH Krynica Poland (Wyzsza Szkola Biznesu - National-Louis University) je rovnako ako Prešov nováčik. "Mužstvá, ktoré pribudli, vyzerali byť pri rokovaniach nachystané. Držíme im palce," poznamenal generálny manažér Európskej hokejovej asociácie (EUHA) Peter Špankovič. Po minulej sezóne nepokračujú HK Slávia STU Bratislava, UHT Dukes Graz ani PPWSZ Podhale Nowy Targ, do ligy sa však plánujú vrátiť.

EUHL nadväzuje spoluprácu s inými univerzitnými súťažami, výber UK Praha sa ako víťaz uplynulého ročníka predstavil na Moskovských hrách, kde predstavitelia EUHA podpísali memorandum o spolupráci s ruskou Študentskou hokejovou ligou (SHL), v ktorej pôsobí 114 tímov. "Sme hrdí na dosiaľ odvedenú robotu. Chýbalo prepojenie vzdelania s hokejom, mnoho hráčov končí v juniorskom veku a zameria sa na štúdium. Tento problém je v celej Európe, univerzitný hokej absentoval. Pripravuje sa turnaj finalistov EUHL a SHL, ako aj výmenný program pre študentov, trénerov a hráčov," povedal na pondelňajšej tlačovej konferencii prezident EUHA Jaroslav Straka.

Okrem kooperácie s ruskou ligou sa plánuje dohoda tiež s americkou ACHA (American Collegiate Hockey Association), ktorá zastrešuje približne 500 mužstiev. "Proti výberu ACHA hráme každoročne zápasy, naše asociácie sa už poznajú a takisto naši hokejisti. Stretnutia s americkým tímom majú zakaždým správny náboj," dodal Straka.

V Európskej univerzitnej hokejovej lige sa súperí o Sekeráš Trophy pomenovanej po Ľubomírovi Sekerášovi, ktorý je viceprezident EUHA. "Od začiatku nás podporovali osobnosti slovenského i svetového hokeja, aktívni aj bývalí hráči. Spravili sme kemp v Námestove, kam sa nám podarilo získať trénera Montrealu Canadiens. Podľa ohlasov bol tento projekt nesmierne vydarený a chceli by sme v ňom pokračovať," uviedol Sekeráš.

Niektoré zo škôl zapojených do EUHL ponúkajú štúdium v anglickom jazyku, vďaka čomu sa zvýšil počet národností zastúpených medzi hráčmi súťaže. V nej sa otvára priestor nielen pre hokejistov, ale aj pre ďalších študentov, ktorí sa podieľajú na chode zápasov. "Máme mnoho dobrovoľníkov, ktorí získavajú skúsenosti z priameho hokejového diania ako manažéri, novinári či fotografi. Na vlastné oči vidíme, ako sa títo ľudia posúvajú vpred a dostávajú sa k zaujímavým pracovným ponukám, prax je pre potenciálnych zamestnávateľov nesmierne dôležitá. Na konci každej sezóny odmeňujeme najlepších hráčov, novinára a toho, kto sa najväčšmi podieľal na mediálnom rozvoji EUHL," povedal Špankovič.


Dátum vydania: november 2016