FINA zverejnila limity na OH 2016 v Riu, Nagy má 7,5 sekundy "k dobru"

Lausanne, 20. januára 2015 (sport.aktuality.sk)

Medzinárodná plavecká federácia (FINA) zverejnila limity na olympijské hry do brazílskeho Ria de Janeiro 2016.

Kvalifikačné obdobie odštartuje 1. marca 2015 a potrvá do 3. júla 2016, plavci môžu plniť hranice na podujatiach pod hlavičkou FINA. Každá krajina môže vyslať na OH 2016 maximálne 26 mužov a rovnaký počet žien.

V dlhom bazéne pod piatimi kruhmi bude súťažiť limitovaný počet 900 plavcov. Slovensko malo naposledy v Londýne 2012 päť pretekárov (Denisa Smolenová, Tomáš Klobučník, Katarína Filová, Miroslava Syllabová, Katarína Listopadová). Do plaveckého programu OH nepribudnú nijaké nové disciplíny.

Aktuálne národné rekordy Richarda Nagya na 1500 m voľný spôsob a Tomáša Klobučníka na 200 m prsia sú zároveň A-limitmi do Ria. Obaja plavci ich však musia potvrdiť v kvalifikačnom období. Nagy na najdlhšej trati dokonca má teraz približne až 7,5 sekundy k dobru.

"Limity sú ľahšie než do Londýna 2012, z čoho som zostal prekvapený, keďže som ich čakal tvrdšie. Samozrejme, treba ich ešte zaplávať. Čím budem rýchlejší, tým lepšia rozplavba na olympiáde," poznamenal 21-ročný vytrvalec, ktorého slovenské rekordy na 400 m voľný spôsob a 400 m polohové preteky by teraz boli zároveň B-limitmi na OH 2016, Klobučník by zopakovaním vlastného maxima na 100 m prsia mal "béčko" do Ria.

"Rišo aj Tomáš by v Riu de Janeiro nemali chýbať, hoci posledné slovo má FINA. Obaja sa však ešte budú zlepšovať a potvrdia 'áčka'. Náročnejšia situácia je u žien, kde väčšinu slovenských rekordov stále drží Martina Moravcová. Hoci tie časy zaplávala už dávno, v mnohých disciplínach sú to aj teraz A-limity do Ria. Šanca sa otvára pre mladé plavkyne, napríklad Andreu Podmaníkovú, ktoré majú pred sebou ešte 1,5 roka, aby zvládli olympijské kritériá. Veľa o našich možnostiach napovedia v lete majstrovstvá sveta v Kazani. V Riu by sme predbežne mohli mať tak ako v Londýne päť plavcov," poznamenal športový riaditeľ Slovenskej plaveckej federácie (SPF) Miroslav Nowak.