Futbal v nových podmienkach

PhDr. Igor Machajdík, Národné športové centrum

4. novembra 1938 bol v Bratislave založený Slovenský futbalový zväz a o tri týždne neskôr v Žiline stanovená štruktúra nového riadiaceho orgánu so štyrmi futbalovými župami. Kompetentní rozhodli, že hneď na jar 1939 odštartuje na Slovensku vlastná pohárová súťaž, na ktorú nadviaže tá ligová ročníkom 1939/40, čo sa naozaj stalo.


Nástup mužstiev pred medzištátnym stretnutím Slovensko-Nemecko (27. 8. 1939) v Bratislave

Aj počas existencie slovenského štátu zostal futbal na piedestáli popularity športov u nás, pričom domácemu futbalovému dianiu dominoval ten bratislavský. Koncom októbra 1940 sa na ešte nie úplne dobudovanom novom štadióne ŠK Bratislava na Tehelnom poli uskutočnil prvý futbalový zápas medzi domácim ŠK a berlínskou Herthou s výsledkom 2:2. Práve ŠK Bratislava získal tituly majstrov Slovenska v ročníkoch 1939/40, 1940/41, 1941/42 a 1943/44, v ročníku 1942/43 sa stali majstrami hráči OAP (Oddiel armádnych pretekárov) Bratislava. V najvyššej futbalovej súťaži sa však vystriedali aj ďalšie kluby z hlavného mesta – VAS, DSK, ŠK ASO a ŠK Kábel. Bol zostavený reprezentačný výber Slovenska, ktorý zohral v rokoch 1939 – 1944 šestnásť medzištátnych stretnutí s bilanciou tri víťazstvá – dve remízy – jedenásť prehier proti reprezentáciám Nemecka, Chorvátska, Rumunska a Bulharska. Ten úplne prvý medzištátny zápas  si zvedavé publikum nenechalo ujsť 27. 8. 1939, kedy nastúpilo Slovensko proti Nemecku. Medzištátna premiéra bola víťazná, gólmi Arpáša a Luknára, kmeňových hráčov ŠK Bratislava a pod vedením kapitána mužstva Ivana Chodáka, taktiež hráča bratislavskej „ešky“, zaslúžene zvíťazila domáca jedenástka, so šiestimi hráčmi z ŠK Bratislava v základnej zostave, 2:0. Zaujímavosťou je fakt, že reprezentačné mužstvo nemalo pri ouvertúre trénera, ktorého nahradil zväzový kapitán V. Závodský. Všetky domáce zápasy Slovenska sa uskutočnili v Bratislave, keď v zostavách prevažovali najmä futbalisti ŠK, podobne ako aj v obľúbených medzimestských dueloch.

Iba jediný raz sa v období trvania slovenského štátu nestal majstrom ŠK Bratislava. Keď v ročníku 1941/42 vyhrala divíznu súťaž Armádna XI., z ktorej sa stal OAP (Oddiel armádnych pretekárov), snáď nikto nepredpokladal, že vojaci budú takí silní. Silu OAP pocítili „eškári“ hneď v prvom bratislavskom derby na Tehelnom poli pred rekordnou návštevou 12-tisíc divákov. Futbalisti OAP si odniesli víťazstvo 1:0. ŠK zaváhal ešte v niekoľkých zápasoch jari 1943, pričom mrzela hlavne hanebná porážka 0:2 doma so slabým VASom. Treba ale povedať, že rok 1943 bol rokom prestavby mužstva belasých s veľkou hráčskou obmenou kádra. To však nijako neznižuje skvelý úspech OAP. V jeho majstrovských farbách hrávalo viacero známych futbalistovn:  Reimann, Bolček, J.Tibenský, Riedl, Petrášek, Bielek, Vysocký, Vanák, Baláži, T.Kováč, Venglár, Benedikovič, Kušnír, Beleš, Oslanský a ďalší.


OAP Bratislava, majster Slovenska 1943

Po oslobodení zohrali v Bratislave prvý zápas už 22. apríla 1945, na chvalabohu vojnou nepoškodenom štadióne na Tehelnom poli, hráči domáceho ŠK proti bratislavskému súperovi ŠK Železničiari s výsledkom 7:3. Ďalší vývoj najpopulárnejšej kolektívnej hry u nás potvrdil, že Bratislava si udržala vedúce postavenie na Slovensku aj po oslobodení. Tituly majstrov Československa pre bratislavský Slovan v rokoch 1949, 1950 a 1951, vtedy pod názvom NV Bratislava i v roku 1955 už pod názvom Slovan UNV, sú toho jasným dôkazom. Z troch po sebe nasledujúcich titulov majstra ČSR mal obrovskú odozvu hneď ten prvý v roku 1949, kedy v mužstve pod názvom Sokol NV Bratislava hrávali pod taktovkou trénera Leopolda Šťastného títo hráči: Reimann, Venglár, Vičan, Pokorný, Baláži, Jajcaj, V. Skyva, Fillo, Hložek, Pažický, Laskov, Hlavatý, Tegelhoff, Preis, Šimanský, Tomanovič, Oprchal, Ružovič, Plško.

Časom nasledovali ďalšie domáce i medzinárodné úspechy bratislavských futbalistov. Ten najväčší v roku 1969, kedy sa stali belasí víťazmi druhej najvýznamnejšej európskej súťaže, Pohára víťazov pohárov (PVP), po finálovom víťazstve v Bazileji nad FC Barcelona 3:2, presne 21.mája. To už však ani zďaleka nebolo štádium priekopníckeho obdobia moderného futbalu. Po ňom zostali už iba staré obrázky a spomienky pamätníkov, ktorí na vtedajší domáci futbal nedajú dopustiť a s dnešným domácim futbalovým dianím ho radšej ani neporovnávajú.


Dátum vydania: november 2016