Gajanová chce dobrú prípravu pretaviť do kvalitných výkonov, počíta aj so štartom v hale

Martin 12.1.2021 (atletika.sk, Ľuboš Bogdányi) - Väčšina popredných slovenských atlétov strávila koniec roka 2020 v zahraničí a na prípravu si zvolila priaznivejšie podnebie. Našli sa aj výnimky, ktoré prvé týždne a mesiace zimnej prípravy absolvovali v domácich podmienkach. Medzi ne patrí Gabriela Gajanová, členka NŠC, ktorá sa za teplom chystá už čoskoro.

Ešte predtým si našla čas a pre portál atletika.sk zhodnotila špecifický (nielen v atletike) rok 2020 a priblížila svoje ďalšie plány. „Rok 2020 bol takisto ako pre ostatných atlétov zvláštny aj pre mňa. Na jar sme museli zrušiť zahraničné sústredenie, pripravovala som sa doma v Bobrovci a aj Martine, kam som opäť dochádzala na tréningy trikrát do týždňa autom. Príprava pre nedostačujúcu regeneráciu nebola taká kvalitná ako by som si predstavovala. V porovnaní s predchádzajúcim som sezónu začala neskôr, absolvovala som aj oveľa menej pretekov. Spočiatku som sa akosi nevedela rozbehnúť, ale postupne sa to zlepšovalo,“ obzrela sa 21-ročná Gabika Gajanová za uplynulým dvanásťmesačným obdobím.

Napriek koronavírusovému roku dosiahla niekoľko viac ako solídnych výsledkov. Vyhrala beh na 800 m na mítingu P-T-S v Šamoríne v treťom najlepšom čase kariéry (2:01,26), bola šiesta na Zlatej tretre v Ostrave (2:01,67), v ojedinelom halovom štarte zabehla na M-SR v Bratislave 1500 m za 4:25,88 min, čím sa zaradila na 3. priečku v historických tabuľkách SR. Okrem toho získala na letných M-SR v Trnave titul na 800 m (2:03,16) a bola druhá na 400 m (54,82), národnou šampiónkou sa stala aj na M-SR kategórie do 23 rokov v Bratislave na 400 i 800 m.
               
 „Za moje najvydarenejšie preteky v roku 2020 považujem osemstovku na mítingu P-T-S v Šamoríne, ale som rada aj za výsledky na ostravskej Zlatej tretre a majstrovstvách Slovenska v Trnave,“ poznamenala talentovaná Bobrovčanka, členka Národného športového centra v Bratislave.

Atlétka sa na nadchádzajúcu sezónu – verme, že olympijskú – pripravuje už dva mesiace. „Zimnú prípravu som začala týždenným sústredením v Tatrách ešte koncom októbra. Úvod je klasický ako v predchádzajúcich sezónach. Začíname voľnými klusmi, tempovými úsekmi, silovým tréningom v posilňovni. V tejto fáze prípravy ide najmä o objem, s kilometrážou sme išli vyššie, behám veľa úsekov v pomalšom tempe. Snažím sa vybudovať si dobrý základ,“ prezradila Gajanová, ktorá v tréningoch využíva najmä domáce podmienky vrátane nového atletického štadióna v Martine. „Pripravujem sa prevažne pod dohľadom trénera Pavla Slouku. (Na snímke Slouka s Gajanovou v posilňovni.) Chodíme aj na veľkú dráhu martinského štadióna, na ktorej sa trénuje super,“ pokračovala účastníčka MS 2019 v katarskej Dauhe, ktorej sa obmedzenia v súvislosti s pandémiou koronavírusu dotýkajú najmä v oblasti regenerácie: „Chýba mi najmä kvalitná regenerácia a aj bazény či wellness sú v súčasnosti zatvorené.“

Pred rokom mala v tomto čase za sebou sústredenie na pobreží Atlantického oceána v Portugalsku a ďalšie ju čakalo na Kanárskych ostrovoch. Situácia vo svete vinou ochorenia COVID-19 komplikuje výrazne život aj športovcom, ktorí hľadajú najlepšie možnosti na prípravu. Do tepla chce zamieriť so svojím trénerom aj slovenská osemstovskárska jednotka. „Na sústredenie plánujeme ísť v polovici januára,“ podotkla Gajanová, ktorá trénuje najčastejšie s Filipom Revajom a aj s Adamom Ulbrichtom.

Uplynulú zimnú sezónu si spestrila aj súťažným štartom v hale na slovenskom šampionáte v bratislavskej hale Elán, kde v novom osobnom rekorde získala titul na 1500 m. „Zatiaľ sa pripravujeme tak, že by sme chceli vyskúšať aj halu. To všetko však bude závisieť od toho, ako dopadne príprava v nasledujúcich týždňoch. Skôr to vyzerá tak, že by som aj v hale bežala osemstovku,“ bronzová medailistka z ME 2016 do 18 rokov a MEJ 2017, ktorá zatiaľ ešte nepokorila dvojminútovú hranicu na 800 m. Pred rokom a pol sa k nej v Prahe na Odložilovom memoriáli výrazne priblížila výkonom 2:00,58 min. Pri otázke ohľadom výkonnostných mét však nádejná slovenská bežkyňa na stredné trate nehovorí o konkrétnych časoch. „Ciele, ktoré sme si s trénerom Sloukom stanovili, sa budeme snažiť splniť krok po kroku,“ podotkla.

Gabriela Gajanová je v príprave zatiaľ zdravotne fit a trénuje bez obmedzení. Ani počas vianočných sviatkov a v závere kalendárneho roka nemal úplný oddych. „Trénovala doma  voľnejšími tréningami, ale taktiež chodila do Martina na tempové úseky,“ prezradila.


Foto archív gg: Gabriela Gajanová na tréningu s Filipom Revajom na novom 400-metrovom martinskom ovále

Gajanová sa opäť dostala najlepšej desiatky v ankete SAZ Atlét roka. Pred rokom bola štvrtá, teraz ju hlasujúci zaradili na 6. priečku. „Prekvapilo ma to, keďže som tento rok nemala veľa pretekov a bežala som len dvakrát pod 2:02 min. Veľmi si to vážim a ďakujem za hlasy,“ odkázala 21-ročná atlétka.

V budúcom roku sa v súvislosti s Gajanovou viažu očakávania k majstrovstvám Európy do 23 rokov v nórskom Bergene, kde by vzhľadom na svoju výkonnosť (3. v tohtoročných európskych tabuľkách do 23 rokov) mala patriť medzi uchádzačky o medailovú pozíciu. Cenný kov jej v lete v roku 2019 na ME „23“ vo švédskom Gävle tesne unikla, skončila štvrtá. Talentovaná Slovenka je takisto vážna kandidátka štartu na OH 2021 v japonskom Tokiu.

„Cieľ je absolvovať čo najkvalitnejšiu prípravu, a potom to, čo natrénujem, pretaviť následne do kvalitných výkonov,“ želala si Gabriela Gajanová.

GABRIELA GAJANOVÁ V TABUĽKÁCH 2020
 
EURÓPSKE/ ŽENY DO 23 ROKOV
3. na 800 m (2:01,26)

EURÓPSKE/ŽENY
20. na 800 m (2:01,26)
16. na 1000 m (2:42,7)

SVETOVÉ/ŽENY
38. na 800 m (2:01,26)
26. na 1000 m (2:42,7)

KVALIFIKAČNÝ REBRÍČEK NA OH 2021
800 m: 45. miesto (postupuje 48)