Gajanová pokrstila nový štadión v Martine výkonom roka na 1000 m

Martin 2.9.2020 (SAZ-Gabriel Bogdányi)Martinská atletika sa po dlhých rokoch úsilia o moderný štadión so syntetickým povrchom konečne dočkala! V stredu 2. septembra slávnostne otvorili moderný stánok s 8-dráhovým oválom a všetkými sektormi pre technické disciplíny s certifikátom Svetovej atletiky (WA). Taký má na Slovensku už len štadión v Šamoríne. Hneď po uvedení do života ho pokrstili aj prvými pretekmi na 1000 m, ktoré vyhrali slovenskí šampióni na 800 m z víkendového šampionátu v Trnave – Gabriela Gajanová z domáceho AK ZŤS, ktorá je zároveň členkou NŠC a Andrej Mitašík zo Sparty Považská Bystrica.

Práce v Martine sa začali v novembri 2019, aktuálne je dokončená základná prvá etapa – s takmer trojmesačným predstihom. Nový štadión je iba dvanásty na Slovensku, ktorý má 400-metrový syntetický ovál minimálne so 6 dráhami.

Prvé oficiálne kolo na štadióne absolvovala bronzová z ME 2010 na 800 m a piata z OH 2012 na 1500 m Lucia Hrivnák Klocová, bývalá členka NŠC, ktorá sa už venuje trénerskej práci, spolu so svojimi maličkými zverencami. “Keď sa začalo stavať, a najmä, keď sa už striekal tartan na podklad, človeka, ktorý roky sníval o takomto štadióne, to nesmierne hrialo pri srdci. No asi až dnes, keď som sa po ovále prvý raz prebehla, uvedomila som si, že v mojom rodnom meste je konečne 400-metrový tartanový ovál. Povrch nie je ani tvrdý, ani príliš mäkký – pre mňa ideálny,” vravela Lucia Hrivnák Klocová. “Škoda len, že som sa ho nedočkala už počas mojej kariéry. Po olympiáde v Londýne mi sväto-svete sľubovali, že do ďalšej bude v Martine stáť štadión, no čakal som márne. Čo už, hlavné je, že štadión stojí a bude slúžiť martinským atletickým nádejám, ktorých máme v klube neúrekom.”

Samozrejme, nemohol chýbať legendárny bežecký kouč Pavel Slouka, ktorý doviedol v minulosti k úspechom Luciu Hrivnák Klocovú a momentálne vedie talentovanú Gabiku Gajanovú. Práve ona sa stala víťazkou prvých atletických pretekov – behu na 1000 m – na novučičkom ovále a pokrstila ho slovenským výkonom roka 2:42,7 min.

„Na novom tartane sa mi bežalo fantasticky, som rada, že som si dnes odbehla symbolický kilometer. Škoda len, že fúkal prisilný vietor. Z moderného štadióna sa veľmi teším, konečne máme na čom trénovať. Doposiaľ sme sa pripravovali na 250-metrovom ovále. Keď som si prišla na nový štadión prvý raz zabehať, zdal sa mi akýsi príliš veľký. Asi si budem musieť chvíľku zvykať na prechod na dlhší ovál,“ vravela usmiata zverenka Pavla Slouku.

Napriek náročným podmienkam za svojím osobným rekordom z 28. augusta 2019 v Brne zaostala len o 1,12 sekundy: “Ak by bol niekto tesne za mnou, prípadne vydržal viac ťahať, myslím si, že by som svoj čas ešte stlačila. Ale aj tak – som rada, že aj v takomto vetre som dosiahla kvalitný výkon”, dodala Gajanová.


Foto Pavol Uhrín: Gajanová v strede si na novom tartane vychutnáva mäkkosť povrchu bosými nohami

Viac sa dozviete na stránke SAZ, link TU.