Gajanová sa v Prahe blysla osobným rekordom

Praha 7. 6. 2018 (SAZ-Gabriel Bogdányi) - Osemnásťročná Gabriela Gajanová, členka NŠC, bola v štartovom poli 14 osemstovkárok na pondelkovom Odložilovom memoriáli v Prahe na Juliske jednoznačne najmladšia, no počínala si ako ostrieľaná bežkyňa. Takmer do bodky splnila, čo od nej kouč a tréner NŠC Pavel Slouka očakával. Hladko splnila „áčkový“ limit na juniorské MS v Tampere a časom 2:04,77 min si o 74 stotín zlepšila lanský osobný rekord.

„Ja som spokojný, no zároveň, tak ako vždy, aj nespokojný,“ vraví s úsmevom Gajanovej martinský kouč Pavel Slouka. „Teší ma, že Gabika po zdravotných peripetiách, ktorými nie tak dávno prešla, už v prvých väčších pretekoch v sezóne zabehla takýto výkon. Nepochyboval som, že áčkový limit 2:06,60 splní bez problémov, ja som predpokladal, že dosiahne čas pod 2:05. Tip mi vyšiel.“


Foto Pavol Uhrín: Gabriela Gajanová so spokojným trénerom Pavlom Sloukom

Preteky, ktoré ovládlo etiópske duo Chaltu Shumeová (2:02,77) – Mahelet Mulugetová (2:02,78), neboli z koučovho pohľadu vôbec jednoduché.

„Namiesto desiatich dievčat bežalo napokon až štrnásť, takže na štarte vznikla trochu tlačenica. Hoci sa bežalo podľa dohodnutého tempa – prvá štvorstovka pod minútu – približne na méte 650 metrov sa to zahustilo a došlo k spomaleniu. Inak mohol byť celý beh ešte rýchlejší a Gabika mohla dosiahnuť o čosi lepší výkon,“ tvrdí skúsený tréner, ktorý vychoval aj juniorskú majsterku Európy, vicemajsterku sveta, európsku medailistku a olympijskú finalistku Luciu Hrivnák Klocovú.

Pavla Slouku potešilo, že Gajanová dodržala medzičasy (dvojstovka za 31, štvorstovka za 62 sekúnd), o ktorých sa pred pretekmi spolu bavili, a udržala tempo aj v záverečnom zrýchlení. Odmenou jej bol skalp skúsenej Češky Lenky Masnej, siedmej na MS 2013 v Moskve, piatej na barcelonských ME 2010 i na halových MS 2014.

Gajanovej kouč si myslí, že jeho zverenka ešte zďaleka neukázala všetko, čo je v jej schopnostiach. „Rezervy? Určite nejaké má, pretože ešte potrebujeme dotrénovať štvrťkársku prípravu, ktorej sme sa plánovali venovať už na začiatku apríla na sústredení v Španielsku, ale stopli nás zdravotné problémy,“ vysvetľuje Pavel Slouka. „Gabiku trápil spazmus v oblasti chrbta, ktorý naplno prepukol, žiaľ, práve v Španielsku. Vďaka slovenskej fyzioterapeutke Alexandre Švarcovej, ktorá v Španielsku pôsobí dlhé roky, sa dostala z najhoršieho, no museli sme absolvovať náhradný program. Ustúpili sme od naplánovanej štvorstovkárskej prípravy, nič iné nám ani neostávalo. Namiesto toho sme robili veľa kompenzačných a posilňovacích cvičení – aj nás to veľa stálo, veď ani v Španielsku nie je nič zadarmo. Na sústredení sme však spravili kopec dobrej roboty, preto som spokojný.“

Gajanová tak trochu proti trénerovmu presvedčeniu štartovala 19. mája v Prahe v 1. kole českej extraligy, na 800 m skončila druhá o 36 stotín. „Len po týždni poriadneho tréningu a bez špeciálnej štvorstovkárskej prípravy,“ podotýka Slouka. „Výkon 2:07,47 však potvrdil, že sme urobili kus dobrej práce, no ešte to stále nebolo ono.“

Gabikin výkon na Odložilovom memoriáli napĺňa jej kouča optimizmom smerom k blížiacim sa juniorským MS v Tampere (10. – 15. 7.). Bodaj by nie, veď už teraz je v tohtoročných svetových juniorských tabuľkách na 800 m jedenásta, tretia z Európaniek.

Pavel Slouka:„Gabika prežíva zložité obdobie – nielen pre zdravotné peripetie, ale aj študijné. Do polovice júna musí zvládnuť komisionálne skúšky zo všetkých predmetov, ako keby bola vysokoškoláčka. Je mi to proti srsti, ale taký je zákon. Verím, že sa s nimi úspešne popasuje, aby sme v pokoji mohli ísť na záverečné sústredenie do Zakopaného. Dúfam, že tam zavŕšime prípravu na Tampere tak, že sa nám podarí splniť všetko, čo sme mali v tomto roku v pláne pred juniorskými majstrovstvami sveta.“

Gabiku Gajanovú, bronzovú na ME 2016 do 18 rokov i na juniorských ME 2017, čakajú do tamperského vrcholu roka ešte minimálne dva štarty – v piatok 29. júna na mítingu P – T – S a vzápätí v nedeľu 1. júla v 2. kole českej extraligy v Ostrave.
„Slovenský atletický zväz nám vyšiel v ústrety a v záujme čo najlepšej prípravy na juniorské MS nemusí štartovať na domácom šampionáte tejto vekovej kategórie, ale dostala súhlas na dvojštart na P – T – S a v českej extralige. Dúfam, že táto kombinácia prinesie v konečnom dôsledku adekvátny výsledok aj v Tampere,“ nádeja sa Gajanovej tréner.