Hokejovej SR 20 vyšiel reparát: Hrdinom nepriestrelný Godla, Bokroš chváli kolektív

Skvelým mladíkom vyšiel reparát: Hrdinom nepriestrelný Godla, Bokroš chváli kolektív

Montreal, 28.12.2014 (sportky.topky.sk) - Slovenským hokejistom vyšiel reparát za nepodarený vstup do svetového šampionátu hráčov do 20 rokov. Ani nie 24 hodín po tom, ako vo svojom úvodnom vystúpení utŕžili od domácej Kanady debakel 0:8, zdolali zverenci trénera Ernesta Bokroša úradujúcich majstrov sveta z Fínska 2:1. Duel bol od začiatku mikrosúbojom fínskej ofenzívy so slovenským brankárom Denisom Godlom. Mladí hokejisti z krajiny tisícich jazier prestrieľali súpera v pomere 38:12, ale skórovať dokázali iba raz. Stalo sa tak v 8. minúte z hokejky Mikka Rantanena.

"Od prvej až po tú poslednú minútu bol najlepším hráčom na ľade. Chytal vynikajúco," povedal na Godlovu adresu kapitán SR "20" Martin Réway. Ten sa asistenciami podieľal na oboch góloch svojho tímu, keď najskôr v 10. min tečoval jeho strelu do fínskej bránky Peter Cehlárik a potom Réway "nabil" obrancovi Matúšovi Holendovi na víťazný gól.
"Dokázali sme si, že vieme vyhrať aj takéto stretnutia. Jedno víťazstvo však nič neznamená, nebudeme teraz vyhlasovať, že ideme na titul. Budeme postupovať od zápasu k zápasu a snažiť sa predviesť podobný výkon ako dnes aj v ďalších dueloch," povedal Réway pre oficiálny web podujatia.

Slováci sa prezentovali oveľa lepším výkonom ako proti Kanade. Zodpovedne bránili, oveľa lepšie korčuľovali, prístup k zápasu bol iný a strelili aj prvé góly na šampionáte. Fíni na ľade dominovali, ale proti obetavo hrajúcim Slovákom sa nepresadili. Slovensko odohralo s Fínskom na svetovom šampionáte juniorov dvanásty vzájomný duel, v ktorom sa po rokoch 1998, 2004 a 2008 tešilo zo štvrtého víťazstva.
Slováci prerušili proti Suomi na šampionátoch trojzápasovú sériu prehier. "Snažili sme sa čo najrýchlejšie zabudnúť na zápas s Kanadou a zostať naďalej pozitívni. Myslím, že sme odohrali veľmi dobrý zápas. Dúfam, že nás potlačí ďalej a budeme hrať stále lepšie a lepšie," nádeja sa Peter Cehlárik.

Hlavnou hviezdou duelu však bol Godla. Mladý brankár bratislavského Slovana privádzal Fínov do zúfalstva, viackrát pri ňom stálo aj šťastie a dobre postavené žrde. "Pre nás to bol dnes nový začiatok. Po nevydarenom úvodnom zápase s Kanadou sme sa otriasli a tréneri nás v krátkom čase vhodne pripravili na tento duel. Povedali sme si, že musíme hrať jednoducho, rýchlejšie najmä v obrannom pásme. Najdôležitejšie však bolo, že sme nerobili hlúpe chyby," hodnotil duel slovenský brankár.
Godla chytal výborne najmä v prvej tretine, ktorú "suomi" vyhrali na strely 16:4. "Bol to jeden z najlepších zápasov v mojej doterajšej kariére," priznal mladý gólman. Jeho kvality uznal aj fínsky tréner Hannu Jortikka. "Odohral výborné stretnutie, ale väčší problém ako on, bolo naše skórovanie. Vytvorili sme si množstvo šancí, ale nedokázali sme ich pretaviť do gólov. Neviem v čom to bolo, možno moji hráči neboli stopercentne koncentrovaní," hľadal príčiny druhej prehry na turnaji Jortikka.

Slovenskí mladíci potrebovali podobný zápas, v ktorom by sa chytili. Trénera Ernesta Bokroša teší, že mužstvo sa po prehre s Kanadou zmobilizovalo a prvý duel na turnaji hodilo rýchlo za hlavu. Mužstvu pred sobotňajším súbojom zdôrazňoval, že nemôže hrať ustráchane, má sa viac vysúvať, aktívne napádať súpera.
"Proti Fínom to bolo o skvele zvládnutých oslabeniach, kde sme odviedli fantastickú prácu. Najmä hráči ako Kabáč, Bondra, Petráš či Skalický ukázali, akí sú dôležití pre tím. Samozrejme, nemožno nespomenúť špičkový výkon brankára Denisa Godlu, bez takého niečoho nemá družstvo nárok na podobný výsledok," chválil Ernest Bokroš, ktorý však vidí na hre mužstva ešte niektoré nedostatky. "Žiaľ, máme ešte stále veľmi nízku produktivitu v streľbe. Je až na neuverenie, koľko sme vyťažili z nášho malého množstva streleckých pokusov. Sme radi, že sme odohrali zápas na úrovni play-off proti Fínom, ale držíme sa pri zemi. Tento tím je plný skromných chlapcov, ktorí podriaďujú všetko kolektívnemu úspechu."

V základnej A-skupine sa Slováci najbližšie (v pondelok 29. decembra o 22.00 SEČ) stretnú s rovesníkmi z USA. "Bude to podobný zápas ako proti Kanade. Američania majú výborných hráčov, pravidelne sa umiestňujú na medailových pozíciách. Bude pre nás výzva ukázať, že sme lepší tím ako ten, čo hral proti Kanade. Ak však budeme hrať tak ako dnes, potom je možné všetko," hodnotil najbližšieho súpera mladých Slovákov ich kapitán Réway.


Denis Godla (vľavo) a Martin Réway po víťazstve nad Fínskom