II. liga majstrovstiev Európy družstiev: Volko s rekordom SR na 200 m

Tel Aviv 25. 6. 2017 (SITA) - Slovenská atletická reprezentácia obsadila v II. lige majstrovstiev Európy družstiev v izraelskom Tel Avive 2. miesto so ziskom 306,5 bodu za suverénnym víťazom Maďarskom (372,5). Slovensko, nováčik v II. lige, do ktorej postúpilo po druhej priečke v III. lige na Európskych hrách v Baku 2015, si udržalo svoju pozíciu, na ktorej sa ocitlo po úvodnom dni. V nedeľu sa však v závere súťaže nebezpečne približovala Litva (tiež postúpila) i Slovinsko, ktoré však napokon skončilo štvrté a nepostúpilo. Do III. ligy ME tímov vypadli Srbsko, Island a Moldavsko.

O najhodnotnejší slovenský výsledok sa postaral šprintér v podpore NŠC Ján Volko, ktorý utvoril slovenský rekord v behu na 200 m časom 20,61 sekundy. Ani to mu však nestačilo na prvenstvo, zvíťazil Slovinec Luka Janžič o stotinku lepším výkonom 20,60. Halový vicemajster Európy na 60 m z Belehradu 2017 Volko v piatej dvojstovke v sezóne zlepšil vlastný rekord SR z 13. 5. 2017 v 1. kole českej extraligy v Prahe o 5 stotín. Minulú sobotu na 52. ročníku mítingu P – T – S v Šamoríne však bol ešte rýchlejší (20,58), avšak o rekord ho obral vietor nad povolené 2 m/s (bol až 7,1 m/s). „Tesná prehra ma mrzí, ale som rád, že sa stále zlepšujem,“ komentoval Volko svoje nedeľné vystúpenie.

V druhý deň telavivských súťaží zaznamenala slovenská výprava dve prvenstvá. Najprv v solídnej konkurencii vyhrala diaľku skúsená Jana Velďáková v sezónnom maxime 655 cm a v závere programu bolo najlepšie kvarteto žien na 4 x 400 m v zložení Slaničková, Štuková - členka NŠC, Ledecká - členka NŠC, Putalová. Na medailové pozície sa v nedeľu dostali ešte členka NŠC Alexandra Bezeková na 200 m (23,52), ktorá bola druhá, tretie priečky si vybojovali člen NŠC Matúš Talán na 800 m (osobný rekord 1:48,42), Tomáš Veszelka v trojskoku (15,79), a vo výške žien Tatiana Dunajská (179). Slovensko získalo celkovo 19 umiestení v prvej trojke zo 40 disciplín.

Archívne foto: Alexandra Bezeková

„Podľa mojich prepočtov sme sa mali pohybovať od 5. do 8. miesta s tým, že hlavný cieľ je udržať sa v II. lige, čiže skončiť najhoršie na 9. mieste,“ vravel na margo slovenského víkendového účinkovania v Tel Avive šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš. „Celé družstvo však zabojovalo, vládla v ňom výborná atmosféra. Takto si predstavujem reprezentáciu krajiny. Mnohí predviedli nadštandardné výkony, padali osobné rekordy, ba aj slovenský. Druhé miesto je nečakaný výsledok, je to kolektívne dielo. S postupom rátal asi málokto, no prémiu 7000 eur, ktorá zaň bola vypísaná, s radosťou rozdelíme všetkým, čo sa o výborné umiestenie pričinili.“