Jozef Repčík sa pripravuje na ME v cezpoľnom behu

Bratislava 25. 5. 2017 (TASR) - Presne o dvesto dní privíta Slovensko 24. majstrovstvá Európy v cezpoľnom behu. Prípravy na kontinentálny šampionát, ktorý bude 10. decembra 2017 v areáli x-bionic sphere v Šamoríne-Čilistove, sú v plnom prúde. Už teraz je jasné, že diváci uvidia hneď niekoľko premiér.

Prvou z nich je, že takéto podujatie bude u nás vôbec prvýkrát. "Okrem toho, že sa šampionát uskutoční premiérovo na Slovensku, pobežia sa na ňom prvýkrát štafety, po prvý raz budú bodovať najlepší traja namiesto štyroch, čo zvyšuje počet účastníkov a môžeme sa tešiť na rekordný šampionát. Verme, že bude rekordný aj čo sa týka počtu divákov," povedal pre TASR na štvrtkovej tlačovej konferencii manažér Alfonz Juck. Na krosových ME pobeží miešaná štafeta mužov a žien, každý športovec sa však na ňom môže prezentovať iba v jednej disciplíne, nesmie kombinovať štarty vo viacerých. Doterajším maximom je 525 športovcov z 36 krajín, je teda predpoklad, že tento rekord bude v Šamoríne prekonaný. Spomenutú miešanú štafetu zaradili organizátori do programu až na jeho záver, bude tak vrcholom podujatia. A práve v nej má Slovensko šancu na najlepšie umiestnenie, keďže na decembrové ME sa pripravuje aj skúsený olympionik a rekordér na 800 m Jozef Repčík,  ambasádor Národného športového centra. Všeobecne sa očakáva konfrontácia medzi najlepšími britskými bežcami a reprezentantmi Turecka. Tí potvrdili, že sa na Slovensko chystajú v najsilnejšom zložení, nebudú teda chýbať obhajcovia zlatých medailí z talianskej Chie - Aras Kaya a Yasemin Canová, ktorí v decembri 2016 triumfovali v hlavných kategóriách mužov a žien.

Organizátori podujatia na čele s technickým riaditeľom ME Marcelom Mataninom nemysleli iba na profesionálov, šancu ukázať sa dostanú aj amatéri. Vyvrcholením súťažnej nedele bude beh pre verejnosť na 3 kilometre. Každý tak dostane možnosť vyskúšať si trať, na ktorej iba niekoľko okamihov predtým bojovali športovci o cenné kovy. A práve túto trať pobeží aj ambasádor podujatia, olympijský víťaz z Ria v chôdzi na 50 kilometrov Matej Tóth. "Chcel by som účasťou v tomto behu podporiť celú akciu a prilákať do Šamorína čo najviac ľudí. Kros je iný ako obyčajný beh, ale veľmi pekný. Niektorí si to možno ani neuvedomujú, ale kros behajú stále. Ale pravá trať, akú budú mať k dispozícii bežci na šampionáte, tak tú si nemôžu vyskúšať bežní ľudia len tak. Preto si myslím, že to bude veľké lákadlo pre každého, kto si bude chcieť zabehať. Ja som kros bežal naposledy ako žiak, takže sa veľmi teším," povedal pre TASR Tóth.

Decembrové ME v krose budú pre Slovensko výnimočné, keďže popri majstrovstvách sveta v polmaratóne, ktoré boli v roku 1997 v Košiciach, pôjde o najvýznamnejší atletický šampionát na území Slovenska v jeho histórii. "Pre slovenskú atletiku je to prestížna záležitosť, že môžeme takéto podujatie zorganizovať. Nie je to obvyklé. Sme veľmi radi, že sme dostali takúto dôveru, chceme ju využiť na rozvoj atletiky na celom Slovensku a veríme, že sa dobre odprezentujeme aj ako organizátori," dodal predseda Slovenského atletického zväzu Peter Korčok.