Sekcia: Vzdelávanie

 

Keď bolo preťahovanie lanom olympijskou disciplínou

PhDr. Igor Machajdík, Národné športové centrum

Kto by nepoznal kolektívny boj dvoch skupín na lane spojený s dávkou dobrej nálady, ale aj potrebného zapojenia síl každého člena družstva na oboch stranách. Táto zábavka bývala svojho času klasickou športovou disciplínou so všetkou vážnosťou.


Preťahovanie lanom na OH 1908 v Londýne

Preťahovaniu lanom sa venovali silní jedinci reprezentujúci svoje krajiny na tých najvyšších fórach. Ako uznávaná športová disciplína sa uplatnila aj na olympijských hrách a úspešní aktéri bojov prešli všetkými olympijskými poctami a získavali olympijské medaily. V olympijskom programe figurovalo preťahovanie lanom (anglicky Tug of war, francúzsky Traction a la cord) v rokoch 1900 až 1920. Pod piatimi kruhmi prebiehal tento šport ako samostatná zložka zaradená do rámca atletických súťaží. Základné pravidlá určovali, že lanom sa preťahujú dva šesťčlenné tímy mužov. Ak ani jeden z nich neuspeje do piatich minút, víťazstvo získa to družstvo, ktoré potiahne svojho súpera o väčšiu vzdialenosť.

Premiérovo sa predstavili atléti za lanom na Hrách II. olympiády 1900 v Paríži. Zaujímavou skutočnosťou zostáva, že olympijskými víťazmi sa tu stalo zmiešané kombinované družstvo Švédov a Dánov, pretože ani jeden z dvoch štátov nedisponoval potrebným, minimálnym počtom šiestich mužov. Vytvorili teda spoločný tím, ako sa ukázalo, víťazný, aj keď v niektorých prameňoch sa uvádza ako víťaz iba Švédsko, v zostave víťazov určite figurovali aj Dáni. V Paríži sa nad touto skutočnosťou nepozastavoval nikto, veď o tom, že bojujú na olympijských hrách, nevedeli ani viacerí účastníci. Hry boli iba jednou z atrakcií svetovej výstavy.

Nejednotnosť vo výsledkovej listine panovala v umiestnení tímov na ďalších miestach. Podľa niektorých prameňov obsadili druhú priečku USA, v skutočnosti patrila Francúzom. Autor publikácie „Summer olympics“ z roku 1996 Američan David Wllechinsky to tiež priznáva, keď konštatuje, že Američania neboli schopní v preťahovaní lanom súťažiť, pretože traja zo šiestich členov tímu práve počas duelov pretekali vo finále hodu kladivom. Až po skončení súťaže si americký tím vyskúšal svoje schopnosti, ale iba v priateľskom meraní síl. To sa ale skončilo v tom momente, keď sa americkí diváci vrútili na plochu a chceli doslova rukolapne pomôcť svojim krajanom v akcii. A to sa nestrpelo ani v rámci svetovej výstavy.

Atypicky z dnešného pohľadu prebiehali súťaže v „Tug of war“ aj na Hrách III. olympiády 1904 v americkom St. Louis. Farby domácich reprezentovalo až niekoľko klubových celkov a záverečné poradie vyzeralo takto: 1. USA, 2. USA, 3. USA, ešte aj na štvrtom mieste skončil domáci tím, až na piatom mieste sa umiestnil prvý neamerický účastník – Grécko. Olympijských víťazov v tomto prípade predstavoval klub Milwauke Athletic Club. Pre objektivitu treba pripomenúť, že pre veľkú vzdialenosť a značné finančné náklady reprezentovalo Európu na prvých OH na americkom kontinente iba sedem krajín a ich 42 športovcov.

Obdobná situácia, čo sa medailistov týka, nastala aj o štyri roky neskôr, na OH 1908 v Londýne, keď domáci ostrovania zastúpení viacerými klubmi za lanom dominovali. Poradie na stupňoch víťazov bolo „monotónne“: 1. Veľká Británia, 2. Veľká Británia, 3. Veľká Británia. V anglickej metropole reprezentovali domácich policajné klubové tímy, pričom sa víťazstvo stalo korisťou londýnskych policajtov, ktorí porazili vo finále svojich liverpoolských kolegov. Dramatická situácia nastala už v prvom kole súťaže, keď práve Liverpoolčania potiahli amerických silákov za čiaru bleskovo, za pár sekúnd. Američania vzápätí protestovali proti nepovolenej špeciálnej obuvi domácich s oceľovými klincami a opätkami. Protest bol však zamietnutý s odôvodnením, že išlo o štandardnú policajnú obuv továrensky vyrobenú, jednoducho baganče. Odpoveďou Američanov bolo okamžité odstúpenie zo súťaže. Po turnaji vraj kapitán víťazov London City Police team vyzval Američanov na duel iba v ponožkách. Nie je známe, či sa tento skutočne udial...

Z OH 1912 v Štokholme sa zo súťaží v preťahovaní lanom zachovala chudobná dokumentácia, z ktorej vyplýva iba poradie na prvých dvoch miestach: 1. Švédsko, 2. Veľká Británia.


Preťahovanie lanom na OH 1920 v Antverpách

Posledný raz sa dostalo preťahovanie lanom do olympijského programu na OH 1920 v Antverpách. Z finálových výsledkov vyplýva, že víťazná zostava Veľkej Británie porazila Holandsko v dvoch kolách 2 : 0, keď v prvom odolávali oranžoví 28,2 sek. a v druhom iba 13,4 sek., čo svedčí o absolútnej prevahe Britov. Tretie miesto a bronzovú medailu získali domáci Belgičania. Kvôli komplexnosti treba doplniť, že súťaž v preťahovaní lanom sa uskutočnila aj na medzihrách 1906 v Aténach, ktoré usporiadali Gréci na počesť desiateho výročia obnovenia olympijských hier, do olympijskej štatistiky sa ale nerátajú. V hlavnom meste Grécka vtedy zvíťazilo Nemecko pred domácim Gréckom a Švédskom. Niektoré pramene uvádzajú, že víťazom sa stal tím nemecko-švajčiarsky.

Preťahovanie lanom sa teda v konečnom dôsledku zaradilo medzi vyradené, či zaniknuté športy na OH, podobne ako napríklad lakros, kriket, kroket, jeu de paume alebo konské pólo.

Dátum vydania: 2011