Sekcia: Vzdelávanie

 

Keď eškári nadeľovali

PhDr. Igor Machajdík, Národné športové centrum

Po úspešnom gréckom zájazde futbalistov I.ČsŠK Bratislava koncom roka 1928 bol o hráčov eminentný záujem. V centre pozornosti bol najmä hviezdny útok – Čambal, Uher, Príboj, Bulla. Posledný z menovaných sa stal rýchlo skutočnou posilou, novou akvizíciou, ktorú si viacerí pamätali ešte z dresov VAS-u i PTE Bratislava, ktorá potom prestúpila do viedenskej Vienny a po dlhých naťahovačkách si v aktuálnej sezóne konečne obliekla eškársky dres. Bulla, okrem iného aj skvelý tenista, niekdajší majster Bratislavy, si načas pohneval svoje publikum i futbalové kruhy, pretože práve v čase dôležitého zápasu so Žilinou neodolal volaniu bielej hry a odskočil si na kurty do Piešťan, zahrať si s profesionálnym majstrom sveta Karlom Koželuhom. Zmierenie si fanúšikov však v jeho prípade nebolo až také ťažké.


ŠKBA - ŠK Žilina v r. 1928

Prečo bol taký záujem o najlepší bratislavský tím v zahraničí?  Na to výstižne odpovedal Športový týždeň: „Veľkou prednosťou mužstva je jeho obľúbenosť u zahraničných partnerov, pre jeho v každom ohľade športovú hru, bez surovosti. Nie jedon zástupca ligových klubov Budapešti a Viedne prehlásil, jak veľkej obľube sa mužstvo Bratislavy u nich teší. Dávajú mu prednosť, menovite v dobe majstrovských zápasov, kedy vedenie klubu je si isté, že z Bratislavy prídu hráči nezranení.“

Výnimočnosťou sa zapísal do histórie nášho futbalu aj ďalší diel slávneho obdobia eškárov 1927 – 1930. Rok 1929, rok, v ktorom oslavoval I.ČsŠK Bratislava 10-ročné jubileum, čo pripomínala domáca tlač: „Dnes, po desiatich rokoch môže byť naň pyšný každý československý športovec, lebo niet príkladu pre tak enormný vzrast športového klubu behom tak krátkej doby.“ Futbalová jar bola onoho roka v Petržalke rušná. V apríli boli davy zvedavé na tradičné divadlo Západoslovenská župa – Maďarský zväz na ihrisku PTE, keď hostí reprezentovala už obligátne takmer kompletná zostava belasých. Komentár k zápasu zdôrazňoval, že „v hľadisku mohlo byť dobrých 3000 ľudí, ale počet tých, ktorí pozerali zápas spoza ohrady odhadujeme na dobrých tisíc ľudí, takže obidvom zväzom uniklo hodne zisku. Preto znova konštatujeme, že ihrisko PTE nie je spôsobilé na usporiadanie veľkých zápasov.“  Konečný výsledok 4:3 pre Západoslovenskú župu nebol prekvapením a potvrdil dlhodobú úspešnosť víťazov.

Hlavný chod však prišiel až na Sviatok práce, keď I.ČsŠK porazil Ujpest Budapešť 5:2 a to ešte radosťou opojených štyritisíc skalných netušilo, čo ich čaká na sklonku mesiaca lásky. Novina sa rozletela po Bratislave rýchlosťou blesku: do hlavného mesta Slovenska pricestuje štvornásobný majster Anglicka Newcastle United. Dňa 26.mája 1929 sa diali veci nevídané. „Najväčší zápas slovenského leadra v jeho doterajšej činnosti“, hraný pod „protektorátom“ mestskej rady, bol senzáciou bez precedensu a neuveriteľný výsledok – 8:1 pre domácich omračoval. Bol akoby proti logike a zdravému rozumu. Iba pre tých, ktorí ho nevideli na vlastné oči. „Československí amatéri degradovali anglických profesionálov“, referovalo české Právo lidu.


Štefan Čambal, perokresba

Šok a pohroma pre hostí z ostrovov, futbalu znalej Európe to nešlo do hlavy a tá rozoberala príčiny debakla. Poobedňajšia búrka pred zápasom horúčavu v Bratislave veľmi nezmiernila a akoby signalizovala, že na ihrisku bude úplne neznesiteľná. Bola, ale iba pre Angličanov. Hollý – Čulík, Zeuman – Horký, Poláček, Träger – Šoral, Bulla, Príboj, Čambal, Uher. To bola víťazná zostava Bratislavčanov a onedlho objekt koristi pre „lanárov“, ktorí sa ju snažili rozobrať a získať každý pre seba hviezdy v belasých dresoch. Čambal, Uher a Bulla rozstrieľali obranu profesionálov najmä v druhom polčase a obecenstvo vo vytržení odnášalo na pleciach hráča po hráčovi z ihriska. Nezabudnuteľný zápas, neuveriteľná atmosféra, stav futbalovej beztiaže...

Paradoxne, v župných majstrovstvách eškári už takí úspešní neboli. Prehra v Trnave s Rapidom i kontumácia s Račištorfom znamenali domáce stop. V boji o postup do hlavnej súťaže o amatérskeho majstra Československa mal možnosť hájiť futbalovú česť Bratislavy Ligeti SC ako víťaz MLSz, no Žilinčania boli na trikrát opäť proti, keď v zápase o titul asociačného majstra nadelili na ihrisku I.ČsŠK bratislavským Maďarom 5:0. Eškári stačili predsa len ešte raz potešiť na sklonku roka svojich priaznivcov - výhrou nad železnou Spartou, dokonca v Prahe, čo nik nečakal.


Dátum vydania: september 2016