Sekcia: Vzdelávanie

 

Keď ju nemáš, tak ju hľadaj!

PhDr. Igor Machajdík, Národné športové centrum

Názov: Keď ju nemáš, tak ju hľadaj!, autor: Wilfried Sleziak, vydavateľ: Typopress Košice-Myslava, prvé vydanie, 208 strán, 2010
 
Všeličo môže človeku napadnúť po prečítaní aktuálneho slovného spojenia, ktoré je zároveň názvom publikácie autora Wilfrieda Sleziaka, ale iba „ľudia z terénu“ vedia, o čo ide. Tí ďalší možno po zistení, že rovnaký autor napísal aj knihy s názvami „Keď mapa nestačila“ (2006) či „Behali medzi lampiónmi“ (2008). Všetky tri majú spoločného športového menovateľa: orientačný beh. Športové odvetvie, ktorého dej sa odohráva v lone prírody a treba k nemu bystrú myseľ, rýchle nohy, špeciálne mapy či buzolu. Šport, ideálny pre všetky vekové kategórie, v ktorom spolurozhoduje o výsledku v pretekoch skĺbenie mentálnych a fyzických predpokladov športovca.
 
Krátke vtipné príhody z takéhoto prostredia „kde nezáleží, či niekto robí tento šport vrcholovo alebo rekreačne, všetci tvoríme jednu rodinu“, sú spomienkami na dianie v dobách nedávno minulých, charakterizované výpovednou bezprostrednosťou, autenticitou a časovým nadhľadom. Je sympatické, že autor pamätal aj na „neorienťákov“ a v úvode sa vracia do obdobia 50. rokov minulého storočia, keď boli prvé orientačné preteky akousi orientačnou turistikou, chronologicky postupuje, vysvetľujúc podstatu súťaženia v prírode, či teréne, až po dnešok. V humorných príbehoch, odohrávajúcich sa v časoch (ako ich nazýva) – staroveku (50. roky), stredoveku (1960 – 1980) i novoveku orientačného behu (1981 – 2010) zachytáva nielen úspechy osobností, ale aj tých ďalších, ktorých spája „krvná skupina OB+“, čiže orientačný beh plus.

V tých približne štyridsiatich milých príbehoch z prostredia orientačných bežcov, ktorí hľadajú kontroly, bojujú o najlepší výsledný čas, zažívajú si svoje „v zákulisí“ mimo súťažného diania, pri spoločnom trávení voľného času, v situáciách vypätých i uvoľnených, sa v konečnom dôsledku dospeje k jednému – k harmónii. Jednotlivé situácie, vyplývajúce zo života „orienťáckej society“, si možno zreteľne predstaviť, pretože sú opisované prirodzene, jednoducho. Pre mnohých z nich, ktorí v texte nachádzajú paralely, podobnosti a spriaznené postupy v riešeniach situácií, nehovoriac už o tých, ktorí sa v texte, na fotografiách alebo ilustráciách spoznávajú, môžu byť zdrojom príjemných spomienok a inšpirácií. Veď predovšetkým im bola kniha „Keď ju nemáš, tak ju hľadaj!“ adresovaná. Ako predstaviteľov skupiny ľudí, ktorí povýšili svoj šport na životný štýl. Veľmi príjemný. Rýchlo to zistia aj tí, ktorí si myslia, že s orientačným behom nemajú nič spoločného. Pri čítaní sa sním prirodzene stotožnia.

Dátum vydania: 2011