Sekcia: Vzdelávanie

 

Kluby ťahali osobnosti na kurtoch (4)

PhDr. Igor Machajdík, Národné športové centrum

Tenisoví priaznivci si hneď v začiatkoch tohto športu v Bratislave obľúbili postupne sa uplatňujúce výrazné individuality na kurtoch. Išlo pritom o hráčov, ktorí zaujali svojím hráčskym umením, ktoré bolo často kombinované napríklad organizátorskými schopnosťami, či osobnou charizmou, jednoducho schopnosťou zviditeľniť sa. Takým bol aj Anton Bulla, ktorý sa presťahoval z Trenčína do Bratislavy v roku 1919. V roku 1921 sa stal trojnásobným majstrom Bratislavy, v „singli“, v štvorhre spolu s Norgauerom i  v zmiešanej štvorhre so Salamonovou, ktorá sa aj stala víťazkou dvojhry žien. V Bratislave bol Ajči Bulla (na obr.) mimoriadne populárny aj na futbalových trávnikoch, kde obliekal dresy PTE, VAS a najmä 1.ČsŠK.

Klubom s najširším tenisovým zázemím a zároveň najúspešnejším po prvej svetovej vojne, sa stal PTE Bratislava, z liahne ktorého vychádzalo najviac tenisových talentov, ktoré sa uplatnili doma i za hranicami. Tento klub s bohatou tradíciou si zorganizoval svoje prvé povojnové klubové majstrovstvá v roku 1921, pričom premiérové primáty najlepších vybojovali Adamovich a Leuchterová v singloch, vo štvorhre dvojica Adamovich – Grünberg. V súvislosti s vývojom hry v Bratislave i na Slovensku predstavuje dôležitý medzník rok 1923, kedy sa popri už existujúcom PTE, sústreďujúcom dovtedajšiu tenisovú kvalitu, zakladali ďalšie, ako sa ukázalo, popredné tenisové kluby. Jedným z nich bol už spomínaný 1.ČsŠK Bratislava na čele s inžinierom Průšom a kapitánom Zahradníkom, aj keď prvé roky fungovania „eškárskeho“ tenisu boli viac ako amatérske a rýdzo rekreačné. Agilní funkcionári však dokázali za pár rôčkov vybudovať v Petržalke šesť dvorcov s príslušenstvom, ku ktorým následne pribudli ďalšie dva, čo predstavovalo dovtedy najväčší tenisový komplex nielen v Bratislave, ale aj na Slovensku. V tomto areáli organizovali domáce i medzinárodné turnaje, nezriedka v spolupráci s PTE, ŠK Makkabea alebo LTK.

A práve LTK, čiže Lawn Tennis klub Bratislava, na čele so zakladateľskou osobnosťou Gustávom Hubáčkom, sa postupne stával subjektom s visačkou najvyššej tenisovej kvality v meste. Svedectvo o zrode LTK Bratislava podáva správa z februára 1923: „V Bratislave sa ustanovil definitívne český LT klub za predsedníctva podplukovníka Adamičku, sekretárom je bývalý člen družstva B. LTC dr. G. Hubáček. Klub zriaďuje päť nových kurtov v Petržalke a usporiada na nich už tento rok medzinárodné závody. Taktiež budú tenisové závody československé v rámci Štefánikových hier začiatkom septembra.“ Autor predmetného textu píše o ustanovení českého LT klubu v Bratislave, čo sa môže zdať zavádzajúcim omylom, ale keď si prejdeme zostavu LTK hneď v otváracom zápase sezóny 1923 s Komárnom, či o mesiac neskôr zostavu v zápase s ŠK Židenice, dáme mu za pravdu. Zostava LTK Bratislava: Berounský, Hubáček, Hudeček, Hykš, Kindl, Hochmann, Dowden, Nedbálek, Roth, Rozenkranz, dámy: Nebeská, Sprinzlová, Pleskotová. Okrem jedného Angličana prakticky kompletná česká zostava. Bratislavčania sa mali aspoň od koho učiť.


  Gustáv Hubáček (dobová karikatúra)

Bratislavskí tenisoví „gurmáni“ si v júni toho roka prišli na svoje najmä počas duelu LTK verzus PTE. Pred zápasom „snov“ lákala tlač záujemcov realisticky: „...match to bude veľmi zaujímavý, lebo sa jedná o dva najlepšie bratislavské kluby.“ Ich vzájomné súboje, spočiatku veľmi vyrovnané, pútali pozornosť tenisového publika, no časom sa stala väčšina konfrontácií v niektorých prípadoch až prekvapujúco jednostrannou záležitosťou LTK.  Napríklad v októbri 1924, keď zmietli súperov z PTE z dvorcov po víťazstve 10 : 1 a potvrdili líderskú pozíciu medzi bratislavskými tenisovými klubmi, čo dokazovali aj víťazstvami nad rakúskymi alebo moravskými súpermi. Stúpajúci kredit LTK podčiarkol aj medzinárodný turnaj v septembri 1925, s kvalitným obsadením hráčov z okolitých krajín. Vydarené podujatie, napriek dažďu v posledný hrací deň, zvýraznili výborné výkony domácich bratislavských tenistov. Zaujal talentovaný Nedbálek, ktorý sa prebojoval do finále dvojhry a vytrápil v ňom víťaza, reprezentanta ČSR Gottlieba a dostal sa aj do finále štvorhry. Hubáček, Klika, Hochmann, Lederer, Nedbálek, Nebeská, Salamonová, Pleskotová – to boli mená hráčov z najlepšieho klubu v hlavnom meste Slovenska v polovici 20. rokov a k nim pribúdali nové.

Dátum vydania: 14. október 2015