Sekcia: Vzdelávanie

 

Kolkársky svet premiérovo u nás

Igor Machajdík, Národné športové centrum

V dňoch 25. – 30. 9. 1962 hostilo hlavné mesto Slovenska účastníkov V. majstrovstiev sveta v kolkoch na asfaltových dráhach. Na šampionáte štartovalo deväť reprezentačných výberov mužov a šesť družstiev žien. Na otváracom večeri v novej športovej hale  na Pasienkoch sa ceremoniálu zúčastnili všetky družstvá mužov i žien, ktorí si za prítomnosti približne 1500 divákov vypočuli znelku MS a vpochodovali na palubovku. Nasledovali krátke prejavy predsedu organizačného výboru MS, tajomníka SV ČSTV J. Peška, predsedu asfaltovej sekcie FIQ  A. Cihlářa a predsedu Medzinárodnej kolkárskej federácie FIQ A. Oescha zo Švajčiarska. Každé družstvo malo nacvičený originálny spôsob pozdravenia publika, čo bolo milým spestrením a prejavom nadviazania komunikácie s divákmi a priaznivcami kolkárskeho športu. Po otváracom ceremoniáli odpochodovali pretekári a členovia jednotlivých výprav, srdečne pozdravovaní publikom, do šatní.

Súťaž družstiev začala na druhý deň už v novej kolkárni neďaleko od športovej haly na Pasienkoch.  Návštevníci MS obdivovali modernú šesťdráhovú kolkáreň, prvú v republike, s ďalším vybavením, s priľahlými miestnosťami, halou, vestibulom, šatňami, zasadačkami i moderne riešeným hľadiskom, ale aj rozmernými oknami, ktoré umožňujú prenikaniu denného svetla. Objekt, ktorý odovzdali kolkárom ešte pred začiatkom svetového šampionátu, vzbudil zaslúženú pozornosť a o modernom vzhľade celej budovy sa pochvalne vyjadrovali aj zahraničné delegácie. O kvalitných nových dráhach sa podobným spôsobom vyslovil aj hlavný rozhodca MS  Z. Horváth z Juhoslávie. Práve on otvoril celú súťaž po tom, čo zložili účastníci slávnostný sľub. Za všetkých ho predniesli československí reprezentanti F. Prajsler a L. Kusnierzová.


Pohľad do novootvorenej kolkárne na Pasienkoch v roku 1962


Samotné súťaže V. majstrovstiev sveta začali pretekmi družstiev mužov na 200 hodov združených a popoludní zahájili svoje pôsobenie na dráhach aj ženy. Priebežný stav po prvom súťažnom dni nám robil radosť, pretože tak muži ako aj ženy ČSSR v súťaži družstiev viedli poradie krajín. Potešili tak početných fanúšikov. Keďže kolky nie sú takým rozšíreným a známym športom, priaznivci tohto športu, i tí neznalí pravidiel, mali možnosť sa s nimi oboznámiť priamo „v akcii“. Zistili, že družstvá mužov i žien majú po šesť členov, pričom prví traja gúľajú prvý deň a ďalší traja na druhý deň. Každý člen družstva ma 200 hodov (ženy 100) a združené preteky družstiev prebiehajú tak, že prvý člen družstva na prvej dráhe má 50 hodov, z čoho 25 je do plných a druhých 25 hádže dorážkou. Potom prechádza na druhú dráhu, kde má tiež 50 hodov, po nej na tretiu a na štvrtú dráhu. Takto postupujú všetci členovia družstva, kým si neodgúľajú po 200 hodov. Výsledok šiestich pretekárov sa zráta a stanoví sa výsledok družstva. Obdobne postupujú aj ženy. Kolkárskemu športu sa môžu venovať ľudia všetkých vekových kategórií. Na MS v Bratislave súťažili vedľa seba 18-ročné dievčatá, ale aj 70-ročný reprezentant Švajčiarska Schuler.  Ak by sme chceli poukázať aj na negatíva, návštevníkom sa nepáčilo, že v nových priestoroch sa príliš veľa fajčilo.

Súťaže družstiev mali zaujímavý priebeh a dobrú úroveň, v kategórii mužov sa rozhodovalo medzi silnou štvorkou – Československo, Maďarsko, NDR, Juhoslávia – a na našu veľkú radosť vyšlo víťazne práve naše družstvo. Československí reprezentanti podali fyzicky vynikajúci výkon, ktorý zodpovedal ich svedomitej a dlhodobej príprave. Bolo vzrušujúce, že ako poslední v poradí vystupovali tí najlepší z každého družstva. Rozhodujúca zodpovednosť tak pripadla v prípade Československa na Prajslera, ktorý situáciu zvládol rozvážnou a spoľahlivou hrou, dosiahol 878 bodov, čo stačilo na titul. Trénerom nášho víťazného tímu bol Bratislavčan Oskar Saga, ktorý po súťaži vyhlásil: „ Pripravili sme sa podľa možnosti čo najlepšie. Tomu, že nám to vyšlo, možno ďakovať celému kolektívu, v ktorom nemáme slabiny.“ Vo víťaznej zostave československých kolkárov figuroval aj Bratislavčan Imrich Mihál, člen TJ Dynamo Bratislava Energia. Poradie mužov bolo takéto: 1. Československo, 2. Maďarsko, 3. NDR, 4. Juhoslávia, 5. Rumunsko, 6. NSR, 7. Rakúsko, 8. Švajčiarsko, 9. Francúzsko. Medailový úspech dosiahli aj naše ženy, ktoré skončili na bronzovom stupienku. Poradie družstiev žien: 1. Juhoslávia, 2. Rumunsko, 3. Československo, 4. Maďarsko, 5. NDR, 6. Rakúsko.

Po súťaži družstiev nasledovali súťaže jednotlivcov. Preplnenému hľadisku sa predstavilo 37 mužov a žien, z ktorých úspešnejšia polovica postupuje do finálových bojov o titul majstra sveta ne druhý deň. Ozdobou bol nový svetový rekord Juhoslovanky Erskiovej výkonom 449 bodov. Nádherný úspech v podobe prvého i druhého miesta dosiahli ženy ČSSR, keď titul majsterky sveta získala V. Šindlerová ziskom 851 bodov pred L. Kusnierzovou, ale aj muži ČSSR, kde skončil na striebornom stupienku Prajsler., pričom majstrom sveta sa stal Maďar Szabó s 1815 bodmi.

Po skončení súťaží jednotlivcov prebehlo slávnostné odovzdávanie cien a slávnostné ukončenie V. majstrovstiev sveta v kolkoch 1962 v Bratislave. Aj záverečný deň, tak ako predchádzajúce, počas celého vydareného šampionátu,  sa tešil mimoriadnej pozornosti a priazni divákov, ktorí sa do novej športovej haly sotva pomestili. V Bratislave, na V. MS v kolkoch,  dosiahli československí reprezentanti doteraz najväčší úspech v dejinách nášho kolkárskeho športu, keď získali celkovo päť medailí. Zároveň bratislavský šampionát prispel k zmene pohľadu verejnosti na tento šport. 

Dátum vydania: 2013