Sekcia: Vzdelávanie

 

Koniec ligového účinkovania a hľadanie nového ihriska

PhDr. Igor Machajdík, Národné športové centrum

V sezóne 1936/37 sa prepracovali futbalisti I. ČsŠK Bratislava v celoštátnej československej lige na cenné štvrté miesto, pričom im ešte Stredoeurópsky pohár, súťaž, na ktorú si robili Bratislavčania chúťky, unikol takpovediac do postavenia mimo hry. Stojí za zmienku, že v tejto sezóne pôsobil v ligovom pelotóne už aj druhý slovenský zástupca – ŠK Rus Užhorod, ktorý však po roku zo súťaže vypadol. Belasým sa podarilo uhrať niekoľko skvelých výsledkov, medzi ktoré určite patrilo víťazstvo nad anglickými profesionálmi z Leicester City v pomere 3:1, ale aj cenná remíza 2:2 v „jame levovej“ na sparťanskej Letnej, či výborná séria na rumunskom zájazde. Medzinárodný tajomník Sparty Praha Rudolf Pelikán, a zároveň predseda ČSAF, pod dojmom výborných výkonov Bratislavčanov vtedy dokonca vyhlásil, že „hra Bratislavy sa stále zlepšuje a je úplne možné, že primát v československom futbale sa bude sťahovať na Slovensko.“ Sezóna 1937/38 priniesla Bratislavčanom v konečnom ligovom účtovaní o stupienok nižšie umiestnenie – 5. miesto a sen o stredoeurópskom pohárovom pôsobení sa opakovane rozplynul. Možno aj preto, že Bratislavčania sa nedokázali vyhnúť občasným výpadkom, ako napríklad v zápase s pražskou Sláviou, keď odchádzali domov s debaklom 1:7.


I. ČsŠK Bratislava v roku 1937

Udalosti z jesene 1938 sú dobre známe. Okupácia Petržalky znamenala značné straty nielen pre futbalistov I.ČsŠK, citeľnú ujmu utrpeli aj ďalšie kluby sídliace na pravom brehu Dunaja. Futbalové ihriská zrazu zo dňa na deň stratili aj „starobylý“ PTE, židovský ŠK Makkabea, RTJ (Robotnícka telocvičná jednota) alebo ŠK Kábel. Hlavnému mestu Slovenska tak zostali iba futbalové plochy na ľavom brehu, teda Vysokoškolskému športu, ďalšie ihrisko RTJ, „sfúzovaným“ VAS-Rapid, Dornkapelnu, BTC či Cvernovej továrni. Bola to pohroma pre všetkých, ktorí mali radi najpopulárnejší šport v Bratislave, zvlášť tragická pre I. ČsŠK, kde investovali do hracej plochy a príslušenstva obrovské finančné prostriedky, pričom sa dlžoby klubu vyšplhali v tom čase až do výšky dvestotisíc korún.  Pesimizmus a zúfalstvo však nesmelo vyústiť do rezignácie, čo si kluboví činovníci dobre uvedomovali: „Klub v tejto ťažkej dobe nesmie zostať nečinný a škoda každého dňa, ktorý zostane nevyužitý,“ také boli ich vyhlásenia pre širokú futbalovú verejnosť.

Riešením boli racionálne úvahy o náhradnom pozemku pre I. ČsŠK s následným konaním. Alternatívu predstavovala Kuchajda, kde „eškári“ v roku 1919 začínali, tou ďalšou možnosťou bol starý kamenný lom pri Lafranconi, ktorého rozpracovaný projekt počítal s kapacitou štadióna pre 35-tisíc divákov. Ale ešte v tom istom októbri 1938 predostrela tlač verejnosti ďalšie riešenie: „V Bratislave sú dva stadiony, ktoré by svojim priestranstvom potrebám I. ČsŠK Bratislavy zodpovedaly. Sú to stadion Sokola IV na Tehelnom poli a hneď pri ňom stadion stadion RTJ III. Najmä stadion Sokola IV na Tehelnom poli je pre obecenstvo bezvadne vybavený, má však nevýhodu, že plocha ihriska je malá a nedovolila by regulérne rozmery futbalového ihriska. V tomto smere plne zodpovedá stadion RTJ III, kde svoju činnosť prevádza ŠK Mestské závody.“ Ako sa ukázalo, práve táto alternatíva sa stala onedlho realitou.

Nečudo, že sa ligová jeseň v atmosfére neistoty odzrkadlila na výkonoch mužstva. Spŕška prehier, keď sa Bratislavčania na ihriskách trápili, pričom posledných šesť zápasov nevyhrali, výsledkom čoho bolo konečné deviate miesto,  na optimizme nepridávali, podobne ako masívna obmena hráčskeho kádra. Posledná úspešná známe zostava I.ČsŠK Bratislava v jeseni 1938 mala takúto podobu: V. Deršák – Šťastný, Kostka – Kováč, Chodák, Jurčák – Nagy, Jakube, Farský, Luknár, Sýkora. Na jar stihol klub, už oficiálne pod novým názvom, ktorý však  používali „eškári“, fanúšikovia i novinári  už niekoľko sezón predtým, ŠK Bratislava, zohrať v rámci ligovej súťaže iba dve stretnutia. Odohrali ich v atmosfére neistoty a prakticky úplne odovzdane, čomu zodpovedali aj výsledky. Rozdelením republiky bola odpískaná československá ligová bilancia belasých – dočasne. Zásadné zmeny nastali na všetkých úrovniach futbalového diania Bratislavy a celého Slovenska.


Dátum vydania: november 2016