Sekcia: Vzdelávanie

 

Kontakty s pražským i brnianskym basketbalom dvíhali úroveň

PhDr. Igor Machajdík, Národné športové centrum

Začiatkom 30. rokov sa začína v tlači častejšie objavovať basketbalová osveta. V sérii článkov v týždenníku Star v roku 1931 ozrejmuje F. M. Marek podstatu hry spod deravých košov, ktorú favorizuje pred hrou spod vysokej siete. Zatiaľ čo basketbal autor považuje za hru súťažnú, volejbal stavia do polohy rekreačnej. Volejbal v lete, basketbal v zime – taká je základná časová filozofia Mareka a pridáva čosi aj pre úplného laika: „Basketbal není házená v tělocvičně, jak sa mnozí domnívají.“


YMCA Bratislava 1931, prvý sprava skretár YMCA J. Velkoborský


Koniec roka 1932 sa v Bratislave niesol v znamení návštevy basketbalového majstra Československej obce sokolskej Sokola Královo Pole Brno. Domáca YMCA Bratislava podľahla, podľa očakávania, vyspelejšiemu súperovi v oboch zápasoch. V prvom 23:27, v druhom 18:19. Išlo teda o tesné prehry a napriek tomu boli aktéri i obecenstvo v telocvični YMCA spokojní. „Hostia podali technicky vyspelú hru a víťazstvá si v plnej miere zasluhujú. V prvom zápase hrali domáci trochu neisto a podľahli preto rozdielom 4 bodov. Na druhý podali domáci už lepší výkon a mohli pri malom šťastí rozhodnúť zápas aj pre seba, ale tesný výsledok 19:18 je tiež úspechom pre nás.“ S týmto hodnotením tlače sa zhodli aj aktéri YMCA, ktorí hrali v zostave Vocelka, Adelsberger, Lukáč, Ambros, Vanák, striedali Liebman, Rus a Daučík. Posledný menovaný nehrával pravidelne, omnoho viac sa mu darilo na futbalových trávnikoch v pozícii obrancu ŠK Bratislava.  Strelecky sa v zápasoch predviedol Vocelka, autor devätnástich bodov a Adelsberger s dvanástimi bodmi. Výborným výkonom sa blysol rozhodca oboch duelov František Velkoborský, ďalšia z výrazných postáv nášho medzivojnového basketbalu. A záujem bol aj o predzápas YMCA II – skupina Maďarov v YMCA s výsledkom 10:6.

Aj napriek tomu, že v Bratislave sa hral začiatkom 30. rokov najlepší basketbal na Slovensku, vo všeobecnosti hra nijako výrazne nenapredovala. Hoci sa pestoval aj v sokolských jednotách, najviac v Sokole I a Sokole IV, taktiež aj v robotníckych telocvičných jednotách (RTJ), bolo cítiť slabú odbornú základňu, chýbali osobnosti, ktoré by dokázali pracovať systematicky,  likvidovať živelnosť a ešte stále sa vyskytujúci „podkošový chaos“. Najlepšie podmienky i výsledky mala jednoznačne YMCA, ale aj tam bola zápasová taktika, vtedy praktizovaná vo všetkých tímoch, postavená na systéme – všetko na jedného strelca. Takéhoto špecialistu mali v každom tíme. Jeho úlohou bolo stáť „za bukom“, číhať na prihrávku alebo odrazenú loptu, zašprintovať s ňou a trafiť do koša. Chýbala ešte univerzálnosť a práve kontakty s českými a moravskými súpermi mali urýchliť prechod k modernejšiemu poňatiu hry. Ukázalo sa, že zápasové konfrontácie s vyspelejšími súpermi spoza rieky Morava boli užitočné.

Výsledok sa dostavil v roku 1933, keď sa Bratislavčanom podarilo v medzimestskom stretnutí s Brnom po prvýkrát nad moravským súperom zvíťaziť. Začiatkom marca zdolali brniansky Sokol dokonca dvakrát – 30:21 a 26:16, teda pomerne jednoznačne.  Bol to pozitívny signál k zintenzívneniu činnosti basketbalovej obce i k vzostupu členskej základne. V telocvični na Valoch organizovalo telovýchovné oddelenie YMCA kurzy basketbalu pre chlapcov i pre dospelých, pozostávajúce z praktickej i teoretickej časti, ale aj zo skúšok „sudcovských“. V ozname pre záujemcov bolo spresnené, že „kurz je bezplatný a môžu sa ho zúčastniť tak členovia ako aj nečlenovia YMCA. Platí sa len zápisné Kč 5,- pre nečlenov YMCA. Tento kurz je zvlášť dobrou príležitosťou pre všetky bratislavské telovýchovné spolky, ktoré by chceli pestovať krásny šport basketbalový.“
 


YMCA Bratislava - UNCAS Praha, 1933


Dôležitým krokom bolo najmä úsilie vychovať mladú generáciu hráčov, sústredenie pozornosti na kategóriu dorastencov. Bratislavský podkošový svet sa rozhýbal. V rámci zimnej prípravy v roku 1933 hralo a trénovalo v telocvični dvanásť ymkárskych chlapčenských skupín a jedna skupina dospelých. Mládežnícke skupiny sa „rozmnožili“, konkurencia vzrástla, ako najlepší zápas  bol „interne“ vyhodnotený súboj medzi skupinami Uncas a King s výsledkom 14:9. Vydarenou akciou bol turnaj usporiadaný skupinou King s účasťou trinástich skupín v troch kategóriách – do štrnásť rokov, do šestnásť rokov a do osemnásť rokov. Ymkári si zrazu mali z čoho vyberať.  

Dátum vydania: marec 2017