Krakov sa už oficiálne uchádza o usporiadanie ZOH 2022 so slovenskou spoluúčasťou

Poľský Krakov sa bude so slovenskou spoluúčasťou oficiálne uchádzať o usporiadanie zimných olympijských a zimných paralympijských hier v roku 2022. Zástupcovia oboch národných olympijských výborov vo štvrtok podpísali vo Varšave dokumenty potrebné na podanie prihlášky. Za slovenskú stranu sa na oficiálnom akte zúčastnil prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár, za poľskú jeho náprotivok Andrzej Krašnicki a ministerka športu a turizmu Joanna Muchová.

"V mene Poľského olympijského výboru mám tu česť oficiálne predstaviť mesto Krakov ako uchádzača o úlohu hostiteľa XXIV. zimných olympijských hier a XIII. zimných paralympijských hier v roku 2022," píše sa v úvode oficiálneho kanddidačného listu adresovaného prezidentovi Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasovi Bachovi.

"Keď nám mesto Krakov dalo návrh na spoločné usporiadanie olympijských hier v roku 2022, veľmi nás to potešilo. Našu spoluúčasť na organizácii hier plne podporuje športové hnutie na Slovensku, rovnako ako naša vláda. Domnievam sa tiež, že táto myšlienka sa stretne s pozitívnym ohlasom aj u obyvateľov regiónu, kde sa súťaže uskutočnia. Urobíme všetko pre to, aby sme podporili úsilie Krakova v snahe usporiadať toto podujatie," cituje poľská verzia stránky Eurosport slová prezidenta SOV Františka Chmelára zo stretnutia v Olympijskom centre vo Varšave.

Poľsko-slovenský projekt počíta s tým, že na Slovensku sa budú konať súťaže v alpskom lyžovaní s centrom v Jasnej. Hokejový turnaj privítajú Katovice, Osvienčim i Krakov. V centre ZOH Krakove bude aj otvárací a záverečný ceremoniál i všetky korčuliarske disciplíny, pre ktoré má vo štvrti Czyzyny vyrásť najväčšia krytá hala v Poľsku. V Zakopanom sa uskutočnia súťaže v severskom lyžovaní, biatlone a snoubordingu. V Myślenicach, na ceste medzi Krakovom a Zakopaným, má vyrásť sánkarská a bobová dráha s predpokladanými výdavkami 24 až 48 miliónov eur. "Nebudú to iba hry krakovské," zdôraznil starosta Krakova Jacek Majchrowski. "Budú to hry, ktoré sa uskutočnia v Malopoľsku a na Slovensku. Kedysi sa o organizáciu ZOH snažili Zakopané i Poprad. Nepodarilo sa a tak sme teraz sily spojili."

O usporiadanie ZOH 2022 už oficiálne prejavili záujem aj Peking, ukrajinský Ľvov, kazašské Almaty a nórske Oslo. V hre je aj Mníchov, kde o prípadnej kandidatúre rozhodne ešte víkendové referendum. Uchádzači musia poslať oficiálnu prihlášku Medzinárodnému olympijskému výboru do 14. novembra. Dejisko ZOH 2022 vyberú členovia MOV v júli 2015.

Zdroj: SOV, TASR, 7. novembra 2013