Sekcia: Vzdelávanie

 

Kvalita I. ČsŠK sa prejavila rýchlo

PhDr. Igor Machajdík, Národné športové centrum

Už po prvých zápasoch nového bratislavského fubalového klubu I.ČsŠK sa ukazovalo, že bude výkonnostne napredovať. V septembri 1919 sa „eškári“ zohrávali ešte na svojom zatiaľ ešte neregulárnom  ihrisku v Petržalke najprv proti Terezvárosu SC (predchodcovi menšinového nemeckého Donaustadtu SC) a postupne proti ďalším mestským rivalom – PULE, PAC, PTE, ale aj proti súperom z Hodonína, Trenčína či Nových Zámkov. Išlo o zápasy víťazné. V októbri stihli zohrať aj svoj prvý medzinárodný duel – proti Sokolu Viedeň – a opäť víťazne 2:0. Práve zo svojho viedenského súpera profitovali aj diplomaticky či funkcionársky, pretože „zlanárili“ do svojich radov Aloisa Sedláčka, ktorý sa stal potom dušou klubu vo funkcii sekretára na pätnásť rokov.


Richard Brunner

Neprehliadnuteľné úspechy bratislavského mužstva si začala všímať aj tlač, ktorá dovtedy o šport takmer nezavadila. Bratislavský denník už lákal v deň zápasu záujemcov o futbal: „Pretože mužstvo bratislavské je teraz vo výbornej forme, dá sa očakávať tuhý zápas a výborný šport. Dúfajme, že všetko čs. obecenstvo navštívi dnešný zápas na ihrisku v Petržalke za železničným viaduktom (za ihriskom PTE).“  A práve víťazstvo nad konkurenčným PTE, suverénom ihrísk predvojnovej Bratislavy, v pomere 3:2, pozdvihlo sebavedomie hráčom I.ČsŠK. Pritom nešlo iba o sebavedomie, veď rivalita medzi oboma týmito klubmi bola rivalitou nielen športovou, ale aj politickou a národnostnou. Dodávala „grády“ hneď od začiatku, čo publikum, ktorého počty na týchto derby zápasoch značne prevyšovali bratislavský priemer. Vzájomné merania síl medzi týmito súpermi sa vyznačovali v napätej atmosfére búrlivými scénami medzi priaznivcami oboch táborov – podobné tým dnešným, keď sa vstup ženám a deťom na štadión radšej neodporúčal...Je potrebné pripomenúť, že priaznivcov mali v tomto období v meste ďaleko viac bratislavskí Maďari v PTE.


Výstavba ihriska I. ČsŠK Bratislava v Petržalke

Ešte po dvoch desaťročiach si zaspomínal na pamätný zápas Antonín Humhal: „Aj sudca Freund bol po zápase fanúšikmi porazeného tímu ohrozovaný. Ale to nemohlo nič zmeniť na fakte, že sme regulárne zvíťazili nad bratislavským lídrom a hneď na začiatku našej činnosti sme dobývali primát Bratislavy. Že sme naše víťazstvo v Carltone dôkladne oslávili, poznamenávam len tak mimochodom.“

Na druhej strane sa ukázalo, že na skúsené české kluby ich krajania, hrajúci vo farbách bratislavskej „ešky“ ešte nemali a na kvalitu tímov spoza rieky Morava za ten krátky čas nestačili dorásť. Priekopnícke zostavy I.ČsŠK Bratislava tvorili naozaj takmer výlučne českí futbalisti, ktorí prišli do Bratislavy zo západnej časti nového štátu podobne ako úradníci, vojaci alebo učitelia. Po prehrách Bratislavčanov s Moravskou Sláviou Brno, SK Pardubice, Viktóriou Žižkov či Makkabi Brno, zaznamenal klub už v nasledujúcej sezóne výrazné úspechy v podobe výhier i vzácnych kontaktov. Možno medzi ne počítať víťazstvo 3:2 nad majstrom Moravy SK Přerov, víťaznú konfrontáciu 6:0 proti kombinovanému celku Ligeti SC a Törekvés, ale i premiérové stretnutia s východoslovenskými futbalovými vyslancami z ČsŠK Košice i Užhorodu. Činovníci I.ČsŠK Bratislava sa snažili o posilnenie svojej členskej základne  a o zvýšenú konkurenciu, ktorá by pozdvihla kvalitu hráčskej základne vyššie. Bratislavský denník sa zameral na šírenie náboru i futbalovej osvety a začiatkom roka 1920 burcoval: „Bohužel, musíme si stěžovat na malý zájem bratrů Slováků, z nichž ještě velmi mnozí jsou dosud členy klubů maďarských, ačkoliv bychom je v našich řadách velmi rádi uvítali, též studentstvo i vojsko vyzýváme, aby hojně přstupovalo za členy.“
 


Pozvánka na víkendové zápasy I. ČsŠK v júni 1920

Rok 1921 priniesol dôležité zmeny v organizácii futbalu na Slovensku. SzLSz bol  prinútený akceptovať návrh na utvorenie maďarského zväzu (MLSz) ako jednej zo zložiek Československej futbalovej asociácie, ktorá spojila štyri národné zväzy: československý, maďarský, nemecký a židovský. K Západoslovenskej futbalovej župe, čo bola premenovaná Bratislavská župa na čele s Josefom Benešom, pribudli Stredoslovenská a Východoslovenská futbalová župa.  O primát Slovenska sa v priamom súboji stretli víťazi žúp, pričom ziskom toho prvého sa mohol hrdiť I.ČsŠK Bratislava.

Dátum vydania: jún 2016