Lucia Hrivnák Klocová: Koniec aktívnej činnosti neznamená rozlúčka s atletikou

Bratislava 20. 9. 2017 (NŠC-Igor Machajdík) - Rozlúčky mávajú zväčša nádych nostalgie, no rozlúčka Lucie Hrivnák Klocovej s aktívnou činnosťou ňou poznamenaná nie je. Dvadsať rokov na atletických ováloch, popretkávaných  tréningovou drinou, predštartovými stresmi, vypätými situáciami v pretekoch, ale aj radosti z dosiahnutých úspechov v úžasnej atmosfére, množstvo priateľstiev na dráhe i mimo nej, kvantum špecifických či neopakovateľných situácií, ktoré prináša vrcholná atletika spolu s nezabudnuteľnými zážitkami, to všetko bolo hektické, ale raz to muselo prísť. Okrem viacerých zranení, ktoré sa Lucii v poslednom čase nevyhýbali, urýchlil jej rozhodnutie skončiť sám osud. V tomto prípade veľmi milý – očakávaný prírastok do rodiny. To boli dve hlavné správy, ktoré oznámila naša dlhoročná reprezentantka na tlačovej konferencii na pôde Národného športového centra, ktorá sa konala dňa 20, septembra v zasadačke Športovej haly Mladosť na Trnavskej ceste 39 v Bratislave.


Foto NŠC-Boris Čechvala: zľava: Boris Čavajda, Anton Siekl, Lucia Hrivnák Klocová, Pavel Slouka, Alfons Juck

K príjemnému stretnutiu prispelo aj poďakovanie Lucii Klocovej za celú úspešnú športovú kariéru zo strany prezidenta Slovenského olympijského výboru Antona Siekela, ktorý jej odovzdal spolu s veľkou kyticou pamätný list s publikáciou. Podobné poďakovanie sa dostalo dlhoročnej členke rezortného strediska vrcholového športu MŠVVaŠ SR aj zo strany riaditeľa Národného športového centra Borisa Čavajdu a do tretice aj od športového manažéra Alfonsa Jucka, ktorý celé podujatie moderoval, za dlhoročnú manažérsku spoluprácu. A poďakovanie patrilo zaslúžene aj trénerovi Pavlovi Sloukovi, ktorý prežil spoločne s Luciou chvíle ťažké i príjemné, pričom zdôraznil: „Hlboko sa skláňam pred Luciinou kariérou, ale týmto sa to nekončí, atletika a naša práca s mládežou pokračuje ďalej pod krídlami NŠC.“


Foto NŠC-Boris Čechvala: poďakovanie a dary pre Luciu Hrivnák KLocovú

Koláž fotografií z prierezu kariéry úspešnej atlétky bol vhodným pripomenutím autentickej doby s dôležitými míľnikmi počas aktívnej činnosti, keď posledným súťažným štartom bol ten na OH 2016 v Rio de Janeiro. Spomienky gradovali pri živých obrázkoch na plátne z ME 2010 v Barcelone, kde dobehla Lucia veľmi tesne na štvrtom mieste, ale po siedmich rokoch sa posunula po diskvalifikácii dopingovej hriešnice – vtedajšej víťazky, na bronzovú priečku. Dodatočne udelenú medailu spoločne s ďalšími cennými kovmi (bronz z MSJ 2000, zlato z ME 2001 a striebro z MSJ 2002) priniesla Lucia so sebou do ŠH Mladosť k nahliadnutiu. Autenticky veľmi cenený bol jej komentár k podujatiam, ktoré vzhliadli aktéri tlačovej konferencie, už spomínaný beh na ME 2010 v Barcelone, ďalšie skvelé vystúpenie našej atlétky na OH 2012 v Londýne, kde dobehla vo finále na 1500 metrov na ôsmom mieste, pričom dnes jej patrí piata priečka a do tretice aj beh na 800 metrov na OH 2016 v Riu, čo bola jej štvrtá olympiáda. Bolo obohacujúce, že k jej komentárom sa pridal aj tréner Slouka.


Foto NŠC-Boris Čechvala: kariéra Lucie Hrivnák Klocovej v koláži fotografií

Množstvo zaujímavostí zo zákulisia, priblíženie diania za „atletickou oponou“, pocity po úspešných pretekoch či sklamania z neúspechov, ale aj pohľady do súkromia, to všetko stihla načrtnúť Lucia Klocová a zároveň odpovedať na otázky o najúspešnejšom období v rokoch 2008 a 2009, ale aj na olympijské pôsobenie, v ktorom vyniká úspech na OH 2012 v Londýne. Alfons Juck nezabudol pripomenúť aj jej kvalitné umiestnenia a výsledky v Diamantovej lige.

„Tretry už asi neobujem“, skonštatovala Lucia, čo však neznamená, že s behom definitívne končí. Dva - trikrát v týždni si zabehá aj teraz, chýbal by jej, nevie bez neho žiť, čo je úplne pochopiteľné. Na otázku čo sa jej nepodarilo a čo ju mrzí, špecifikovala: „V mojom naj období  mi stále unikalo finále na MS, bola som blízko, ale nepodarilo sa, dva roky sa mi lepila smola na päty. Dvojminútová hranica na osemstovke, ktorá mi dlhšie unikala, ma hnevala oveľa menej ako toto.“

A či jej bude po skončení kariéry smutno? „Teraz určite nie, možno to príde o nejaké tri – štyri roky. Som rada, že nemusím každý deň behať, ale od atletiky neodchádzam. Práca s deťmi ma naozaj napĺňa.“ Tréner Slouka potvrdil povedané. Ešte jedno rozlúčkové stretnutie s Luciou Hrivnák Klocovou sa chystá, ako informoval Alfons Juck aj na Slovenskom atletickom zväze v rámci vyhlásenia atléta roka. Nepochybne aj tam bude panovať zásluhou dnešnej protagonistky taká príjemná atmosféra, aká bola na pôde NŠC.


Foto NŠC-Boris Čechvala: Lucia Hrivnák KLocová, Pavel Slouka