Lucia Klocová víťazkou ankety Atlét roka 2012

Slovenskej atletike len tretíkrát v histórii bude vládnuť žena, prvý raz bežkyňa. Atlétom roka 2012 sa stala premiérovo strednotratiarka Lucia Klocová, ktorá bola predtým v ankete v kategórii dospelých tri razy druhá a tri razy tretia.

Členka Národného športového centra, ktorá je jubilejná dvadsiata víťazka ankety, získala v hlasovaní trénerov, funkcionárov a novinárov 453 bodov a o 46 predstihla kladivárku VŠC Dukla Banská Bystrica Martinu Hrašnovú. Na tretej priečke skončil s 398 bodmi najlepší slovenský chodec Matej Tóth (VŠC Dukla).

Výsledky ankety Atlét roka 2012 vyhlásili v piatok podvečer v spoločenskej sále Študentského domova Mladá Garda v Bratislave. Súčasťou galavečera boli aj oslavy 50. výročia vzniku atletického oddielu Slávia STU (predtým SVŠT) Bratislava.

Lucia Klocová zažiarila v tomto roku na Hrách XXX. olympiády v Londýne, keď sa hneď vo svojej premiére v behu na 1500 m na vrcholnom podujatí prebojovala senzačne až do finále a v ňom obsadila 8. miesto. Zverenka trénera Pavla Slouku na OH dvakrát zlepšila vlastný rekord SR z júna v Osle 4:07,99, najprv v rozbehu na 4:07,79 a potom aj v semifinále na skvelých 4:02,99. Klocová si okrem toho vybojovala aj 6. priečku na ME v Helsinkách a na Atletickom moste v Dubnici nad Váhom zlepšila rekord SR na 1000 m časom 2:38,72 min.

Klocová však v piatok šokovala druhý raz. Počas slávnostného dekorovania oznámila, že na jej ďalšie výborné výkony si budú musieť jej fanúšikovia trochu počkať, nakoľko s priateľom Michalom očakávajú na konci júna bábätko.

"Víťazstvo v ankete o najlepšieho atléta bolo pre mňa ďalším príjemným šokom, ktorý som zažila počas tohto roka. Vďaka týmto šťastným okamihom a udalostiam, ktoré som prežila v olympijskom roku, môžem pokojne označiť rok 2012 za môj najúspešnejší v športovej kariére aj v osobnom živote. Prvým milým prekvapením, ktoré som pripravila mojim priaznivcom, bolo ôsme miesto vo finále v behu na 1500 m v Londýne. Druhým najmä pre mňa sa stalo zistenie, že budem mamičkou. Tretím je fakt, že prvýkrát v kariére som vyhrala hlasovanie odborníkov o najúspešnejšieho atléta Slovenska. Môžem teda povedať, že tento rok sa mi mimoriadne vydaril. Aj mi je ľúto, že sa pomaly končí. Prijala by som, ak by takéto úspechy pokračovali naďalej. Bola by veľká škoda, ak by som v budúcnosti nevyužila skúsenosti, ktoré som s traťou 1500 m nadobudla. Vystúpenie v Londýne ma ubezpečilo, že ešte mám v sebe potenciál dosiahnuť ďalšie skvelé výsledky. Len neviem, kedy to najbližšie bude," povedala Lucia.

Zdroj: SITA, TASR, 14. decembra 2012