Lukostreľba: Baláž prvý Slovák v programe OH

Rio de Janeiro 5. augusta (TASR) - Slovenský lukostrelec a športovec NŠC Boris Baláž súťažil v Riu ako prvý z našich olympionikov. Obsadil výkonom 631 bodov 59. priečku v piatkovom nasadzovacom kole olympijského turnaja jednotlivcov v brazílskom Riu de Janeiro. Znamená to, že v pondelok bude na úvod vyraďovacej časti jeho súperom Bon-chan Ku z Kórejskej republiky.


Foto TASR

V kvalifikácii sa predstavilo 64 pretekárov, ktorí zo svojich olympijských lukov vyslali 72 šípov na vzdialenosť 70 metrov. Jej víťazom sa stal reprezentant Kórejskej republiky Woo-jin Kim. Ten stanovil výsledkom 700 bodov nový svetový aj olympijský rekord. Podarilo sa mu trafiť 52-krát do desaťbodovej výseče, z toho v polovici zasiahol stred terča. Pre porovnanie, Baláž si pripísal osemnásť desiatok a štyri stredy. Predchádzajúce svetové i olympijské maximum (699) držal Kimov krajan Dong-hjun Im z Londýna 2012.

Osemnásťročný mladík Boris Baláž zhodnotil svoje vystúpenie v nasadzovacom kole nasledovne: "Nie som sklamaný. Spravil som maximum, čo som mohol, a výsledok bol ani nie najhorší, ani nie najlepší. Zo začiatku som bol trochu nervózny, až v druhej polovici sa to ustálilo. Aj keď streľba sa mi v druhej časti darila menej." Svojho najbližšieho súpera Baláž príliš nepozná, no ako povedal, ani príliš nemusí. Stačí fakt, že pochádza z "Mekky" lukostreľby. "Kórea a lukostreľba, to je asi ako my a hokej a futbal. Je to ich národný šport. Je úplne jedno, či o ňom nejaké informácie mám alebo nie. Je to Kórejčan a patrí medzi svetovú špičku," uviedol. Bon-chan Ku potvrdil svoje kvality aj v piatkovom nasadzovacom kole, keď rezultátom 681 bodov skončil na šiestom mieste.
 
S výkonom svojho zverenca bol celkom spokojný aj vedúci tímu a tréner Miroslav Bendík: "Technika bola správna, len mu tam občas niečo zalietalo. Čakali sme, že bude mať o desať bodov viacej, ale je nováčik a jeden z najmladších účastníkov na OH, takže sme spokojní. Najbližšieho protivníka sme si pozreli, z prvej dvadsiatky si nenavyberáme, všetci sú vyrovnaní a je jedno, koho dostaneme. Toto je pre nás skúška, na tejto olympiáde sa iba učíme. Takýto súper preňho bude motivácia navyše."

 Alexandra Longová, športovkyňa NŠC, skončila v piatkovom nasadzovacom kole olympijského turnaja jednotlivkýň na 22. mieste.Foto: Alexandra Longová

Stačil jej na to výkon 640 bodov, zásluhou neho sa v pondelňajšom prvom kole o postup medzi najlepších 32, ktoré je na programe od 14.00 h SELČ, stretne s Indkou Laxmirani Majhiovou. Tá obsadila 43. priečku (614 bodov). Longová 19-krát trafila desaťbodovú výseč, z toho v ôsmich prípadoch zasiahla stred terča. V kvalifikácii štartovalo 64 pretekárok, ktoré zo svojich olympijských lukov vyslali 72 šípov na vzdialenosť 70 metrov. Jej víťazkou sa stala Mi-sun Choi z Kórejskej republiky za výkon 669 bodov.

Do vyraďovacej časti postúpili všetky účastníčky. Súperiť sa bude na maximálne päť setov, v každom bude mať lukostrelkyňa k dispozícii tri šípy. Za víťazstvo v sete sú dva body, za remízu si rozdelia po jednom. Kto získa šesť bodov, prepracuje sa do nasledujúcej eliminačnej fázy. Pokiaľ sa zápas skončí po piatich setoch nerozhodne 5:5, nasledovať bude rozstrel s jedným šípom.