Marko Mirgorodský (NŠC) vyhlásený za najlepšieho juniora roka spomedzi armádnych športovcov

Banská Bystrica 15. 12. 2015 (SITA) - Chodec Matej Tóth a alpská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová sú najúspešnejší športovci Ministerstva obrany SR za rok 2015. Po prvý raz v histórii vypísal rezort samostatne mužskú a ženskú kategóriu, ocenení boli aj najúspešnejší tréneri, mládežníci a kolektívy. Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica Ministerstva obrany SR je partnerom NŠC.

V kategórii mužov triumfoval 32-ročný atlét armádneho VŠC Dukla Banská Bystrica Tóth, ktorý v auguste tohto roka získal titul majstra sveta v čínskom Pekingu v chôdzi na 50 km. Jeho koučovi Matejovi Spišiakovi patrí prvenstvo v kategórii tréner roka. Medzi ženami získala ocenenie najúspešnejšej armádnej športovkyne 31-ročná Velez-Zuzulová za štvrté miesto v slalome na februárových majstrovstvách sveta v zjazdovom lyžovaní v americkom Beaver Creeku. Cenu za kolektívny výkon roka si prevzali vodní slalomári Alexander Slafkovský a Michal Martikán, ktorí triumfovali na tohtoročných majstrovstvách Európy v hliadkach 3xC1 v Nemecku a rovnako tak aj na majstrovstvách sveta v tej istej disciplíne v Anglicku.

V Banskej Bystrici vyhodnotili aj najlepšieho juniora roka spomedzi armádnych športovcov. Stal sa ním vodný slalomár Marko Mirgorodský, ktorý je v podpore NŠC. Ten získal v tomto roku titul majstra sveta i Európy v kategórii juniorov, ako aj v kategórii do 23 rokov. Jeho kouč Tomáš Mráz si prevzal ocenenie pre najlepšieho mládežníckeho trénera roka.

Kategóriu najúspešnejší športovec v neolympijských športoch a disciplínach ovládol vodný motorista Marián Jung. V tomto roku totiž získal až tri prvenstvá. Dve na majstrovstvách Európy v kategóriách O 500 a O 700 a najcennejšie zlato si doniesol z majstrovstiev sveta vo formule 500.

Novinkou v tomto roku bolo udelenie ceny za mimoriadny prínos Dukly. Získal ju lekár Vojenského športového centra v Banskej Bystrici Ján Benda. Do armádneho strediska prišiel v roku 1974 a ocenenie dostal za dlhodobú prácu a prínos k rozvoju domáceho olympijského športu, ako aj systematickú opateru športovcov v olympijských cykloch 1988 až 2014.

Súčasťou slávnostného večera bolo aj otvorenie Siene Slávy Dukly, do ktorej uviedli najzvučnejšie mená z bohatej športovej histórie najúspešnejšieho strediska vrcholového športu na Slovensku. Ocitli sa v nej dvaja zlatí olympijskí medailisti - dráhový cyklista Anton Tkáč a chodec Jozef Pribilinec. Ďalej tréneri, ktorí svojich zverencov dostali na najvyššie méty vo svete a Európe, konkrétne chodecký mág Juraj Benčík, džudistický kouč Jiří Synek, tréner v skokoch na lyžiach Miroslav Martinák a tréner vodného slalomu Peter Mráz. Do Siene Slávy Dukla boli zaradení aj futbalista František Kunzo, ktorý bol súčasťou bronzového tímu na OH 1980 v Moskve, a Ivan Čierny ako bývalý úspešný riaditeľ armádneho strediska vrcholového športu v rokoch 1990 až 2001, pričom ako tréner pôsobil v Dukle už od roku 1969.


Read more: http://sportky.zoznam.sk/c/142478/ministerstvo-obrany-ocenilo-sportovcov-najuspesnejsimi-toth-a-velez-zuzulova#ixzz3uSuib26B