ME do 22 rokov v boxe: Tankó s istou medailou

Braila 17. -19. 3. 2017 (SITA, SBF-Tomáš Kovács) - Slovenská minivýprava, v ktorej sú dvaja nominovaní reprezentanti v boxe a dvaja tréneri, sa s určitosťou vráti domov s medailou z majstrovstiev Európy do 22 rokov v rumunskom meste Braila (14. - 22. 3.). Športovec NŠC Viliam Tankó (na snímke z EH Baku od Jána Súkupa) v kategórii do 56 kg zdolal v nedeľňajšom štvrťfinálovom súboji Maďara Nándora Csóku 4:1 na body a zabezpečil si minimálne bronzový kov.

V pondelňajšom semifinále však môže svoje vystúpenie ešte zlepšiť postupom do rozhodujúceho duelu o zlato. Informácie o úspechu 21-ročného slovenského pästiara (nar. 17. mája 1995) sú z facebooku Slovenskej boxerskej federácie (SBF).  

Viliam Tankó po úvodnom voľnom žrebe v Braile zvíťazil v piatkovom osemfinálovom súboji nad Bulharom Duškom Mihailovom jednoznačne 5:0 na body, keď bol aktívnejší, disciplinovanejší a v ringu úderovo dôraznejší ako jeho protivník. Zverenec Tomáša "Kida" Kovácsa, trénera NŠC sa v doterajšej kariére môže pochváliť tretím miestom na majstrovstvách Európskej únie 2014 v bulharskej Sofii a tiež bronzom na premiérových európskych hrách 2015 v azerbajdžanskom Baku (v oboch prípadoch v kategórii do 52 kg), na ME "22" pridá ďalšiu medailu do zbierky na významnom turnaji.     

Tomáš Kovács k zápasu o medailu: "Vili bol od úvodného gongu aktívny, pracovitý a pohyblivý. Súpera predchádzal a bol rýchlejší. Hneď od začiatku mal v rukách priebeh zápasu. Prvé kolo jednoznačne patril nám. Vstup do druhého kola bol opäť v réžii nášho reprezentanta. Prišiel však nečakaný presný úder a Vili sa ocitol na podlahe ringu. Ťažko otrasený sa postavil a pokračoval v boji, keď jeho súper zacítil šancu a spustil sériu úderov do nášho šampióna. Vili vďaka obrovskému srdcu dokázal nielen prežiť útoky súpera, ale aj zaútočil. Po druhom kole sa vrátil do rohu ešte stále otrasený a len minútka bola na zotavenie sa. Krátky čas, ale Vili išiel do posledného kola pripravený nechať tam celé srdce. Tretie kolo veľkej bitky, kde opäť dominoval náš reprezentant. Dokázal sa vrátiť do zápasu a uštedril aj zopár tvrdých úderov súperovi. Verdikt, vyhrali sme na body 4:1. Obrovská radosť a krátko trvajúca oslava v šatni. Máme medailu, ale ešte sme neskončili. Zajtra nás čaká domáci reprezentant!" dodal tréner Tomi KID.Foto sport.sk: Viliam Tankó a tréner Tomi KID Kovács

V Braile sa pod vedením trénerov Pavla Hlavačku a spomenutého Tomáša "Kida" Kovácsa predstavil na tomto kontinentálnom šampionáte do 22 rokov v Rumunsku ešte jeden mladý slovenský pästiar - Andrej Csemez, športovec v podpore NŠC, ktorý v kategórii do 75 kg prehral vzdaním súperovi v 3. kole v piatok večer duel s favorizovaným Alexandrom Chyzniakom z Ukrajiny. Pri svojej premiére na vrcholnom podujatí medzi mužmi iba 18-ročný Csemez nesklamal, predtým v úvodnom vystúpení zvíťazil v utorok nad Viktorom Árpádom z Maďarska tiež vzdaním súpera v 3. kole, keď po dvoch "počítaniach" priletel do ringu uterák z maďarského rohu.   

Tomáš Kovács na margo zápasu Andreja Csemeza: "Náš mladý Bandi nestačil na silného reprezentanta z Ukrajiny, ale bojoval. Naša taktika sa, bohužiaľ, rozpadla hneď na začiatku. Po úvodnom gongu  inkasoval Bandi tri presné údery a bol aj otrasený. Druhé kolo, pre nás síce už lepšie, ale stále dominoval Khyzniak. V treťom kole po presnom údere na hlavu sme sa rozhodli vzdať zápas a v prvom rade ochrániť zdravie nášho reprezentanta. Bandi je boxer, ktorý prešiel len teraz k mužom a z váhy 69 kg prestúpil do 75 kg. Potrebuje ešte čas, aby zmužnel a s jeho danosťami môže dokázať krásne úspechy . Po zápase si poplakal a ale sľúbil si, že bude trénovať ešte tvrdšie raz to Uktajincovi vráti. Toto je správny prístup mladého a zdravého reprezentanta Slovenska. Som na svojho zverenca hrdý."

Na majstrovstvách Európy do 22 rokov v Braile sa prezentovalo dovedna 183 boxerov z 31 krajín.