ME do 23 rokov v džude: Slováci sa vyznamenali organizáciou, ale nie výsledkami

Bratislava, 16. 11. 2015 (osporte.sk) - Slovenské džudo na ME vekovej kategórie do 23 rokov vyniklo v organizácii, no nie výsledkami. Zo zástupcov NŠC sa najviac darilo Petrovi Žilkovi (- 81kg) a Adele Jakubcovej (- 63kg), ktorí skončili zhodne na delenom 9. mieste.

Od 11-členného výberu sa v bratislavskej Hant aréne čakalo podstatne viac a iba 7. miesto Andrey Krišandovej ambície nenaplnilo. Krišandová ako jediná bola schopná zvíťaziť aspoň v dvoch súbojoch a najviac sa priblížila k medailovým stupňom.

Pri bilancovaní nešetril prezident SZJ Ján Krišanda slovami chvály. "Na šampionáte sme si zaslúžili uznanie, a oprávnene, veď zvládnuť doteraz najpočetnejšie ME nebolo jednoduché. Potešila aj úroveň, konkurencia z 35 krajín bola obrovská a diváci mali čo a koho obdivovať."

Logistika zafungovala bezchybne, najmä v presunoch, v koordinácii presunov medzi viedenským letiskom, hotelom a tréningovou halou. Krišanda uviedol, že od predstaviteľov Európskej únie džuda (EJU) mal pozitívnu spätnú väzbu. "Celá komisia EJU a samotné výpravy nám vzdali poklonu. Snažili sme sa prísť aj s niečím novým. Zorganizovali sme napríklad 'spartakiádu' vyše 100 detí a počas slávnostného otvorenia zapôsobila obdivuhodne. Ďakujem aj všetkým dobrovoľníkom, nazbieralo sa ich vyše sto a veľmi nám pomohli."

Džudu na Pasienkoch konkurovali iné športové podujatia, a tak treba oceniť aj divácku kulisu. Ján Krišanda: "Len v jednom som sklamaný, mali sme tu prakticky celý týždeň 600 účastníkov, platili sme im hotel, stravu a dopravu, takže si myslím, že sme priniesli mestu veľký finančný profit. Napriek tomu si z mesta nenašli čas medzi nás zavítať a z toho som dosť rozčarovaný."

Druhý uhol pohľadu vyplynul zo samotného účinkovania slovenských džudistov. Ján Krišanda: "Šampionát mal mať motivačný charakter. Tajným snom bol finálový blok a medaila, k čomu sme boli veľmi blízko. Bohužiaľ, šport je taký a nevyšlo nám to."

Aspoň jeden vzácny kov očakával aj mládežnícky šéftréner Ján Gregor ml. "Jedna medaila bola určite v našich silách, do siedmeho miesta boli schopní preniknúť aj traja naši pretekári. Uspokojila Andrea Krišandová, zvíťazila v dvoch zápasoch a vybojovala siedme miesto. V repasáži, aj keď to znie alibisticky, bola jednoznačne poškodená rozhodcami a potvrdili to aj predstavitelia Európskej únie džuda. Ak by sa to nestalo, mohla bojovať o medailu. Na výsledkoch sa prejavil u niektorých ťažký žreb, napriek tomu však spokojný nie som, iba ak s bojovnosťou mladých, tam vidím aj perspektívu do budúcnosti," dodal.