ME Tacen: Dukátová bez finále

Tacen (Slovinsko) 1. - 4. 6. 2017 (SZDKV) - Na majstrovstvách Európy v kanoistike na divokej vode v slovinskom Tacene neuspela medzi kajakármi v semifinále ambasádorka NŠC Jana Dukátová.

Štvrtá žena v kategórii K1 na lanských olympijských hrách v Riu de Janeiro Dukátová skončila na 15. priečke, do finále šlo rovnako ako v mužskej „céjednotke“ desať najrýchlejších lodí. Zverenke trénera Róberta Orokockého nevyšiel úvod trate na rieke Sáva, už na druhej „protivode“ obracala s miernou stratou na najlepšie. Na ôsmej si „ťukla“, na druhom medzičase strácala takmer šesť sekúnd na líderku a napokon prišla do cieľa s viac ako deväťsekundovým mankom. Finále jej ušlo o 2,45 stotín sekundy.

„Išla som naplno, záver nebol zlý, stratila som však v strednej časti trate. Mala som na postup, preto ma mrzí, že si finále pozriem iba z brehu. Tacen mám celkom rada, aj bránky mi teraz vyhovovali, niekedy však treba mať aj šťastie,“ vyhlásila Dukátová, tretia kajárka vlaňajšieho poradia Svetového pohára. Z favoritiek sa do finále neprebojovali Britka Woodsová, Nemka Funková či Češka Kudějová.


Foto TASR-Michal Svítok: Jana Dukátová na ME v Tacene

V Tacene potešili dve medaily, so zlatom (C1-Alexander Slafkovský) a bronzom (C1-Michal Martikán) to je konečné 7. miesto v hodnotení krajín. Sklamali tímové preteky hliadok, keď sa nikdy nestalo, aby v histórii ME vyšli naprázdno, bez jedinej medaily. Pri porovnaní a historickej štatistike všetkých osemnástich ME bola zbierka 1-0-1 druhá najslabšia, jedine na prvých ME v roku 1996 v Augsburgu bola horšia, rovnako uspeli vodáci aj v Krakove 2013. Tieto fakty netreba podceňovať, skôr by mali vyvolať primeranú odozvu.