ME v karate: Dominik Imrich 4., Slovensko vďaka jednému bronzu 16.

Novi Sad 13. 5. 2018 (TASR)  – Vlani z ME, ktoré sa konalo v tureckom Kocaeli sa o dva bronzové kovy postarali družstvo žien v kumite a v hmotnosti do 60 kg člen NŠC Dominik Imrich. Imrich vyskočil na bronzový stupienok v 18 rokoch, a takýto úspech čakal v jeho premiére na seniorskom šampionáte málokto. Už minulý rok sa prejavil v Kocaeli fakt, že sa karate stalo v Tokiu 2020 súčasťou olympijského programu. Konkurencia narástla a o to ťažšie bolo medailovo sa presadiť.

Podobný tlak konkurencie sa očakával aj na tohtoročných 53. majstrovstvách Európy v srbskom Novom Sade. Výprava Slovenska sa chcela minuloročným výsledkom priblížiť. V individuálnej kategórii potešila hneď na úvod turnaja Dorota Balciarová, keď vybojovala pre slovenské karate bronz. V súbornom cvičení kata zdolala v rozhodujúcom zápase Češku Veroniku Miškovú 4:1.

K cieľu získať bronz chýbalo málo Dominikovi Imrichovi v kumite do 60 kg. Po úvodnom úspechu na turnaji v boji o bronzovú medailu podľahol Lotyšovi Kalvisovi Kalninsovi 0:2 a obsadil tak celkovo 4. priečku. Ďalšie cenné umiestenia v hale Vojvodina dosiahli v kumite do 68 kg siedma Miroslava Kopúňová a rovnaké umiestenie patrilo v športovom zápase aj družstvu žien.

Foto ME 2017: Dominik Imrich s modrým opaskom vybojoval ako 18-ročný bronzovú medailu

S vystúpením slovenskej reprezentácie v hale Vojvodina bol spokojný aj prezident Slovenského zväzu karate Daniel Líška: "Vďaka za medailu, no mohlo ich byť aj viac. Ukázalo sa, že sa reprezentácia na tento vrchol dôkladne pripravila. Možno, keby sme sa vyhli niektorým polemickým výrokom rozhodcov, o medailu by bojovali viacerí, no na to sa ťažko vyhovárať. Ani žreb niektorým nedoprial, trebárs Peter Fabian mal v kata excelentnú formu, no vo svojej vetve narazil na takú kvalitu, že sa dostal mimo repasáž."

Slovenské karate vzhľadom na financie dosahuje mimoriadne cenné výsledky. Po bronze Balciarovej sa historická zbierka na ME rozšírila už na 37 medailí (6-9-22).

Výsledky členov NŠC:

10.5.2018 - Eliminačné zápasy - individuálne kategórie
Kumite male - 60 kg: DOMINIK IMRICH
(počet pretekárov v kategórii: 33)
1.kolo prehral za stavu 1:1 s MNE PAVLOV EMIL (FYR of Macedonia,MKD). V 1.kole repasáže vyhral 9:0 s NED (ATTAR EL YASSINE (NEDERLANDS,NED), v 2.kole vyhral 4:1 s MNE DULOVIC NENAD (MONTENEGRO,MNE). V boji o bronzovú medailu prehral 0:2 proti LAT (KALNINS KALVIS (LATVIA,LAT) a získal tak 4.miesto.