ME v krasokorčuľovaní budú mať špeciálnu známku

Bratislava 12. 1. 2016 (denniksport.sk)  - Bratislava sa stane centrom európskeho krasokorčuľovania. Zimný štadión Ondreja Nepelu bude od 27. do 31. januára dejiskom ISU majstrovstiev Európy v krasokorčuľovaní. Organizačný výbor a  zástupcovia Slovenskej pošty včera predstavili oficiálnu známku šampionátu. Zo špeciálnej edície pôjde do predaja 200 tisíc kusov.


Foto TASR: známka ME v krasokorčuľovaní 2016

Motívom jedinečnej známky sú slovenskí reprezentanti Lukáš Csölley a Federica Testa zachytení v tanečnej póze na ľade.  Na európskom šampionáte, ktorý privíta hlavné mesto Slovenska po 15 rokoch, budú pre domácich divákov jedným z ťahákov.

"Voľba padla na Lukáša s Federicou z viacerých dôvodov. Ich výkony v tejto sezóne gradujú a dokázali, že si zaslúžia miestenku na európskom šampionáte. Zároveň sú vzorom pre mnohé deti a najmä svojou bezprostrednosťou si získavajú čoraz viac fanúšikov," povedal predseda organizačného výboru ISU majstrovstiev Európy Martin Letenay.

Lukáš Csölley a Federica Testa sú spolu s Nicole Rajičovou už niekoľko mesiacov tvárami  kampane k šampionátu.

Autorkou návrhu je Marianna Žálec Varcholová, ktorá patrí k popredným tvorcom poštových známok u nás.
Špeciálna známka nominálnej hodnoty 0,90 eur bude vydaná v počte 200 000 kusov a v predaji bude od 27. januára 2016 v pobočkovej sieti Slovenskej pošty, a. s.  

"Slovenská pošta už tradične vydáva známky k významným športovým a kultúrnym podujatiam a aj touto cestou sa snaží prispieť ich propagácii nielen na Slovensku ale aj v zahraničí“, povedal Martin Vančo, vedúci odboru POFIS zo Slovenskej pošty.

O AUTORKE ZNÁMKY
Mgr. art. Marianna Žálec Varcholová je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení, ktorú dokončila v roku 2005 v ateliéri voľnej a farebnej grafiky Katedry grafiky a iných médií u doc. Vojtecha Kolenčíka.
Prvý výtvarný návrh poštovej známky venovanej Vianociam realizovala v roku 2011. Odvtedy patrí k vyhľadávaným  tvorcom poštových známok.
V ankete o najkrajšiu slovenskú poštovú známku za rok 2014, organizovanú Zväzom slovenských filatelistov, sa umiestnil na druhom mieste jej návrh emisie Deň poštovej známky: Severín Zrubec.
Žije a tvorí v Gajaroch spolu so svojím manželom, ktorý je tiež absolventom Katedry grafiky a iných médií VŠVU.
Špecializuje sa na oceľorytinu poštových známok a je spoluautorom prítlače na obálke prvého dňa, tzv. FDC vydané ME v krasokorčuľovaní v Bratislave.