Minister Čaplovič oceňoval mládežníckych trénerov

Vo štvrtok 7. novembra 2013 sa v športovej hale Mladosť uskutočnilo slávnostné oceňovanie športových trénerov. Z rúk ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušana Čaploviča si prevzali ocenenia úspešní tréneri za svoju celoživotnú prácu s mládežou, ale aj tréneri za dosiahnuté výsledky v roku 2012.

Diplom a finančnú odmenu si z rúk ministra okrem iných prevzal za celoživotný prínos pre šport a prácu z mládežou atletický tréner chodcov Juraj Benčík. "Každé ocenenie práce je príjemné. Či už je to ocenenie od diváka, zverenca alebo vrcholných funkcionárov v tomto prípade ministra školstva. Nesmierne si to vážim, no okrem toho, že ma to potešilo, je to pre mňa aj motivácia do ďalšej práce najmä s mládežou," povedal tréner Benčík, ktorý ešte na augustových MS v Moskve viedol päticu pretekárov vrátane úspešného Mateja Tótha (5. miesto), ale po sezóne sa rozhodol na poste hlavného trénera chodcov banskobystrickej Dukly skončiť.

Juraj Benčík
 

Za celoživotnú prácu s mládežou dostala ocenenie aj dlhoročná trénerka krasokorčuľovania a bývalá olympionička Agnesa Búřilová (rodená Wlachovská). Rodáčka z Rožňavy začala po športovej kariére s trénerským pôsobením v roku 1972 v Slovane Bratislava. Následne v rokoch 1975 – 1988 pôsobila ako trénerka Strediska vrcholového športu v Bratislave. Potom pracovala päť rokov v Grécku a po návrate naskočila do funkcie metodičky Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu. Jej najslávnejším zverencom bol olympijský medailista zo Sarajeva a dvojnásobný majster Európy Jozef Sabovčík.


Agnesa Buřilová
 

"Bola som veľmi príjemne prekvapená, pretože ocenenie takého znenia som ešte nikdy nedostala. Toto ocenenie je trochu iné, ako tie ostatné. Som veľmi rada, že ma zaradili medzi trénerov, ktorí pre túto krajinu niečo urobili," povedala Búřilová, ktorá oslávila v januári svoje jubilejné 70. narodeniny. "Počas mojej trénerskej kariéry som prechádzala všetkými fázami. Začala som s úplne najmenšími deťmi, potom s trošku dospelejšími a juniormi až som prešla nakoniec do reprezentácie. Aj keď to nebola ľahká práca, pretože človek prežíval strašne veľa nervov, ale som veľmi rada, že som túto prácu vykonala. Tie pozitíva rozhodne prevažovali."

Podľa Búřilovej existuje hneď niekoľko dôvodov, prečo mládež na Slovensku aktívne športuje v menšom počte, ako tomu bolo v minulosti. "Treba sa pozrieť okolo seba, pretože život sa od základu zmenil. Zmenili sa priority. Kedysi sa dával dôraz na telesnú výchovu už v školách, no toto momentálne už takmer vôbec neexistuje. Deti sedia za počítačmi, čiže nie sú k tomu ani vedení. To je jedna vec. Za druhé platí, že šport je v súčasnosti drahou záležitosťou. Aj v našom krasokorčuľovaní platí, že tí, ktorí majú na to talent, nemajú zasa často na financovanie tohto športu. Ľadová plocha je drahá, treba platiť trénera, výjazdy na preteky a korčule, takže to všetko musia znášať rodičia."

Fotogalériu z podujatia nájdete tu.

Zdroj: TASR, 7. novembra 2013