MS Lahti skiatlon: Procházková obsadila 34. priečku

Lahti 25. 2. 2017 (TASR) - Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová triumfovala v sobotňajšom skiatlone na MS v severských disciplínach v Lahti. Na konto si tak pripísala už 15. zlato na svetových šampionátoch, čim sa na čele historických tabuliek odpútala od Rusky Jeleny Välbeovej. Trať na 7,5 km klasicky a 7,5 km voľne zvládla s náskokom 4,8 s pred domácou Kristou Pärmäkoskiovou. Bronz si vybojovala Švédka Charlotte Kallová. Jediná slovenská reprezentantka na štarte a ambasádorka NŠC Alena Procházková obsadila 34. miesto s mankom viac ako štyri minúty.

Tridsaťšesťročná Björgenová, ktorá sa do bielej stopy vrátila po narodení syna Mariusa a materských povinnostiach, tak zveľadila svoju zbierku z MS na 15 zlatých, päť strieborných a tri bronzové medaily. Bývalá ruská hviezda Välbeová má spolu na konte 14 zlatých a tri strieborné kovy. "V poslednom okruhu som sa cítila veľmi silná. Išlo sa mi dnes parádne a som šťastná, že som vybojovala ďalší titul. Od narodenia môjho syna som mala tento sen a splnil sa mi. Nie je ľahké byť matkou a tároveň súťažiť na najvyššej úrovni. S Pärmäkoskiovou to bol veľký súboj," povedala po pretekoch pred 35.000 divákmi Björgenová, ktorá túto disciplínu ovládla aj na ZOH 2014 v Soči. Na MS vyhrala skiatlon tretíkrát v kariére. Zlato nemohla obhajovať jej krajanka Therese Johaugová, ktorá si odpykáva 13-mesačný dištanc za doping. So striebrom bola spokojná aj Pärmäkoskiová: "Je to moja prvá veľká medaila a pre mňa akoby víťazstvo. Marit je pre mňa idolom. Diváci ma povzbudzovali a boli naozaj skvelí."

Favoritky nasadili od začiatku klasického úseku vysoké tempo a vpredu sa postupne formovala silná skupina. Na bežkyne čakali štyri okruhy v dĺžke 3,75 km a už v druhom sa v úniku ocitli štyri topfavoritky - okrem Björgenovej a Pärmäkoskiovej aj Švédka Kallová a Nórka Heidi Wengová. Na prezutie v polovici trate prišla prvá Björgenová, ale najrýchlejšie výmenu lyží zvládla Pärmäkoskiová a na úsek voľnou technikou vybehla ako líderka. Už o chvíľu neskôr bolo jasné, že o zlato si to v priamom súboji rozdá s Björgenovou, po deviatich kilometroch už mali obe jasný náskok pred Kallovou i Wengovou. Björgenová zaútočila v záverečnom kopci, na jeho vrchole už získala na Fínku dostatočný náskok a do bohatej zbierky si pripísala ďalšiu zlatú medailu. Líderka Svetového pohára Wengová sa vo finiši predpadla na piatu pozíciu, predbehla ju Švajčiarka Nathalie von Siebenthalová.

Procházková sa po nevydarenej kvalifikácii šprintu držala v prvej polovici skiatlonu v konkurencii 50 účastníčok v tretej desiatke. Po svojej silnejšej "klasike" prezúvala na 29. pozícii so stratou 1:28,9 min na vedúcu Pärmäkoskiovú. Na voľnom úseku na najlepšie už strácala výraznejšie a napokon skončila na 34. mieste so stratou 4:03,5. Naposledy v skiatlone štartovala na MS v roku 2013 vo Val di Fiemme, vtedy jej patrila 39. priečka. "V klasickej časti som sa držala do tridsiateho miesta a chcela som si túto pozíciu udržať. V skejtovej časti som ale mala problém, ktorý nechcem špecifikovať a hoci som sa to snažila dobehnúť, už to nešlo. Tempo bola opäť veľmi rýchle," povedala Procházková pre RTVS.

MS v severských disciplínach v Lahti - beh na lyžiach

ženy - skiatlon na 2x7,5 km: 1. Marit Björgenová (Nór.) 37:57,5 min, 2. Krista Pärmäkoskiová (Fín.) +4,8, 3. Charlotte Kallová (Švéd.) +32,0, 4. Nathalie von Siebenthalová (Švajč.) +1:05,0, 5. Heidi Wengová (Nór.) +1:05,1, 6. Teresa Stadloberová (Rak.) +1:05,4, 7. Julia Čekaljovová (Rus.) +1:05,7, 8. Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (Nór.) +1:11,1, 9. Anastasia Sedovová (Rus.) +1:15,3, 10. Masako Išidová (Jap.) +1:21,8,... 34. Alena PROCHÁZKOVÁ (SR, NŠC) +4:03,5