MS v hokeji U20 - Prognóza: V elitnej kategórii sa udržíme

Bratislava 14. 12. 2015 (jnk) - Do začiatku hokejových majstrovstiev sveta kategórie dvadsaťročných zostávajú necelé dva týždne. Už prvý zápas na šampionáte môže byť zlomový, naši hokejisti totiž nastúpia proti Bielorusom a ak vyhrajú, budú blízko k záchrane. Mužstvo Ernesta Bokroša je práve uprostred záverečnej prípravy. Kto by mal byť lídrom dvadsiatky na majstrovstvách sveta?

Brankársky post:
Keď mladí Slováci získali minulý rok nečakane bronzové medaily, opierali sa v bránke o výkony Denisa Godlu. Aj teraz by mal byť brankársky post našou prednosťou, hoci z nominácie kvôli dlhodobému zraneniu vypadol Matej Tomek chytajúci v zámorí. Z USA však pricestuje Adam Húska, ktorý bol v minulých rokoch oporou reprezentácie do osemnásť rokov. Meria 192 centimetrov, spoluhráčom vie pomôcť dobrou rozohrávkou. Jeho nevýhodou je, že sa k tímu pripojí až krátko pred šampionátom a tréneri tak nebudú mať veľa príležitostí vidieť jeho kvality. Za HK Orange 20 chytala v tejto sezóne dvojica Stanislav Škorvánek – Dávid Hrenák. O niečo viac priestoru dostával Škorvánek, aj preto že Hrenák má len sedemnásť rokov a pre dvadsiatku je „použiteľný“ aj v ďalších sezónach.

Obrana:
Aj tá môže byť celkom solídna. So súpermi ako Bielorusko alebo prípadne Česko by si mala poradiť, dôležité však rovnako tak bude, ako obstojí v stretnutiach s ofenzívne ladenými Fínmi a Rusmi. V týchto zápasoch bude musieť ustáť oveľa väčší nápor, hráči sa nesmú po inkasovaných góloch „rozsypať.“ V obrane budeme mať tri výraznejšie individuality: Erik Černák, Christián Jaroš a Ladislav Romančík. Černák v tejto sezóne nastupuje za Erie Otters v juniorskej súťaži OHL a už v nízkom veku má dostatok skúseností. Našej obrane by mal dodať potrebný pokoj a rozvahu. Dvojicu „Švédov“ Jaroša s Romančíkom videli tréneri počas novembrovej reprezentačnej akcie a Bokroš sa o nich vyjadroval iba pozitívne.

Útok:
Tento rok nebudeme mať v ofenzíve takú výraznú osobnosť ako bol naposledy Martin Réway. Aj preto bude útok a strieľanie gólov zrejme naším najväčším problémom. Potvrdzovalo sa to už počas zápasov HK Orange 20 v extralige. Najviac sa darilo Jurajovi Milému so siedmimi gólmi, ostatní hráči dali tri a menej gólov. Aj preto tréneri do prípravy zaradili z juniorskej extraligy produktívneho Filipa Ondruša, z českého Liberca Samuela Solenského a z kanadskej QMJHL Kristiána Pospíšila. To sú hokejisti, ktorí dokázali dať v sezóne viac ako desať gólov. Na medzinárodnom fóre to však budú mať výrazne ťažšie a preto sa neočakáva, že niekto zo Slovákov bude v produktivite vynikať. Naša hra bude založená na kolektívnom výkone, nasadení a dodržiavaní systému. Teda na veciach, ktoré hráči šesť mesiacov trénujú v spoločnom projekte.

Prognóza:
V elitnej kategórii sa udržíme, keďže máme objektívne vyššiu kvalitu ako aspoň jeden z dvojice Bielorusko alebo Dánsko. Štvrťfinále však bude zrejme naším stropom. Ak sa našim hokejistom podarí vyhrať na turnaji aspoň dva zápasy, bude to vnímané ako dobrý výsledok.